BRATISLAVA. Pondelok podvečer, stanovisko koaličnej rady: "Vládna koalícia disponuje parlamentnou väčšinou potrebnou na schvaľovanie návrhov zákonov v programe zajtrajšej schôdze."
Utorok, 13. hodina, začiatok poslednej riadnej parlamentnej schôdze v roku: "Národná rada nie je uznášaniaschopná," uvádza hlasovacia tabuľa.
To isté hlási dvakrát aj podvečer počas mimoriadnej schôdze za odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas), keď koalícia nedokázala najskôr presadiť, aby pokus o vyslovenie nedôvery trval najviac 12 hodín. Napokon koalícia rozhodla, že o ministrovom zotrvaní vo funkcií budú môcť poslanci rozhodnúť až o vyše dva mesiace - 4. februára 2025.
Z časti sály, kde sedí opozícia sa v tej chvíli ozval sarkastistický smiech. V priestoroch parlamentu bol v tej chvíli aj premiér Robert Fico (Smer) a ďalší členovia vlády, aby podporili Šutaja Eštoka, ktorý bol v sále tiež.
Do sály pred poslancov sa už neskôr nevrátili. "Vládna koalícia si uvedomuje, že má tesnú väčšinu," znela jediná veta premiéra Fica, ktorou by sa približoval vysvetleniu k stavu vládnej koalície.
Predovšetkým vinu pripísal opozícii, ktorá mala podľa premiéra pomôcť pri skrátení ich vlastného rokovacieho času, keďže išlo o schôdzu iniciovanú opozíciou.
Šéf SNS Andrej Danko povedal, že dianie v parlamente z utorka "nie je žiadny problém," a tvrdil, že koalícia má 76 hlasov a ak ich občas nemá, ide o "otázku techniky," dodal bez vysvetlenia.
Už prvý deň bez Huliaka je pre koalíciu fiaskom
Rozbroj trojice poslancov okolo Rudolfa Huliaka s Andrejom Dankom a jeho SNS prerástol do politického zápasu s najťažšími politickými váhami koalície - už aj premiérom Robertom Ficom zo Smeru a predsedom Hlasu Matúšom Šutajom Eštokom.
Dôsledkom je, že vládna koalícia má na začínajúcej sa schôdzi podporu len najtesnejšej väčšiny 76 hlasov, aj to len v prípade, že sú jej všetci poslanci na čas v sále, či nie sú práceneschopní.
Sú to dôsledky vzbury trojice poslancov okolo Rudolfa Huliaka, ktorá sa vzbúrila proti šéfovi SNS Andrejovi Dankovi a pred mesiacom odišla zo spoločného poslaneckého klubu.
Traja poslanci okolo Huliaka pritom v utorok ešte pritvrdili. Pôvodne ohlásenú obštrukciu, keď nechcela hlasovať za vládne návrhy zákonov posilnila o to, že sa po novom odmietla aj prezentovať v rokovacej sále.
Aké vážne dôsledky to pre vládnu koalíciu môže mať na aktuálnej schôdzi, ale najmä dlhodobo počas zostávajúcich troch rokov vládnutia, sa ukázalo už symbolicky na úvod schôdze. Vládnej väčšine sa ju nepodarilo na prvýkrát otvoriť.
Stačilo pochybenie jedného poslanca, Ľubomíra Vážneho zo Smeru, a koalícia mala v pléne len nedostatočných 75 poslancov.
Keď poverený predseda parlamentu Peter Žiga z Hlasu zisťoval, či je v sále prítomných aspoň 76 poslancov, Vážny nebol podľa hlasovacieho systému prítomný.
Plénum muselo čakať 15 minút na opätovný pokus o otvorenie schôdze, ktorý už bol pre koalíciu úspešný.
Z malej vzbury v SNS je spor so Smerom
Hodiny pred začiatkom poslednej parlamentnej schôdze roka odkázala v pondelok popoludní svorne koaličná rada trojici rebelujúcich poslancov okolo Huliaka, že ich požiadavkami sa mieni zaoberať až potom, ako sa vrátia do klubu SNS, z ktorého protestne pred mesiacom odišli.
"Základom pre rokovanie o akejkoľvek podobe účasti uvedených pánov poslancov na vládnej moci je návrat pánov poslancov Rudolfa Huliaka, Ivana Ševčíka a Pavla Ľuptáka do klubu poslancov za SNS," odkázali Huliakovi.
Keďže k splneniu Huliakových požiadaviek, teda účasti jeho skupiny na koaličných radách a odovzdaniu jedného z ministerstiev SNS sa Danko a ani premiér po mesiac nepriblížili, návrat Huliakovej skupiny do SNS by trojici a tiež strane Národná koalícia, ktorú reprezentujú, spôsobil vážnu reputačnú škodu.
Huliak totiž vzburu proti SNS odôvodňuje tým, že sa rok po vzniku koalície nevie domôcť pozícií vo vláde, ktoré mu vraj Danko v tom čase sľúbil. Ak by sa k SNS vrátili, dva mesiace trvajúca vzbura bez akýchkoľvek výsledkov by Huliaka a Národnú koalíciu poškodila.
To, že požiadavka koalície má charakter ultimáta, naznačuje aj ďalšia pasáž zo záverov koaličnej rady, o ktorých v pondelok informoval Úrad vlády.
"Akýkoľvek iný postup ako v rámci existujúcej politickej štruktúry môže vyvolávať podozrenie z konania zakladajúceho trestnoprávnu zodpovednosť," odkázali zo Smeru, Hlasu a SNS Huliakovi.
Rovnaké tvrdenie, v ktorom sú Huliakove požiadavky - bežná súčasť politického vyjednávania - pripodobňované ku korupcii, už skôr použil Danko vo svojich mediálnych vystúpeniach.
Stratégia koalície a premiéra Fica voči Huliakovej skupine môže vyústiť do stavu, že trojica poslancov svoju krátkodobú obštrukciu v parlamente premení na trvalú.
Vládna koalícia má bez nich len najtesnejšiu väčšinu 76 poslancov, pričom poslanec Hlasu Ján Blcháč nedávno zverejnil, že je onkologickým pacientom. Pri niektorých hlasovania preto môže chýbať.
Nátlak na Huliaka prichádza v období, keď Fico na nedávnom sneme Smeru prvýkrát vyslovil, že vládna koalícia nemusí byť schopná dovládnuť do riadneho termínu volieb, a zároveň v čase, keď koalícia potrebuje schváliť štátny rozpočet na budúci rok.
Huliak stupňuje odpor
Huliaka nevpustili na grémium
- Krátko pred začiatkom schôdze v utorok poslanca Rudolfa Huliaka nevpustili na rokovanie poslaneckého grémia.
- Poslanecké grémium je stretnutie predsedov všetkých poslaneckých klubov v parlamente - opozičných aj koaličných.
- Grémium sa dohaduje na technických detailoch schôdze - ako dlho bude schôdza trvať, kedy sa bude hlasovať a podobne.
Tam, kde Fico, Šutaj Eštok a Danko vidia u Huliaka podozrenia z korupcie, tam Huliak hovorí o slobodnom výkone mandátu poslanca.
Náznaky z koaličnej rady považuje za vyhrážky, ktorými by sa mali zaoberať orgány činné v trestnom konaní.
"Budeme sa snažiť prehliadnuť vyhrážky koaličnej rady ústavným činiteľom," reagoval ešte v pondelok bezprostredne Huliak.
Neskôr dodal, že snaha o dodržiavanie dohôd, ktoré uzavrel pred rokom s Dankom, nie je možné nazývať vydieraním.
Poukazuje na to, že mal prisľúbené ministerstvo životného prostredia. Jeho nomináciu zamietla vtedajšia prezidentka Zuzana Čaputová.
Huliak opakovane hovorí, že ministrom sa teda mal podľa dohody stať potom, ako sa prezidentom stane Peter Pellegrini.
