SME

Šaško ruší čakacie lehoty pri viacerých hospitalizáciách. Prečo a čo to znamená?

Zmeny odôvodňujú dopadom na rozpočet.

Ministerstvo zdravotníctvo chce zrušiť maximálne čakacie lehoty na viaceré diagnózy. (ilustračná fotografia)Ministerstvo zdravotníctvo chce zrušiť maximálne čakacie lehoty na viaceré diagnózy. (ilustračná fotografia) (Zdroj: TASR)

Článok sme upravili po konzultácii s analytikmi z Inštitútu zdravotných analýz.

BRATISLAVA. Rakovina močových či dýchacích orgánov u detí alebo ochorenia mozgových a periférnych nervov u dospelých. Sú to len niektoré z diagnóz, pri ktorých sú určené konkrétne zákroky a maximálne čakacie lehoty, dokedy sa musí pacient dostať k liečbe.

Po jej uplynutí musí zdravotná poisťovňa pacientovi zabezpečiť zákrok aj u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, s ktorým nemá zmluvu, alebo kdekoľvek inde v Európskej únii.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto lehoty sa vzťahovali na maximálny možný čas, dokedy má byť pacientovi poskytnutá hospitalizácia. Vo vyhláške sa však definovali buď konkrétnym výkonom, alebo celou diagnózou, ku ktorej sa však môže viazať viac rôznych výkonov s rôznymi čakacími lehotami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po novom sa majú viaceré čakacie lehoty zrušiť. Navrhuje to ministerstvo zdravotníctva vedené Kamilom Šaškom z Hlasu v novele vyhlášky o kategorizácii ústavnej starostlivosti s tým, že chce lehoty naviazať na konkrétne výkony a nie všeobecnejšie diagnózy. Návrh sa už pripomienkuje.

Vyvolalo to otázku, či sa nezhorší dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo zdravotníctva to odmieta, analytička Petra Ištokovičová z Inštitútu zdravotných analýz (IZA) ministerstva vraví, že čakacie lehoty len upravili, aby viac zodpovedali odborným štandardom.

SkryťVypnúť reklamu

Maximálne čakacie lehoty zaviedlo ministerstvo zdravotníctva za bývalého ministra za OĽaNO Vladimíra Lengvarského v roku 2023 a sú súčasťou reformy nemocníc. Sú nastavené pri 621 medicínskych službách. Z nich Šaškovo ministerstvo prehodnotilo 261 a čakacie lehoty by zrušilo najmenej pri 36 z nich.

Zrušené limity nielen pri cukrovke

Z vyhlášky ministerstvo väčšinou škrtá maximálne čakacie lehoty pri medicínskych službách - teda hospitalizáciách -, ktoré boli naviazané len na samotnú diagnózu.

Ako príklad Ištokovičová uvádza hospitalizáciu chronických pacientov na cukrovku. V aktuálne platnej vyhláške je na ňu maximálna čakacia lehota 30 dní. Po novom je zrušená.

Dôvodom je to, že išlo iba o hospitalizáciu ako takú, ale chronickému pacientovi pri nej nerobili žiadny výkon - napríklad operáciu. Pacient bol len pozorovaný.

SkryťVypnúť reklamu

Do skupiny hospitalizácií, pri ktorých nie je príčinou konkrétny výkon a boli zrušené maximálne čakacie lehoty, spadá napríklad aj zhubný nádor hepatobiliárneho systému a pankreasu u detí. V aktuálnej vyhláške je časový limit stanovený na sedem dní.

Analytička IZA vysvetľuje, že pri tejto hospitalizácii sa tiež nerobí žiadny výkon. "Okrem toho sme na dátach videli, že za posledného pol roka nebol nikto hospitalizovaný," vysvetľuje. Ištokovičová však podotýka, že v prípade, ak by na túto diagnózu začali pribúdať pacienti, pri najbližšej revízii čakacích lehôt sa môže na ňu opäť zaviesť časový limit. Úpravu čakacích lehôt plánuje ministerstvo podľa nej robiť najmenej raz za rok.

Súvisiaci článok Štátna poisťovňa začína šetriť. Čakacie lehoty na operáciu sivého zákalu sa zrejme predĺžia Čítajte 

Ďalšou skupinou, pri ktorej bola zrušená maximálna čakacia lehota, sú hospitalizácie, ktoré v sebe obsahovali viaceré zdravotné výkony naraz a mali jeden časový limit. V rámci nej ministerstvo zrušilo 11 medicínskych služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Typickým príkladom podľa analytičky je medicínska služba "malé výkony na koži a v podkoží". Sem spadal celý rad výkonov - od odstránenia cudzieho telesa z kože a podkožia až po implantácie liekového nosiča do kože a podkožia.

