BRATISLAVA. Už 229 dní, teda 33 týždňov či 7,5 mesiaca nedokáže vládna koalícia ukončiť personálnu krízu v Národnej rade. Bez predsedu parlamentu Slovensko tak dlho ešte nikdy nebolo.
Premiér Robert Fico zo Smeru dáva najavo, že sporom medzi koaličnými stranami Hlas a SNS neprikladá zásadnejší význam. Odvoláva sa na to, že návrhy zákonov v parlamente koalícii stále prechádzajú.
Vážnosť rozporom medzi predsedom Hlasu Matúšom Šutajom Eštokom a lídrom SNS Andrejom Dankom však dodáva čoraz intenzívnejšie angažovanie sa prezidenta Petra Pellegriniho, bývalého predsedu Hlasu, po ktorom zostalo uvoľnené kreslo šéfa parlamentu.
Koalícia nevyužila už štyri uplynulé schôdze parlamentu, aby v duchu Ficovho vysvetlenia o pomeroch v koalícii - "každý má rád každého" - zvolila nového šéfa parlamentu.
Nárok Hlasu na funkciu podľa koaličnej zmluvy však blokuje Danko, ktorý mal na kreslo chuť, teraz však skôr zdôrazňuje, že nechce umožniť Hlasu ešte viac si zvýšiť moc.
Súboj, do ktorého Fico odmieta vstúpiť, vyvrcholí na poslednej schôdzi v roku od utorka. Blíži sa termín, do ktorého sa Šutaj Eštok verejne zaviazal funkciu svojim nominantom obsadiť - a to do konca roka.
V článku sa dočítate:
- Ako sa Šutaj Eštok pokúsi pretlačiť nárok Hlasu na post predsedu parlamentu a akú "páku" chce využiť
- Prečo je blokovanie voľby pre Andreja Danka posledným pokusom roka skorigovať pre stranu vážne politické neúspechy
- Ako Šutajovi Eštokovi vedúca pozícia v strane "padá na hlavu" a prečo by preňho znamenalo ďalšie naštrbenie jeho kompetentnosti, ak nárok Hlasu na zvolenie šéfa parlamentu nepresadí.
Eštok verzus Danko: jeden musí ustúpiť
Pre Danka je súboj o predsedu parlamentu jednou z posledných možností, ako ešte viac nepoškodiť vlastnú reputáciu a vplyv vo vládnej koalícii po sérii vážnych politických nezdarov.