"Za moju ústretovosť pri ustúpení z priznaného postu ministra životného prostredia, veľkorysosť a umožnenie vytvorenia ďalšej vlády Roberta Fica ma tu bijú palicou a vyhrážajú sa mi trestnoprávnosťou," sťažoval sa Huliak.
Jeho skupina sa nechystá vrátiť do klubu SNS a trvá na svojich požiadavkách.
"Kým nebudú splnené dohody, ktoré nám boli dané, nezúčastníme sa na otvorení najbližšej schôdze parlamentu," vysvetľoval Huliak, k čomu ho vyhlásenie koaličnej rady vyprovokovalo.
Huliak dodal, že návrh štátneho rozpočtu považuje za "antisociálny", a preto k nemu predložia pozmeňujúce návrhy.
Kritizujú tiež zámer vlády poskytnúť dotáciu 20 miliónov eur na výstavbu Olympic Areny v Šamoríne. Sumu žiada prerozdeliť obciam do 5000 obyvateľov, pretože "ľudí trápia iné problémy, ako vrtochy Andreja Danka o organizovaní olympijských hier na Slovensku".
Huliak v stanovisku dodal, že koalícia sa ho svojim správaním snaží "vohnať" do opozície.
Odvolávanie Šutaja Eštoka nie je bez problémov
Vládna koalícia mala v parlamente opäť problémy aj podvečer, keď sa o začala mimoriadna schôdza za odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka z Hlasu z funkcie. Zvolali ju všetky opozičné strany.
Koalícii sa nepodarilo na dvakrát presadiť skrátenie rokovania na 12 hodín. Za návrh hlasovalo najskôr len 74 poslancov, potrebných bolo aspoň 76. Podľa hlasovacieho systému vykázalo ako neprítomných poslancov Jaroslava Bašku zo Smeru a Dušana Muňka (Smer), ktorý hosťuje v klube SNS, aby nezanikol.
Pri druhom pokuse bolo za 75 poslancov, neprítomný bol Baška.
Ten sa napokon po pol hodine objavil v sále, no koalícia si už aj s ním odhlasovala, že o odvolaní ministra bude parlament rokovať až vo februári
V priestoroch parlamentu sú viacerí členovia vlády, vrátane premiéra Roberta Fica, ktorý problém koalície videl na vlastné oči.
Samotná schôdza na odvolanie Šutaja Eštoka sa krátko predtým otvorila bez problémov. Koalícia sa nepokúsila schôdzu zablokovať svojou neúčasťou. V pléne bolo pri hlasovaní o počte poslancov v sále vykázaných ako prítomných 139 poslancov.
Opozícia na odvolanie ministra z funkcie nemá dosť hlasov. "Jeho bilancia ako ministra vnútra je katastrofálna," povedal líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
AUTOR: SME/DÁVID ZIMMERMANN
Spomenul čistky v polícii, šírenie dezinformácií a porušovanie pravidiel kampane pred prezidentskými voľbami, odchod policajtov zo zboru, či šikanovanie študentov počas karnevalu. PS pripomína aj posledný prípad policajnej brutality z Košíc, v dôsledku ktorej zomrel 48-ročný Ľubomír.
"Predpokladám, že na Slovensku už nie je ani jeden občan, ktorý by si nemyslel, že Matúš Šutaj Eštok sa nikdy nemal stať ministrom vnútra," tvrdí jeho predchodca a poslanec za stranu Slovensko, Roman Mikulec.
Podobne sa k odvolaniu hlási aj KDH. "Matúš Šutaj Eštok na pozícii ministra vnútra nemá čo hľadať, absolútne nezvláda tento náročný rezort," povedal predseda Milan Majerský.
Ministrovi KDH vyčíta, že neprináša systémové opatrenia a namiesto toho "rieši" karneval mladých ľudí a "udeľuje milosť" Andrejovi Babišovi, evidovaného spolupracovníka ŠtB, čím podľa hnutia dehonestuje obete komunistického režimu a všetkých prenasledovaných.
Návrh na odvolanie ministra podporuje aj SaS.

Beata
Balogová
