BRATISLAVA. Za cestu roka označil premiér Robert Fico svoj výjazd do komunistickej Číny s početnou delegáciou na prelome októbra a novembra.
Výjazd doteraz sprevádzajú tajnosti. Až na základe žiadosti cez infozákon poskytol Úrad vlády SME zoznam členov delegácie, ktorá premiéra v Číne sprevádzala. S úlohou sa však vyrovnal po svojom, ich mená utajil.
„S predsedom vlády Číny sme sa dohodli, že vzťahom dáme strategické partnerstvo,“ hovoril Fico po návrate na Slovensko. Zverejnil tiež zoznam ministrov, ktorí v Číne podpísali nejaké memorandum.
Je tak známe, že napríklad minister pôdohospodárstva Richard Takáč zo Smeru v Číne podpísal protokol o exporte čmeliakov. Dohodol tiež spoluprácu pri kontrole šírenia choroby šialených kráv.
Memorandá o porozumení podpísali ministerka hospodárstva Denisa Saková z Hlasu, minister dopravy Jozef Ráž zo Smeru a minister športu za SNS Dušan Keketi.
“Povinná osoba má za to, že poskytla žiadateľovi požadované informácie.
„
Ministerka kultúry za SNS Martina Šimkovičová podpísala program spolupráce, minister životného prostredia za SNS Tomáš Taraba zas memorandum o spolupráci.
Na fotografiách, ktoré Úrad vlády z cesty zverejnil, je vidno aj ministra zahraničných vecí Juraja Blanára a ministra financií Ladislava Kamenického (obaja Smer).
Kto bol s Ficom
Mená členov vlády sa zhodujú so zoznamom, ktorý Úrad vlády teraz poskytol redakcii cez infozákon. Háčik je v tom, že v ňom žiadne mená nie sú, iba funkcie a príslušnosť k ministerstvu.
Podobne Úrad vlády postupoval aj pri ďalších účastníkoch zájazdu.
„Povinná osoba má za to, že poskytla žiadateľovi požadované informácie,“ napísal v komentári odpovede na infožiadosť Peter Minárik z Úradu vlády.
Zo zverejneného zoznamu tak vyplýva, že s premiérom boli v Číne zástupca jeho kancelárie, zástupcovia odboru protokolu, zástupca tlačového odboru, zástupca sekcie legislatívy a poradca.
Tentoraz s premiérom necestoval zástupca žiadneho média, čo je inokedy bežná prax. Každý zúčastnený minister mal v delegácii svojich ľudí z ministerstva. Tiež nie je známe, koľko ich bolo a koho konkrétne.
Záhada okolo firiem
Z ďalších štátnych inštitúcií sa miesto ušlo iba šéfovi Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Pavlovi Pavlisovi. Za druhej Ficovej vlády bol ministrom hospodárstva.
V roku 2015 odstúpil pre kauzu, ktorú otvoril denník SME. Organizácie podriadené Pavlisovmu ministerstvu si objednali upratovacie služby za státisíce eur od firmy jeho švagra.
Nezrovnalosti sú v zozname zúčastnených firiem, ktorých bolo podľa pôvodnej informácie Úradu vlády 56. V zozname, ktorý redakcii poskytol, je ich len 22. Mená podnikateľov, ktorých malo byť 77, opäť chýbajú.
Kompletnejší zoznam firiem poskytlo ešte začiatkom novembra Denníku E ministerstvo hospodárstva. Bolo ich však tiež len päťdesiat, z toho tri sú štátne spoločnosti – Exim Banka, Jadrová energetická spoločnosť a Technický skúšobný ústav Piešťany.
Blízki Ficovi aj Dzurindovi
Z väčších firiem v Číne boli Železiarne Podbrezová podnikateľa Vladimíra Sotáka, ktorý má blízko k Smeru. Ďalej cestovná kancelária Satur ovládaná Eleonórou Fedorovou – dcérou poslanca Smeru Dušana Muňka. A tiež St. Nicolaus Group na čele so synom podnikateľa Jána Sabola – Matejom.
Podnikateľ Sabol je pritom považovaný za prívrženca pravice. Počas prvej vlády Mikuláša Dzurindu bol štátnym tajomníkom na ministerstve hospodárstva.
V dvoch firmách, ktoré sa tiež do Číny dostali, figuruje Vazil Hudák, ktorý riadil ministerstvo hospodárstva v druhej Ficovej vláde po spomínanom Pavlisovi. Ide o firmy Inobat Auto a IPM Group Holdings Limited.
Spoločnosť AEN Raw Materials Slovakia podľa Denníka E zastupoval v Číne Štefan Košovan. Za Dzurinových vlád bol riaditeľom Slovenských elektrární a šéfoval aj skrachovanej Devín banke.
Firma politika z PS
Zastúpenie vo výprave podľa zistení SME mala aj malá firma Furbify z Kolárova, v ktorej je spoločníkom súčasný predstaviteľ Progresívneho Slovenska Tibor Forró. Pre Fica je pritom opozičné PS hlavným politickým nepriateľom. V septembri na základe vymyslených argumentov presadil odvolanie šéfa strany Michala Šimečku z funkcie podpredsedu parlamentu.
Forró v PS vedie maďarskú platformu. Za stranu aj kandidoval v parlamentných voľbách, bol na 47. mieste, do parlamentu sa nedostal. Firma Furbify sa zaoberá repasovaním a predajom výpočtovej techniky. Forró je v nej spoločníkom a konateľom len od októbra tohto roka.
Keď sa ho denník SME chcel spýtať na účasť firmy na ceste v Číne, povedal, že je zaneprázdnený a treba sa ozvať neskôr. Neskôr reagoval už len cez SMS, že je do pondelka v zahraničí.

Beata
Balogová
