Veľká Lehota 9. februára (TASR) - Najstarší hrajúci gajdoš Jozef Kostúr z Podkoníc pri Banskej Bystrici sa dnes vo Veľkej Lehote stal prujším, alias prvým cechmajstrom slovenských gajdošov.
Za drujšieho (druhého) cechmajstra si členovia Cechu slovenských gajdošov zvolili známeho výrobcu ľudových nástrojov Tibora Koblíčka z Turíčiek v okrese Poltár. Kostúr bude mať v marci 80 rokov a na tomto poste vystriedal Jozefa Zboroňa z Oravskej Polhory, ktorý vlani zomrel.
Na zhromaždení prijali za majstra cechu Juraja Dufeka z Bojníc žijúci v Bratislave, dvoch učňov a dvoch tovarišov. Majstrom sa stáva gajdoš po dovŕšení 21 rokov. Musí však gajdy nielen vlastnoručne vyrobiť, ale i vedieť na nich hrať a tiež nimi niečo "vygajdovať". V súčasnosti má Cech slovenských gajdošov 40 členov. Jeho tajomníkom je Milan Rusko z Bratislavy.
Majster cechu a výrobca ľudových hudobných nástrojov Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre pre TASR uviedol, že cech vznikol v roku 1985 so zámerom rozvíjať gajdošské tradície na Slovensku. Používajú bernolákovský jazyk pre označenie cechmajstrov i pre glejty a iné cechové písomnosti. Cechovú miestnosť majú v Krčme u Domina Garaja vo Veľkej Lehote, kde sa i pri príležitosti festivalu Gajdošské fašiangy koná zasadanie celého cechu.
Slovenskí gajdoši účinkujú ako sólisti, ale i ako členovia rôznych kapiel. Sú známi doma i v zahraničí. Podľa Daloša vystupovali okrem európskych štátov aj v Amerike, Kanade a v Afrike. Najväčšia koncentrácia gajdošov je v súčasnosti v Bratislave. Prvá písomná zmienka o slovenských gajdošoch je z polovice 14. storočia.
*fk som