BRATISLAVA. Vládna koalícia vedie džihád proti mimovládnym organizáciám. Vyhlásil to poslanec Ondrej Dostál (SaS) na tlačovej besede.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzvala vládnu koalíciu, aby stiahla zákon, ktorým by z mimovládnych organizácií urobila lobistov. Podľa Dostála a poslankyne Márie Kolíkovej (SaS) ide o zásah do združovacieho práva. „Akékoľvek snahy obmedziť občiansku spoločnosť sú útokom na každého z nás,“ skonštatovali poslanci.
Návrh označiť ich za lobistov
Podľa Dostála vládna koalícia vedie džihád proti mimovládnym organizáciám.
„Najskôr im išlo o to, aby sa mimovládne organizácie, ktoré poberajú podporu zo zahraničia, označovali za zahraničných agentov. Cieľom bolo označkovať a dať negatívnu nálepku mimovládnym organizáciám, ktorých činnosť sa nepáči stranám a politikom vládnej koalície,“ upozornil Dostál a pripomenul, že tento návrh prešiel do druhého čítania a podporila ho celá vládna koalícia.

„V druhom čítaní si však uvedomili, že takýto zákon nemôže byť schválený. Zákon veľmi podobný tomu, ktorý navrhli poslanci Slovenskej národnej strany, schválilo Maďarsko za Orbánovej vlády. Medzičasom však musel byť zrušený, pretože Súdny dvor EÚ konštatoval, že takýto zákon je v rozpore s právom EÚ,“ vysvetlil Dostál a pokračoval, že keď zistili, že nemôžu tieto organizácie označovať za zahraničných agentov, tak prišli s návrhom označiť ich za lobistov.
Ako priblížil nový návrh, mimovládne neziskové organizácie, ktoré sa snažia ovplyvňovať činnosť verejných orgánov a politikov, sa budú musieť registrovať ako lobisti a poskytovať výkazy o svojej činnosti, vrátane podrobných informácií o stretnutiach.
Potreba komplexného zákona
Hoci je téma lobing legitímna, potrebujeme vypracovať komplexný zákon. Optimálne formou vládneho návrhu zákona, ktorý prejde pripomienkovým konaním, a nie ako poslanecký návrh prilepený k inému zákonu,“ zdôraznil poslanec.
Podľa neho by mal zákon o lobingu zahŕňať všetky subjekty, ktoré sa snažia ovplyvňovať verejných činiteľov. Pretože tu nejde len o mimovládky, ale aj o súkromné firmy, profesijné združenia, lobistické agentúry, odbory či cirkvi. Súčasný návrh však reaguje výlučne na mimovládne organizácie, čo je podľa Dostála absurdné, keďže tie, na rozdiel od súkromných firiem, presadzujú verejný záujem.
Súčasne upozornil aj na definíciu lobingu, ktorá je v návrhu nejasná a gumová. „Nepozdáva sa mi, že zahŕňa aj nepriame ovplyvňovanie verejných funkcionárov, čo môže znamenať aj písanie článkov, statusy na sociálnych sieťach či e-maily poslancom,“ doplnil poslanec.
Útok na občiansku spoločnosť
Návrh zákona je podľa Dostála vážnym útokom na občiansku spoločnosť a veľkým zásahom do združovacieho práva. Apeluje preto na koalíciu, aby takéto zásahy nepodporovala.
Súčasne verí, že prezident Peter Pellegrini by takýto zákon nikdy nepodpísal. Premiér Robert Fico (Smer) podľa Kolíkovej neustále hľadá nové nástroje, ako mimovládky umlčať. Pripomenula, že tie boli na Slovensku vždy kľúčové v boji za demokraciu a právny štát a vykonávajú často aktivity, v ktorých štát zlyháva.
„Dnes ide táto vláda bojovať proti mimovládnym organizáciám, vrátane tých, ktoré sa venujú charitatívnej činnosti. Sú to organizácie, ktoré presadzujú zmeny prospešné pre rodiny, hendikepovaných a ďalšie zraniteľné skupiny,“ podotkla Kolíková s tým, že ich práca je nevyhnutná, aby si spoločnosť mohla chrániť hodnoty demokracie a právneho štátu.
„Akékoľvek snahy obmedziť občiansku spoločnosť sú útokom na každého z nás,“ uzavrela poslankyňa.
Zásah do fungovania občianskej spoločnosti
Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR sa postavila proti návrhom koaličnej SNS na úpravu zákona o mimovládnych organizáciách.
"Marcový, ako aj novembrový návrh legislatívnej zmeny boli predložené bez akejkoľvek verejnej a odbornej diskusie, mimo štandardného legislatívneho procesu a predstavujú bezprecedentný zásah do fungovania občianskej spoločnosti," uvádza sa vo vyhlásení Snemu KOZ SR.
Informovala o tom hovorkyňa KOZ SR Martina Nemethová.
Návrhy podľa odborárov zasahujú mimovládny sektor aj odborové organizácie. Aktívnou súčasťou občianskej spoločnosti sú aj odborové organizácie, pretože sa taktiež podieľajú na tvorbe a pripomienkovaní zásadných politických rozhodnutí a na transparentnosti fungovania verejnej správy.
Návrh podľa vyhlásenia "škandalóznym spôsobom" zavádza označovanie mimovládnych neziskových organizácií namiesto za zahraničných agentov za lobistov, ak priamo alebo nepriamo ovplyvňujú rozhodovanie verejných činiteľov pri výkone ich funkcie.
Z definície lobingu v návrhu pritom vyplýva, že všetky činnosti odborových organizácií môžu byť považované za lobing. Odborári poukazujú na to, že nesplnenie si povinností vyplývajúcich z návrhu zákona by mohlo viesť až k rozpusteniu združenia, čo je v príkrom rozpore s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami.
"Snem KOZ SR považuje takúto navrhovanú zmenu zákona zasahujúcu mimovládne organizácie za priamy útok na Ústavou SR garantovanú pluralitu názorov a slobodu združovania sa. Štát by legislatívnymi normami nemal obmedzovať občiansku spoločnosť vrátane zástupcov zamestnancov, ale garantovať také podmienky fungovania, ktoré budú verejnú správu a občiansku spoločnosť prepájať," vyhlásil Snem KOZ.