Časove limity na tieto jednotlivé výkony sa podľa Ištokovičovej nanovo nastavia po tom, ako budú rozdelené tak, aby sme vedeli jednoznačne určili maximálnu lehotu časovej dostupnosti. Toto nové rozdelenie musia najprv spracovať klinickí odborníci. Znamená to, že zatiaľ nebudú upravené v aktuálne novelizovanej vyhláške, a preto nateraz vypadli.

Poslednou skupinou, pri ktorej boli zrušené maximálne čakacie lehoty, sú hospitalizácie, ktoré sa presunuli pod iný typ hospitalizácie.

Príkladom je zhubný nádor dýchacích orgánov u detí. Doteraz bol limit na sedem dní, po novom je zrušený. Avšak úkon, ktorý sa pri tejto kategórii vykonával, bude po novom zaradený pod Diagnostické vyšetrenie pri pneumologickom ochorení (biopsie). Maximálna čakacia lehota je pri nej 30 dní.

SkryťVypnúť reklamu

Zvýšené náklady na zdravotnú starostlivosť

Hoci ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že zmenami čakacích lehôt nechce zhoršiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti, v dôvodovej správe k novele vyhlášky priznáva, že pri niektorých diagnózach sú „lehoty časovej dostupnosti výrazne prekračované“. Pri nastavovaní čakačiek totiž nebola pre nedostupnosť dát dostatočne zohľadnená realita poskytovania starostlivosti. Znamená to, že liečba je pre pacienta bežne dostupná oveľa neskôr, ako je povolená čakacia lehota.

„Je tu riziko zásadného dosahu na rozpočet, pretože zdravotné poisťovne by museli hradiť starostlivosť u nezmluvných poskytovateľov alebo v zahraničí,“ píše ministerstvo v dôvodovej správe.

Súvisiaci článok Na operáciu artérií sa zvykne čakať až osemdesiat dní Čítajte 

Ministerstvo podľa Ištokovičovej vyčíslilo dodatočné náklady pri aktuálnej verzii čakacích lehôt. Ak by všetci pacienti prekračujúci stanovené maximálne lehoty chceli využiť alternatívneho poskytovateľa, išlo by o 35 miliónov eur. "Z našich analýz však vyplýva, že o alternatívneho poskytovateľa javí záujem približne desať percent z týchto pacientov," dodáva analytička.

SkryťVypnúť reklamu

Avšak k tomuto dosahu na štátny rozpočet ešte nedošlo, lebo bývalá ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) posunula účinnosť Lengvarského vyhlášky až na 1. január 2025. Znamená to, že vyčíslené náklady by sa pre štátny rozpočet stali reálnymi, ak by vyhláška nebola novelizovaná.

Zhoršenie dostupnosti liečby?

Zrušenie maximálnych čakacích lehôt však považuje bývalé OĽaNO, teraz Slovensko, za ktorého ministra zdravotníctva boli zavedené, za zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

„Súčasný minister zdravotníctva s posvätením strany Hlas a, samozrejme, aj celej vlády, hovorí, že akýkoľvek termín bude zrušený a deti a ich rodičia nebudú mať garantované absolútne nič,“ reagoval na návrh v utorok šéf strany Slovensko Igor Matovič.

Súvisiaci článok So sivým zákalom sa Všeobecnej nedarí, pacienti čakajú viac Čítajte 

Prvý minister zdravotníctva tohto hnutia Marek Krajčí sa veľmi zasadzoval za zavedenie maximálnych čakacích lehôt, aby sa zlepšila dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

„Verím, že tento boj za zdravie našich pacientov ešte nestratíme a nevzdávame, a verím, že nám v tomto pacientske organizácie pomôžu,“ povedal v utorok Krajčí.

„Ak návrh vyhlášky ruší časové garancie pre pacientov, ide o zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti,“ vraví odborníčka na zdravotníctvo Jana Ježíková, ktorá bola za Krajčího štátnou tajomníčkou. Krok ministerstva podľa nej vyhovuje zdravotným poisťovniam, ktoré argumentujú tlakom na rozpočty, na úkor pacientov.

„Nesúhlasíme s daným tvrdením,“ reaguje ministerstvo na to, že rušením lehôt zhoršuje dostupnosť starostlivosti pre pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 068
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 450
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 933
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 806
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 456
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 356
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 060
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 044
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu