BRATISLAVA. Neschopnosť vládnej koalície zabezpečiť si v parlamente väčšinu je čoraz zreteľnejšia. Za dva dni už pri piatom hlasovaní koalícia nedokázala v sále zaistiť minimálny potrebný počet 76 poslancov.
V stredu to ale po prvý raz od volieb spôsobilo, že koaliční poslanci neboli schopní hlasovať o návrhu vládneho zákona a presadiť ho. Ide pritom o novelu k zákonu o športe, jednu z vlajkových tém strany Andreja Danka. Upravuje financovanie či riešenie sporov v športe.
SNS tému považuje za takú podstatnú, že si v koalícii pri zostavovaní vlády presadila zriadenie samostatného ministerstva cestovného ruchu a športu.
Hlasovanie v parlamente v stredu podvečer zablokoval koaličný poslanec zo strany Hlas Samuel Migaľ.
Najskôr sa spolu s ďalšou poslankyňou Hlasu Paulou Puškárovou pri hlasovaní o návrhu neprezentoval. Ďalšia poslankyňa Hlasu Zdenka Mačicová nehlasovala. Keďže sa aj celá opozícia a trojica rebelujúcich poslancov okolo Rudolfa Huliaka v sále neprezentovali, spôsobilo to, že parlament nebol uznášaniaschopný.
Pri hlasovaní o pätnásť minút neskôr, v ktorom sa zisťovalo, či už je v sále dostatok poslancov, sa Migaľ opäť vykázal ako neprítomný. Aj jeho jediný chýbajúci hlas ale pri aktuálnej najkrehkejšej vládnej väčšine 76 poslancov spôsobil, že koalícia opäť nedodala dostatok hlasov.
Hlasovanie o ďalších zákonoch preto v stredu predčasne ukončili.

Migaľ postup vysvetľuje tým, že SNS od začiatku odmietala zmeny v zákone o športe, ktoré navrhoval.
„Chcel som byť prítomný pri kreovaní zákonov o športe, čo nebolo akceptované naším koaličným partnerom,“ povedal Migaľ.
"Pripravil som aj so svojím asistentom, ktorého považujem za experta na športové právo, pozmeňujúci návrh na kreovanie orgánov, ktoré budú rozhodovať spory v športe. Štát by tak mohol odbremeniť súdy," dodal. "Návrh ale nebol akceptovaný."
Či postup zopakuje aj vo štvrtok o 11.00 hodine dopoludnia, keď by sa malo o návrhu opäť hlasovať, nepovedal. "Buď budeme rokovať, alebo sa budeme správať ako malé deti,“ odkázal SNS.
Problémy pri presadzovaní zákonov sa môžu už vo štvrtok ukázať aj pri ďalšom návrhu od SNS. Výhrady má totiž Migaľ aj k zákonu o Fonde na podporu športu.
"Aj tam som pripravil pozmeňujúci návrh, z ktorého nebolo nič akceptované," povedal.
V stredu podvečer poslanci už o ďalších zákonoch nehlasovali, pokračovali ale v rokovaní o ďalších bodoch v programe.
Koalícia mala problémy aj v utorok
Koalícia mala problémy zabezpečiť si väčšinu už aj deň predtým - v utorok.
Týkalo sa to však menej závažných hlasovaní, keď nedokázala presadiť skrátenie rozpravy na 12 hodín k opozíciou vyvolanom odvolávaní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.
Koalícia nemala v parlamente väčšinu až tri razy za sebou, čo priamo v rokovacej sále parlamentu sledoval aj premiér Robert Fico (Smer). Keďže vláda rátala s tým, že sa schôdza k odvolávaniu Šutaja Eštoka udeje už v utorok, jej členovia, vrátane Fica, prišli do parlamentu.
Pre neprítomnosť najskôr dvoch poslancov koalície - Jaroslava Bašku a Dušana Muňka - a neskôr už len Bašku, nebol parlament uznášaniaschopný. Napokon vládna koalícia schôdzu k odvolávaniu ministra presunula až na február.
"Vládna koalícia si uvedomuje, že má tesnú väčšinu," znela jediná veta premiéra, ktorou by sa v utorok približoval vysvetleniu k stavu vládnej koalície.
Vinu napriek tomu pripisoval opozícii, ktorá mala podľa premiéra koalícii pomôcť pri skrátení ich vlastného rokovacieho času, keďže išlo o schôdzu iniciovanú opozíciou.
Ochromila ich dopravná zápcha a vyšetrenie
"Bol som si niečo súkromné vybaviť v meste a uviazol som v dopravnej zápche," vysvetľoval Jaroslav Baška zo Smeru na druhý deň v krátkom rozhovore s denníkom SME svoju neprítomnosť v parlamente.
Čo konkrétne vybavoval? "Súkromnú vec," odpovedal opäť veľmi stroho.
Neuvedomil si, že koalícia bude hlasovať o skrátení debaty a jeho hlas môže byť rozhodujúci? "Vedel som to, len som ostal zaseknutý v doprave tu v Bratislave," odpovedá na ďalšiu otázku.
"Určite ma nechválil," reagoval Baška na otázku, čo mu povedal predseda klubu Smeru Ján Richter, z ktorého gestikulácie po Baškovom návrate do sály bolo zjavné, že nie je spokojný.
"Možno takéto veci budú prichádzať aj v budúcnosti, ale musíme sa na to pripraviť a zvyknúť si na to ," odpovedá Baška na otázku, ako dokáže koalícia fungovať nasledujúce tri roky, keď jej fungovanie môže ochromiť aj taká banálna vec ako dopravná zápcha v meste.
Aj dlhoročný poslanec Smeru Dušan Muňko, ktorý už vyše mesiaca hosťuje v poslaneckom klube SNS, aby po odchode huliakovcov nezanikol, v utorok v parlamente chýbal, keď vládna väčšina stratila kontrolu nad schvaľovaním vlastných návrhov.
"Mal som dohodnuté CT-čko na Kramároch. Musel som sa vrátiť. Mám po operácii ruky, stojí to za milú Jarmilu. Ešte musím ísť raz, pretože vôbec neviem robiť s počítačom," odpovedá Muňko.
"Vedel som. Proste ušlo mi to. Čo spravím, zabijem sa?" odpovedá poslanec Muňko na otázku, či v parlamente nebol pre to, lebo si neuvedomil, že koalícia bude musieť hlasovaním presadiť skrátenie rozpravy.
"Ja pevne verím, že sa esenesácky poslanecký klub stabilizuje v krátkej dobe," vysvetľuje, ako si predstavuje fungovanie koalície ďalšie tri roky, keď ju dokáže odstaviť aj lekárska prehliadka poslanca.
Ako sa môže klub SNS stabilizovať, keď trojica poslancov z Národnej koalície okolo Huliaka jasne hovorí, že sa do klubu SNS nevráti? "Vrátia sa, mladá slečna, vrátia sa," uzatvára Muňko bez vysvetlenia, ako sa to podľa neho udeje.

Beata
Balogová
