BRATISLAVA. Niektorí učitelia a školskí zamestnanci prišli v stredu do práce oblečení v čiernom.
Ide o prejav protestu, na ktorý vyzvali školskí odborári. Má symbolizovať prejav smútku nad financovaním slovenského školstva.
Ministerstvo školstva tichý protest nevníma ako nátlakovú akciu, hovorí o dobrej vzájomnej spolupráci so školskými odborármi.
Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku síce vníma kroky rezortu školstva a vzájomnú komunikáciu pozitívne, nie je však spokojný s financovaním slovenského regionálneho a vysokého školstva.
"Preto na stredu 27. novembra vyhlasujeme protest s názvom Školstvo v smútku - Protest v čiernom ako symbolický prejav smútku nad financovaním slovenského školstva. Vyzývame všetkých zamestnancov, aby v tento deň prišli do práce na znak nespokojnosti oblečení v čiernom a fotografie z protestu zdieľali cez sociálne siete," priblížil predseda školských odborárov Pavel Ondek.
Podporu im na svojom stredajšom sneme vyjadrila aj Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR.
"Slovenské školstvo trpí systémovou stagnáciou, financovanie školstva je nejednotné a spôsobuje diskrimináciu pri odmeňovaní rôznych skupín zamestnancov, zároveň nedostatočná podpora pre učiteľov vedie k demotivácii a zhoršujúcej sa kvalite vzdelania. Chýba modernizácia infraštruktúry a prepojenie s praktickými potrebami trhu práce, čo ohrozuje budúcnosť celej spoločnosti," uviedla hovorkyňa KOZ Martina Nemethová.
Dodala, že stagnácia a poddimenzované financovanie sa týka všetkých zamestnancov pracujúcich pre štát.
Blížia sa ďalšie rokovania
Rezort školstva nevníma tichý protest ako nátlakovú akciu, keďže ho odborári avizovali ešte počas rokovania u prezidenta SR a taktiež s ohľadom na dobrú vzájomnú spoluprácu.

"Naopak, vedieme konštruktívnu diskusiu a hľadáme riešenia, ktoré budú akceptovateľné pre všetky strany. Tento piatok sa minister školstva Tomáš Drucker opäť stretne so zástupcami odborového zväzu. O výsledkoch budeme informovať," doplnil odbor komunikácie a marketingu ministerstva.
Vyššie tarifné platy
Odborári požadujú zvýšiť tarifné platy všetkých zamestnancov školstva v roku 2025 minimálne o desať percent. Tiež zmeny v odmeňovaní pedagogických a nepedagogických zamestnancov.
Ich ďalšou požiadavkou je zjednotenie odmeňovania všetkých zamestnancov regionálneho a vysokého školstva do jedného zákona o odmeňovaní.
Chcú tiež zjednotiť financovanie všetkých zamestnancov regionálneho školstva priamo z rozpočtu ministerstva školstva (presun osobných nákladov z originálnych pod prenesené kompetencie samosprávy).
Požadujú aj akceptáciu zásadných pripomienok zväzu ku kurikulárnej reforme (umožniť obsah vzdelávania v štátnom vzdelávacom programe rozdeliť na ročníky).
Výchova a vzdelávanie sú podľa Ondeka investíciou do budúcnosti celej spoločnosti a musia byť vnímané ako priorita. "V prípade, že vláda SR nesplní naše požiadavky, sme pripravení naďalej pokračovať v protestných aktivitách, ktoré môžu vyústiť až do štrajku," dodal.
KDH podporilo tichý protest
Opozičné KDH podporuje tichý protest učiteľov a školských zamestnancov. Rozumie požiadavke odborárov na zvýšenie platov zamestnancov v školstve.
Hovorí o potrebe zatraktívnenia učiteľského povolania. Informovali o tom z komunikačného oddelenia hnutia.
"Veľmi oceňujeme a ďakujeme, že učitelia napriek oprávnenej nespokojnosti s pomermi v školstve stoja pri svojich deťoch a zvolili si tichú formu protestu, ktorá nebude na úkor detí. Táto generácia detí už bola obeťou neprimerane dlho zatvorených škôl počas pandémie," skonštatovali kresťanskí demokrati v stanovisku.
V tejto súvislosti skritizovali návrh budúcoročného rozpočtu pre školstvo.
"Zvýšenie rozpočtu na školstvo sa týka pomocných profesií v školstve a súvisí aj s prechodom kompetencií s materskými školami. No platy učiteľov sa nezvyšujú. Problematické je aj uplatňovanie regionálnych príplatkov. Aj učitelia sú tí, na ktorých ide vláda šetriť, a pritom vláda nešetrí na sebe, naopak, na budúci rok plánuje vyrobiť deficit vo výške šesť miliárd eur," dodali. Apelovali na to, aby sa konsolidácia nedotkla učiteľov.
PS: Na žalostný stav upozorňujeme dlhodobo
Hnutie Progresívne Slovensko (PS) protest neprekvapil. Pripomenuli, že na "žalostný" stav financovania školstva upozorňujú už dlhodobo.
"Podporujeme snahu odborov o navýšenie učiteľských platov. Preto za Progresívne Slovensko podporujeme aj dnešný tichý protest učiteľov. Podporíme aj oveľa hlasnejšie formy protestu či štrajku. Ficova vláda ponúka učiteľom nedostatočné jednorazové príspevky, ktoré v podfinancovanom školstve nie sú riešenie," uviedla poslankyňa Tina Gažovičová (PS).
Poslankyňa Anežka Škopová (Slovensko, Za ľudí, KÚ) vyjadrila podporu všetkým pedagógom, ktorí bojujú za lepšie podmienky v školstve. V tejto súvislosti konštatovala, že bez silného a podporovaného školstva nemôže Slovensko napredovať.
"Učitelia sú pilierom našej budúcnosti a ich hlas by nemal byť len vypočutý, ale mal by byť základom pre prijímanie rozhodnutí," apeluje Škopová.
Slovensko podľa nej potrebuje konkrétne opatrenia, ktoré zabezpečia dôstojné podmienky pre prácu pedagógov a vrátia im dôveru v to, že ich práca má pre spoločnosť hodnotu.