Štát podporí výstavbu cenovo dostupných nájomných bytov. Autor: Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Prešlo už päť rokov, odkedy Boris Kollár sľuboval, že ak ho voliči zvolia do parlamentu, postaví 25-tisíc nájomných bytov ročne. Už sa zdalo, že pre nesúhlas Európskej komisie ide o mŕtvy projekt, keď v piatok oznámil Robert Fico nečakaný zvrat.
Európska komisia po roku a pol rokovaní poslala Slovensku list, podľa ktorého nepovažuje päťpercentnú DPH na výstavbu nájomných bytov za problém. Fico tvrdí, že už takýto list stačí investorom na to, aby vstúpili do schémy štátom podporovaného nájomného bývania.
Ešte pred pár týždňami pritom Fico hovoril, že päťpercentná DPH cez eurokomisiu neprejde, lebo je považovaná za nedovolenú štátnu pomoc.
Fico ani minister dopravy za Smer Jozef Ráž nevysvetlili, ako došlo k tomuto zlomu. Vláda však zrejme ustúpila komisii prinajmenšom v jednej veci. Zjemnila kritériá pre investorov, ktorí by chceli dotované nájomné byty stavať.

Kollár s vtedajším ministrom za jeho stranu Sme rodina Štefanom Holým nastavili podmienky pomerne prísne. Stavať byty za zníženú DPH mohli len investori s obratom väčším ako 1,5 miliardy eur, ktorí mali v portfóliu viac ako 10-tisíc nájomných bytov.
Ponuku to obmedzilo len na veľké nadnárodné firmy, čo mohlo byť diskriminačné. Ak by chcela nejaká menšia slovenská firma stavať nájomné byty, platila by po novom DPH 23 percent.
Vláda teraz znížila kritériá na 100-miliónový obrat a tisíc bytov v portfóliu. Fico povedal, že po zmene podmienok sa im začali hlásiť noví investori, ktorí chcú stavať nájomné byty.
Je pritom zjavné, že politici sú už oveľa opatrnejší, pokiaľ ide o prísľuby konkrétnych počtov nových bytov. Podľa Fica je nateraz dôležité, že je záujem investorov.
„Aj jeden byt bude super. Čím viac, tým lepšie,“ povedal Ráž.
V súčasnosti má štát podpísanú zmluvu len s dvoma rakúskymi investormi. Kooperativa a BSWG prisľúbili dodať v prvej fáze po 500 bytov.
Menej bytov na predaj
Investori budú zrejme skôr kupovať od developerov už rozostavané alebo hotové byty, než vymýšľať vlastné plány. Odborníci v minulosti kritizovali, že takto na trh nepribudne viac bytov.
Stane sa iba to, že z časti bytov, ktorá by inak išla do predaja, sa stane štátom podporované nájomné bývanie pre vybraných záujemcov. Na trhu teda zostane menej bytov na predaj, čo vytvorí tlak na rast cien.

Fico tiež zdôrazňuje, že nepôjde o sociálne byty, ale o bežné byty pre širšiu populáciu. To isté však hovorila už predchádzajúca vláda.
Aj parametre systému, ktoré opisujú Fico s Rážom sú prakticky rovnaké, ako nastavila bývalá vláda. Desať percent bytov má byť určených pre zdravotne znevýhodnených ľudí, 40 percent bytov môže dať štát ľuďom, ktorí pracujú vo verejnom sektore. Má ísť o rôzne nedostatkové profesie, ako sú zdravotné sestry, učitelia, ale aj bežní štátni zamestnanci.
Nájomné sa má pohybovať na úrovni komerčného nájomného, znížiť ho však môže dobrovoľný príspevok zamestnávateľa. S ním by mohlo byť nájomné nižšie najviac o 250 eur.
Ani minulá vláda však nevedela zaručiť, či budú zamestnávatelia ochotní platiť dobrovoľný príspevok na bývanie.
Spustia registráciu záujemcov
Keďže pôjde o novostavby, štandard v týchto bytoch by mal byť vyšší. Prejaví sa to však zrejme aj na cenách nájomného.
Investori budú mať výhodu aj v tom, že im záujemcov o bývanie bude dodávať štát cez Agentúru štátom podporovaného nájomného bývania.
Agentúra by mala už po novom roku spustiť registráciu záujemcov o bývanie. Podľa záujmu budú potom investori ponúkať agentúre konkrétne projekty. Môže sa teda stať aj to, že celú schému ešte potopí nezáujem ľudí o tento druh nájomného bývania.
Nezáväznú registráciu záujemcov o nájomné byty spustila už aj minulá vláda, no tá už neplatí. Kto sa do nej prihlásil, bude sa musieť teraz prihlásiť znova.
Podmienkou na získanie nájomného bytu bude príjem domácnosti vo výške najviac osemnásobku životného minima. Záujemca by tiež nemal vlastniť nehnuteľnosť v kraji, kde žiada o nájomné bývanie, a nemôže mať žiadne podlžnosti voči štátu.

Beata
Balogová
