Rozšírené o reakciu predsedu SNS Andreja Danka.
BRATISLAVA. Vládna koalícia smeruje k stavu vládnej krízy a podľa opozície sa v nej už nachádza.
Obeťou krehkej koaličnej väčšiny sa vo štvrtok predpoludním stali kľúčové návrhy koaličnej SNS Andreja Danka, keď pre nesúhlas poslanca Hlasu Samuela Migaľa muselo plénum odsunúť hlasovania o návrhu zákona o športe a tiež o Fonde na podporu športu na ďalší týždeň. Inak by ich koalícia nedokázala schváliť.
Migaľ hlasovanie o zákonoch zablokoval, lebo tvrdí, že SNS odmietala rokovať o zmenách, ktoré chcel do zákonov presadiť.
Po znemožnení hlasovania v stredu predseda SNS Andrej Danko presunul svoju tlačovku, na ktorej sa chcel pochváliť, aké zmeny v športe presadili. Po prvý raz sa vyjadril až vo štvrtok, keď sa koalícia rozhodla, že hlasovanie o návrhoch ministerstva športu odsunú.
"Šokoval ma tento spôsob," povedal Danko o Migaľovom postupe. Tvrdí, že nerátali so scenárom, že by sa návrhy zasekli, keďže ich prerokovali na koaličnej rade, na vláde aj so športovými zväzmi.
Danko o Migaľovi: hrubo porušil koaličnú zmluvu. ZDROJ: TASR
Danko tiež Migaľa obvinil, že chce svojimi pripomienkami k návrhom presadiť finančnú podporu z fondu aj pre neregistrované športy, čo by sa týkalo aj Hobby Horsingu, ktorému sa venuje aj Migaľova dcéra.
"Urobil veľkú politickú chybu," vyhlásil Danko.
Poslanec Hlasu iba vo všeobecnosti povedal, že "na nezmysly pána Danka" reagovať nebude.
Podpredseda Hlasu a minister práce Erik Tomáš pritom naznačuje, že Migaľ by ako koaličný poslanec mal návrhy prichádzajúce od strany Adreja Danka podporiť.
"Ak chceme udržať určitý poriadok a hlavne koaličnú dohodu, tak za návrhy, ktoré boli na koaličnej rade a schválila ich vláda, by mala hlasovať celá koalícia," povedal Tomáš.
Stratila vládna koalícia schopnosť vládnuť? Už v utorok nedokázala na prvýkrát pre chýbajúcu väčšinu otvoriť najdôležitejšiu schôdzu parlamentu s návrhom štátneho rozpočtu.
Je indíciou k strate schopnosti presadzovať svoje záujmy to, že Smer, Hlas a SNS neboli schopné v stredu skrátiť opozícii čas na rokovanie o odvolávaní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas), a tak radšej túto mimoriadnu schôdzu presunuli o dva mesiace na február?
Alebo ešte bližšie stratu kontroly nad presadzovaním vládneho programu indikuje dianie zo stredajšieho podvečera, keď nesúhlas jediného koaličného poslanca s vládnym návrhom zákona spôsobil, že o ňom parlament nedokázal hlasovať?

Ak je definíciou stabilnej koalície schopnosť vlády presadzovať v parlamente svoj program, ako to od septembra zadefinoval premiér Robert Fico (Smer), potom vládnu koalíciu od otvorenej vládnej krízy delí už len jeden krok.
Prvé tri z troch dní aktuálnej schôdze parlamentu pritom už teraz ukazujú, že zmariť zámery vlády môže aj úraz poslanca či nedochvíľnosť.
Poslanec Dušan Muňko (Smer) znefunkčnil koaličnú väčšinu návštevou lekára, jeho kolega Jaroslav Baška (Smer) si zas v nevhodnom čase vybavoval "súkromnú vec".
Do komplikovanej situácie dostala koalíciu vzbura trojice poslancov okolo Rudolfa Huliaka, ktorá po odchode z klubu SNS neúspešne požaduje účasť na koaličných radách a riadenie ministerstva životného prostredia, inak koalícii nebude pomáhať v parlamente.
Napriek tomu sa spory v koalícii neupokojujú, ale naopak gradujú.
Čo by sa muselo stať, aby platilo, že koalícia už nie je schopná vládnuť?
Už doterajšia strata väčšiny počas prvých dní schôdze ukazuje, aké náročné môže byť pre vládu presadzovať v čase hlboko naštrbených vzťahov medzi SNS a Hlasom jej program.