SME

Štartuje osvetová kampaň Zastavme násilie na ženách, Prezidentský palác vysvietia na oranžovo

25. november je Medzinárodným dňom za odstránenie násilia páchaného na ženách.

(Zdroj: FB Kamil Šaško)

BRATISLAVA. Šiesty ročník osvetovej kampane Zastavme násilie na ženách štartuje v pondelok, keď si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách. Skončí sa 10. decembra na Deň ľudských práv.

Kampaň vyhlásilo Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Pridáva sa tak k celosvetovej iniciatíve Organizácie Spojených národov (OSN) proti rodovo podmienenému násiliu Orange the World.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oranžová farba symbolizuje svetlejšiu budúcnosť pre preživšie násilia. Táto výrazná farba zároveň upriamuje pozornosť na to, že násilie na ženách a dievčatách zostáva jedným z najrozšírenejších porušovaní ľudských práv.

SkryťVypnúť reklamu

Organizácia OSN UN Women upozorňuje na alarmujúcu eskaláciu násilia páchaného na ženách a femicíd sloganom „Každých 11 minút je zabitá žena. #BezPardonu. Spojme sa a ukončime násilie páchané na ženách“.

Každý môže proti násiliu niečo urobiť

Spolu 16 dní kampane je určených aktivizmu proti rodovo podmienenému násiliu. Cieľom je prispieť k osvete verejnosti a pochopeniu, že neexistuje žiadne ospravedlnenie pre násilie páchané na ženách a dievčatách a že spoločnosť im musí zabezpečiť dostupnú a odbornú pomoc.

Následky násilia páchaného na ženách a dievčatách sa týkajú celej spoločnosti a všetci musíme prispieť k zastaveniu násilia na ženách a dievčatách, zdôrazňuje kampaň.

„Telefón Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212 zazvoní približne 200-krát za mesiac. Každý mesiac poradkyne na tejto linke pomôžu viac ako 60 ženám, ktoré zažívajú násilie vo svojich partnerských vzťahoch a hľadajú spôsoby, ako zabezpečiť bezpečný a dôstojný život pre seba a svoje deti,“ uviedla právnička Barbora Burajová z Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina ostatných hovorov sa tiež týka násilia, ktoré sa odohráva za zatvorenými dverami domácností. Toto násilie je často pridlho ukryté pred tými, ktorí by mohli a mali pomôcť, poukazuje Burajová.

„Prehovoriť o násilí je však veľmi ťažké – či už kvôli hanbe, potrebe zachovať dobré meno rodiny alebo zo strachu, že zdôverenie by mohlo situáciu ešte viac zhoršiť. Je preto dôležité uvedomiť si, že každý a každá z nás môže niečo urobiť proti násiliu. Naša podpora ženám a dievčatám by mala začínať slovami: Vidím ťa, verím ti a som tu pre teba. Tieto slová môžu zachrániť životy a predísť tragédiám,“ dodala.

Kampaň podporil aj prezident Pellegrini

Podporu kampani vyjadril aj prezident Peter Pellegrini na podujatí zorganizovanom Kanceláriou prezidenta spoločne s 55 zahraničnými zastupiteľstvami pôsobiacimi na Slovensku. Na spoločnej fotografii prezidenta s výzvou kampane sú prítomní aj piati ministri.

SkryťVypnúť reklamu

Pellegrini odmieta akékoľvek násilie vrátane toho na ženách či dievčatách. Spoločnosť podľa neho musí vyslať jasný signál, že takéto prejavy nesmie tolerovať. Pellegrini to pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia na ženách vyhlásil na sociálnej sieti.

"Preto som sa pripojil k celosvetovej kampani Orange the World, ktorá je súčasťou globálnej iniciatívy OSN," uviedla hlava štátu.

Oranžovou farbou nádeje bude v prvý deň kampane osvetlený Prezidentský palác, bratislavská vyhliadková veža UFO aj radnica v Trnave.

Svoju podporu ženám zažívajúcim násilie vyjadril aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský a jeho kancelária. Ku kampani sa už tradične pripája Slovenské národné stredisko pre ľudské práva a jeho riaditeľka Silvia Porubänová, ako aj medzinárodné agentúry UNHCR Slovensko, Medzinárodná organizácia pre migráciu IOM, kancelária UNICEF v Slovenskej republike a Slovenská komisia pre UNESCO.

SkryťVypnúť reklamu

Každoročnú podporu prejavil aj primátor hlavného mesta Bratislava Matúš Vallo a Magistrát hlavného mesta Bratislava, Bratislavské kultúrne a informačné centrum, Metropolitný inštitút Bratislavy a zástupcovia slovenských žúp. Po prvýkrát sa ku kampani pripojila aj prezidentka Konfederácie odborových zväzov SR Monika Uhlerová, predstavitelia tímu pre integráciu ozbrojených síl NATO a Slovenský Červený kríž.

Zapojili sa tiež viaceré univerzity, kultúrne inštitúcie, ženské a feministické mimovládne organizácie a športový klub HC SLOVAN Bratislava.

Verejnosť sa môže ku kampani pridať zdieľaním kampaňovej výzvy Zastavme násilie na ženách na sociálnych sieťach alebo zdieľaním informácií o potrebách žien zažívajúce násilie v partnerských vzťahoch a rodinách, a podporou miestnych organizácií pomáhajúcich ženám.

SkryťVypnúť reklamu

Ombudsman vyjadril solidaritu

Násilie na ženách, podobne ako iné trestné činy, zanecháva v spoločnosti hlboké rany. Je však jedinečné v tom, že sa najčastejšie odohráva za zatvorenými dverami, skryté pred zvedavými očami.

Uviedol to verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách. Všetkým ženám, ktoré sa stali obeťami násilia, vyjadruje solidaritu.

"Téma pomoci obetiam domáceho násilia ma sprevádza už od študentských čias. Vtedy som sa v Aliancii žien Slovenska aktívne podieľal na ochrane ich práv. Inšpirovaný rakúskym modelom som následne vypracoval návrh zákona, ktorý výrazne zlepšil právnu ochranu obetí domáceho násilia na Slovensku. Vďaka tejto legislatíve sa Slovensko radí medzi krajiny, ktoré poskytujú obetiam domáceho násilia vysokú mieru ochrany," priblížil Dobrovodský.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň pripomenul, že ako VOP bude v rámci svojej kompetencie dbať o ochranu práv obetí domáceho násilia.

Medzinárodný deň podľa občianskeho združenia Nikdy viac zdôrazňuje naliehavosť boja proti násiliu, ktoré je jednou z najrozšírenejších foriem porušovania ľudských práv ako aj zásahom do dôstojnosti človeka.

"Domáce násilie nezačína vraždou. Preto je nevyhnutné zamerať sa na prevenciu a osvetu, aby verejnosť vedela rozpoznať varovné signály už v ich zárodkoch," uviedla riaditeľka organizácie Andrea Andrejová. Ľudia, ktorí v tejto oblasti potrebujú pomoc sa môžu na združenie obrátiť.

Systematické úsilie či osveta

Boj proti domácemu násiliu či násiliu na ženách si vyžaduje úsilie, spoluprácu aj osvetu. Pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách to uviedlo Ministerstvo vnútra (MV) SR.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznilo pritom, že odhadovaný počet prípadov býva vyšší, ako počet oznámení autoritám. Informoval o tom hovorca rezortu Matej Neumann.

"Vzdelávanie a zvyšovanie povedomia sú kľúčové nástroje prevencie. Ministerstvo vnútra sa preto zameriava na zvyšovanie povedomia verejnosti prostredníctvom kampaní, seminárov a informačných materiálov. Nimi upozorňuje na riziká a dostupné možnosti pomoci. Ide tiež o vzdelávanie a rôzne školenia - ako reagovať na nevhodné správanie a na koho sa obrátiť v prípade ohrozenia," uviedol hovorca.

Informačné centrá od roku 2019 podľa neho pomohli 2812 klientkam, z toho išlo v 327 prípadoch o domáce násilie a v 95 prípadoch o mravnostné trestné činy. Neumann zdôraznil, že v oboch prípadoch boli obeťami aj maloleté osoby.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca rezortu uviedol, že podľa policajných štatistík bolo za prvých desať mesiacov tohto roka spáchaných 821 trestných činov na maloletých. Z toho bolo 85 prípadov týrania blízkej a zverenej maloletej osoby či 276 prípadov sexuálneho zneužívania maloletých.

Útočia na ľudskú dôstojnosť

Násilie na ženách môže mať rôzne formy, od obchodovania s ľuďmi, cez fyzické násilie v domácnosti až po sofistikovanejšie formy psychického týrania, urážania a znevažovania.

Všetky ale útočia na ľudskú dôstojnosť či narúšajú vzťahy. Pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách to vyhlásil predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre rodinu Cyril Vasiľ, podľa ktorého je násilie na ženách v konečnom dôsledku aj ťažkou urážkou voči Bohu.

SkryťVypnúť reklamu

Informovala o tom tlačová kancelária KBS.

"Žiadna kultúra, žiadne prostredie ľudského spolunažívania nie je celkom uchránené od nebezpečenstva prejavov násilia voči slabším a zraniteľnejším. Žiadne tradície, zvyky či dokonca náboženské predpisy a praktiky by však nikdy nemali byť zámienkou či ospravedlnením k páchaniu násilia," uviedol Vasiľ.

Verejnosť by násiliu podľa predsedu mala predchádzať výchovou a zdôrazňovaním rovnosti medzi mužom a ženou. Svedkovia násilia by nemali mlčať a obetiam by spoločnosť mala pomôcť pozdvihnúť ich hlas a poskytnúť pomoc.

KDH: Domáce násilie je tichou epidémiou

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) odsudzuje násilie páchané na ženách. Domáce násilie je tichou epidémiou, ktorá ničí životy aj spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Hnutie to vyhlásilo pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách. Informovalo o tom komunikačné oddelenie hnutia.

"Je smutné, že hranice toho, čo je prijateľné, sa neustále posúvajú. Vulgarizácia verejného priestoru, nenávistné prejavy a normalizácia agresie k tomuto vývoju len prispievajú. Buďme preto viac všímaví a nedovoľme, aby násilie a nenávisť získali svoje miesto v našej spoločnosti. Za posledných šesť rokov tvorili na Slovensku ženy až 86 percent obetí trestného činu týrania blízkej osoby a za toto obdobie bolo až 52 žien zavraždených ich partnerom," uviedla poslankyňa Národnej rady SR Andrea Turčanová (KDH).

Vláda podľa hnutia nedokáže zabezpečiť dostatočné a predvídateľné financovanie organizácií, ktoré obetiam násilia pomáhajú.

SkryťVypnúť reklamu

KDH ženám v ohrození odporúča obrátiť sa na linky pomoci alebo používanie signálu uzavretého palca v dlani.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 237
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 436
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 623
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 901
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 436
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 283
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 159
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V južnej polovici územia napršalo plošne výrazne viacej ako na severe.


TASR
Predseda KDH Milan Majerský.

Majerský upozorňuje, že Slovensko sa vracia do doby cashu.


SITA 5
Breh jazera sa stráca. Kedysi tu bol svah. Pod vodou zmizli aj ostrovčeky, už z nich vytŕčajú len stromy.

Vodný systém po oprave umožní regulovať hladinu.


Ilustračné foto.

Medveď zaútočil na muža a poranil mu nohu.


TASR 3

Sportnet

Róbert Pich po strelení gólu číslo 100.

Róbert Pich je čerstvým členom Klubu ligových kanonierov.


Lucia Drábeková v zápase Slovensko - Rakúsko v 1-A divízii MS v hokeji žien 2025.

Francúzky nemohli s víťazkami 1-A divízie MS v hokeji žien 2025 získať viac než bod.


Slovenskí hokejisti počas testovania NHL Combine pred MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Tento typ testovania je známy najmä z obdobia pred draftom do NHL.


TASR
Max Verstappen z tímu Red Bull Racing.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Saudskej Arábie 2025.


SkryťZatvoriť reklamu