SME

V Aréne o Ukrajine: Ak by Slovensko zablokovalo pomoc, bola by to samovražedná misia

Ukrajina sa bráni už viac ako tisíc dní.

Viac ako tisíc dní už Ukrajina bojuje za to, aby nebola len ruským príveskom. Zvolenie nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, situácia na východnom fronte, ale aj následná reakcia prezidenta Volodymyra Zelenského dávajú tušiť, že ani blízka budúcnosť nebude jednoduchá.

Úradujúci americký prezident Joe Biden uvoľnil pravidlá na použitie zbraní smerujúcich na ruské územie. Na to Rusko zareagovalo vypálením balistickej strely Orešnik.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O aktuálnej situácii, a tiež o tom, aká je šanca na zastavenie bojov, sa v Aréne s Janou Krescanko Dibákovou rozprávali veľvyslankyňa Európskej únie na Ukrajine KATARÍNA MATHERNOVÁ a vojenský generál PAVEL MACKO.

SkryťVypnúť reklamu

Aká je aktuálna situácia na Ukrajine. Zlepšuje sa, zhoršuje sa alebo stagnuje?

Katarína Mathernová: Používam slovo "prekérna", pretože je veľmi zložitá. Nezlepšuje sa, pretože nervozita a neistota stúpajú. Samozrejme, ruské vojská veľmi pomaly, ale stále pokračujú na východnom fronte.

Ukrajinci však stále bojujú. Stále veria, že prekonajú túto situáciu a takisto veria, že Európa a svet ich v tom nenechajú samých.

Ako vidíte vývoj na Ukrajine, ktorý momentálne sledujeme?

Pavel Macko: Situácia je mimoriadne zložitá a krehká. Ukrajinci zatiaľ odolávajú, Rusi zrýchľujú tempo taktického postupu. Zatiaľ väčší operačný výsledok nedosiahli, ale ak sa nič nezmení, môžu ho dosiahnuť.

Aké je byť na frontovej línii a ukazovať európskym predstaviteľom, ako to vyzerá a mať aj prilbu na hlave? Stať sa môže čokoľvek.

SkryťVypnúť reklamu

Mathernová: Počas poslednej návštevy Josepa Borrella na Ukrajine sme ho zobrali na frontovú líniu. Boli sme približne desať kilometrov od bieloruských hraníc v zákopoch.

Ukrajine sa venujem takmer desať rokov. Mať tam lídrov je veľmi fajn. Najmä preto, že všetci lídri európskych inštitúcií veľmi jednoznačne stoja na strane Ukrajiny a uvedomujú si, že bojuje za našu slobodu, celoeurópsku. Ak dovolíme Rusku vyhrať na Ukrajine, tak to bude mať veľmi zlé následky pre celú Európu a najmä pre krajinu ako Slovensko, ktorá je na hraniciach Ukrajiny.

Pán Macko, viete to z pohľadu generála posúdiť?

Macko: Lídri a generáli musia mať odvahu. Aj Josep Borrell alebo pani veľvyslankyňa. Vie, do čoho ide, a vie, že je to potrebné. Je iné odkazovať niečo na diaľku a dýchať ten istý vzduch a vnímať tú istú atmosféru, lebo vtedy je aj vaša skúsenosť uveriteľná.

SkryťVypnúť reklamu

Platí to vo vojenstve, v diplomacii a každej reálnej ľudskej činnosti, kde chcete niečo dokázať. V tomto prípade je situácia mimoriadne zložitá. Chce to odvahu, ktorá je súčasťou toho, že nie každý môže takúto funkciu vykonávať.

Naši vládni predstavitelia rokujú s ukrajinskou stranou len blízko našich a ukrajinských hraníc. Máme aj skúsenosť, že Robert Fico sa stal ojedinelým úkazom v rámci celej Európy a vystúpil v ruskej propagandistickej televízii s najväčšou ruskou propagandistkou Oľgou Skabejevovou. Čo je to za signál? Ako vyzeráme v očiach európskych predstaviteľov?

Mathernová: Predstavujem Európsku úniu na Ukrajine, nie Slovensko. Neprináleží mi vyjadrovať sa k členom Európskej rady, ktorým pán predseda vlády je, takže by som to nechala.

SkryťVypnúť reklamu

Pán Macko, vy môžete byť určite otvorenejší a menej diplomatický.

Macko: Budem, lebo treba otvorene povedať, že to, čo robia naši vrcholní predstavitelia, ale aj europoslanci za vládnu koalíciu, je zahanbujúce. Škodí to základným životným, zahraničnopolitickým a bezpečnostným záujmom Slovenskej republiky.

Na Ukrajine sa bojuje o budúcnosť Európy, o budúcnosť pravidiel vo svete. Rusko síce útočí na Ukrajine, lebo si netrúflo ísť ďalej, ale každý prejav prezidenta Putina je o tom, že nie sú spokojní so systémom, ktorý je vo svete. Chcú systém, v ktorom bude mať Rusko väčšiu váhu, v ktorom bude Západ eliminovaný. Sme súčasťou Západu, či sa nám to páči, alebo nie.

Táto politika hovorí o zbabelosti. Lebo naši predstavitelia hovoria o tom, že na Ukrajine žiadna vojna nie je, ale nemajú odvahu ísť ďalej ako do Užhorodu, aby sa rýchlo vedeli odtiaľ vypratať, keby náhodou niečo hrozilo.

SkryťVypnúť reklamu

Zľahčujú túto vojnu a hovoria, že žiadne utrpenie nie je alebo že to je niečo virtuálne, ako keby sa to nedialo, veď sa tam usporadúvajú koncerty. Pritom vieme, že aj v obliehanom Leningrade, ktorý bol 900 dní blokovaný, sa koncerty uskutočňovali a dokonca tam vznikla aj známa Šostakovičova symfónia.

Vrchol je, že náš premiér ide do propagandistickej relácie, do ktorej ani seriózni ruskí politici nechodia, ak sa o takých dá pri súčasnej garnitúre hovoriť. Nijako nepomáha Slovensku, dokonca ani tým Rusom. Nechápeme, prečo to robí.

Je to veľmi zlý signál, ktorý nás diskredituje a v ktorom vysielame odkaz, že nevieme, kde sme, kam chceme patriť a oportunisticky sa chceme zviezť na nejakej vlne a tvárime sa, že sme nejakí mierotvorcovia.

Reálne je to jednoduché - stačí, aby náš premiér povedal do Moskvy prezidentovi Putinovi, že mier bude vtedy, keď Rusko prestane útočiť.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že túto príležitosť bude mať Robert Fico v máji na oslavách konca vojny, kam sa už viackrát nepriamym spôsobom pozval. Zdá sa, že viacerí politici chcú ísť do Moskvy. Hovoril o tom otvorene Andrej Danko, pridáva sa Tibor Gašpar a žiadajú povolenie podpredsedu Národnej rady, aby tam mohli ísť. Je to dobrý nápad?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB59Y na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 710
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 23 180
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 000
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 8 053
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 513
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 256
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 757
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 564
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu