BRATISLAVA. Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas) predložil v Bruseli niekoľko návrhov na podporu konkurencieschopnosti Európy vo vzdelávaní a na rozvoj vidieckych oblastí.
Urobil tak na zasadnutí Rady EÚ pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport. Minister vo svojom vystúpení zdôraznil, že Európa už nesmie ďalej hovoriť o dobiehaní globálnych lídrov, akými sú Spojené štáty či Čína.
Zosúladiť vzdelávanie s potrebami trhu práce
„Namiesto toho by mala začať budovať vlastnú pozíciu lídra v inováciách a technológiách," uviedol Drucker s tým, že Európa musí byť nezávislou inovačnou veľmocou, nielen pre hospodársku prosperitu, ale aj pre bezpečnosť a zachovanie spôsobu života.
Ako rezort školstva informoval, medzi návrhy, o ktorých ministri diskutovali patrí zavedenie európskeho diplomu a podpora združení európskych univerzít. Ide o opatrenia, ktoré by mohli zosúladiť vzdelávanie s potrebami trhu práce a posilniť postavenie európskych vysokých škôl.
Drucker však upozornil, že je tu riziko vzniku dvojstupňového systému. „Elitné univerzity by získali výraznú prevahu nad menšími národnými inštitúciami. Kľúčom k úspechu je podpora mobility, automatické uznávanie kvalifikácií a prístup zameraný na študentov,“ doplnil Ducker.
Minister súčasne vníma nástup umelej inteligencie ako jedinečnú príležitosť na transformáciu vzdelávacích systémov. „Potrebujeme strategické investície a európsku spoluprácu na vytvorenie prostredia, ktoré umožní plne využiť potenciál umelej inteligencie vo vzdelávaní,“ uviedol minister.
Rozvoj vidieckych oblastí
Na zasadnutí Rady EÚ sa ministri venovali aj otázke rozvoja vidieckych oblastí, ktoré čelia úbytku obyvateľstva, odlivu mladých ľudí a nedostatku príležitostí.
„Vidiecke oblasti majú jedinečné silné stránky, ako je životný štýl a silný pocit komunity. Výzvou je skĺbiť tieto prednosti s modernými možnosťami, čo môže dosiahnuť práve vzdelávanie,“ uviedol Drucker s tým, že na Slovensku sa preto menia učebné osnovy so zameraním na podnikanie, digitálne zručnosti a udržateľnosť.
Cieľom pritom je, aby mladí vnímali vidiecke oblasti ako miesta príležitostí a rozvoja. Minister vo svojom vystúpení vyzval aj na európsku spoluprácu.
„Toto nie je len národná, ale európska výzva. Musíme zdieľať nápady, rozumne investovať a spoločne zabezpečiť, aby vidiecke oblasti mali budúcnosť, akú si zaslúžia,“ uviedol Drucker.
EÚ nechce regulovať mobilné telefóny v školách
Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu navzájom pomôcť a poradiť.
Uviedol to minister školstva Tomáš Drucker (Hlas) po zasadnutí Rady EÚ pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport v Bruseli, informuje spravodajca TASR.
Maďarské predsedníctvo v Rade EÚ zaradilo na program rokovaní viacero tém vrátane takzvaného európskeho diplomu.
Drucker zdôraznil, že Slovensko podporuje mobilitu študentov cez programy ako Erazmus+, ale nový návrh sa týka prípadnej dohody skupiny európskych škôl na vydávaní spoločného diplomu.
"Myšlienka je to dobrá, ale niektoré krajiny majú obavy, že ak sa skupina krajín dohodne a niektoré zostanú pomimo, tak by to mohlo zhoršiť kvalitu našich univerzít a (spôsobiť) odliv talentov a mladých ľudí na iné školy do zahraničia. Táto téma sa bude ešte riešiť," vysvetlil Drucker.
Témou bolo aj používanie mobilných telefónov v školách. Drucker uviedol, že členské krajiny vidia, že ich používanie, hlavne v základných školách, vytvára problémy pri sústredení a výkonnosti žiakov. Niektoré štáty vrátane Slovenska už zaviedli zákaz ich používania, v Maďarsku to platí až po maturitné ročníky.
"Tá diskusia je neformálna a opretá o dáta. Asi by žiadna krajina neprijala, aby sme aj túto vec dávali regulovať. Ale Únia je dobrá platforma na to, by sme si vymieňali skúsenosti, dáta a informácie, diskutovali a vedeli sa navzájom inšpirovať," dodal.
Údaje OECD podľa neho naznačili, že najsilnejším motívom pre zákaz mobilných telefónov v školách je strata koncentrácie detí či oslabenie sociálnych interakcií počas prestávok. Dáta potvrdili aj lepšiu výkonnosť detí v školách, kde sa mobilné telefóny nepoužívali.