Rast Progresívneho Slovenska ohrozuje parlamentnú existenciu jeho menších partnerov. Nie je však správnejšia otázka, či nebude jednoduchšie byť po voľbách taký silný, že by im stačil aj jeden koaličný partner? uvažuje politológ a sociológ z Katedry sociológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave PAVOL BABOŠ.
Akú veľkú podporu môže PS, ktoré má dnes v prieskumoch 24 percent, ešte dosiahnuť, môže skutočne Ivan Korčok v PS meniť hru, a bolo by pre PS výhodnejšie, ak by boli voľby na budúci rok alebo skôr v riadnom termíne?
Ivan Korčok si v Spišskej Novej Vsi navliekal boxerské rukavice v miestnom mládežníckom boxerskom klube, v Gelnici sedel v krčme s pivom, klobásou a chlebom na bufetovej papierovej tácke Michal Šimečka. Toto je len výsek z výjazdu Progresívneho Slovenska na Spiš, ale v takejto podobe ho cez sociálne siete v instantnej podobe zachytia aj voliči, ktorí politiku vnímajú sporadickejšie. Aký odkaz v tom nájdu?
Pre politiku je veľmi dôležité robiť gestá. Odkaz v tomto prípade znie, že Progresívne Slovensko sa vie rozprávať s každým, rozumejú ich problémom a nie sú žiadna elitárska bratislavská strana.
Toto môže fungovať?
Je to podobné ako s bilbordmi. Niekdajší predseda SMK a Mosta-Hídu Béla Bugár raz povedal niečo v zmysle, že to asi samo osebe nemusí fungovať, ale keď to robia ostatní, musíme aj my.
Spiš je jednoznačne regiónom s konzervatívnejšími voličmi. Pred rokom tam v predčasných parlamentných voľbách vyhral Smer, za ním boli silné OĽaNO a Hlas. Progresívne Slovensko bolo až štvrté s menej ako 12-percentnou podporou. Aký má zmysel, že PS príde práve tam?
Konzervatívny nie je len Spiš. Taký je aj východ Slovenska na východ od Spiša, tiež Orava a v skutočnosti je konzervatívnejšia celá krajina s výnimkou väčších miest. PS ide o pretváranie vlastného imidžu z "liberálnej kaviarenskej strany" na mainstreamovú stranu, ktorá chce zastupovať aj mierne konzervatívnych ľudí.
Ak chce PS rásť a pretaviť to aj do volebného výsledku, nemôže sa už spoliehať na doterajšie rezervoáre voličov. Zažil to aj Ivan Korčok, keď ho prišli v prezidentských voľbách voliť aj konzervatívnejší voliči hnutí Slovensko a KDH, ale aj tak to nestačilo na víťazstvo.
Ak chce PS výraznejšie vyhrávať voľby, musí vstúpiť aj medzi menej tradičný elektorát.
Čo v tom PS bránilo doteraz?