SME

Koalícia v zrýchlenom konaní skrátila pomoc pre odídencov z Ukrajiny na polovicu

Koalícia argumentuje konsolidáciou.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Novoprichádzajúci odídenci z Ukrajiny budú môcť namiesto 120 dní zotrvať v azylovom zariadení 60 dní.

Príspevok za ubytovanie odídenca sa bude môcť poskytovať len počas 60 dní od prvého poskytnutia dočasného útočiska na území Slovenska.

Vyplýva to z novely zákona o pobyte cudzincov, ktorou sa mení aj zákon o azyle. Zmeny sa do zákona dostali v druhom čítaní cez pozmeňujúci návrh.

O novele parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Poslanci Národnej rady novelu schválili vo štvrtkovom hlasovaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koalícia argumentuje konsolidáciou

Predkladatelia odôvodňujú zmenu podmienok ubytovania odídencov v azylovom zariadení a poskytovania príspevku za ubytovanie potrebou konsolidácie verejných financií. Poskytovanie ubytovania v azylovom zariadení a poskytovanie príspevku za ubytovanie zraniteľných osôb sa podľa novej úpravy nemení.

Zmeny pri ubytovaní odídencov majú byť účinné od 1. marca 2025, aby sa vytvoril čas na prispôsobenie sa odídencov novým podmienkam ubytovania.

Pre odídencov, ktorí nadobudli, respektíve nadobudnú tento status prvýkrát do 28. februára 2025, bude v súvislosti s ubytovaním zachovaná priaznivejšia právna úprava. Priaznivejšia právna úprava bude platiť aj pre poskytovanie príspevku za ubytovanie takéhoto odídenca.

Naposledy sa podmienky pre odídencov menili od 1. júla. Príspevok za ubytovanie odídenca sa od tohto termínu poskytuje iba prvých 120 dní. Výnimkou sú zraniteľné skupiny, ako deti do piatich rokov, osoby, ktoré sa o ne starajú, ľudia so závažným zdravotným postihnutím či seniori nad 65 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou schválenej novely sú aj legislatívne opatrenia na zavedenie elektronizácie procesov evidencie cudzincov a možnosť vydávania ID karty ako dokladu pre odídencov z Ukrajiny. Elektronizácia evidencie je míľnikom v Pláne obnovy a odolnosti a novela zákona musí byť preto prijatá do konca roka.

"Legislatívna úprava sa navrhuje aj v súvislosti s požiadavkou vyplývajúcou z aplikačnej praxe v prípade overovania pozvaní pozývateľov, ktorí sú právnickými osobami, a to tak, aby sa odbúrala nadmerná administratívna záťaž pre pracovníkov overujúcich tieto doklady," uviedol rezort vnútra v materiáli.

Ešte väčší nápor na cudzineckú políciu

Opozícia zmenu pri ubytovaní pre odídencov skritizovala.

"Zmenu prepašovali cez pozmeňujúci návrh v skrátenom konaní, bez konzultácie s organizáciami, ktoré odídencom z Ukrajiny pomáhajú," skonštatovala poslankyňa Národnej rady za PS Zuzana Števulová.

SkryťVypnúť reklamu

Namietala aj ďalšie zmeny plynúce z novely. Mieni, že nezlepšia situáciu s nedostupnými termínmi na cudzineckej polícii.

"Od polovice decembra bude možné komunikovať s cudzineckou políciou a podať niektoré žiadosti elektronicky. Väčšina z 270-tisíc cudzincov však bude potrebovať aktiváciu svojho pobytového preukazu. To paradoxne vytvorí ešte väčší nápor na poddimenzovanú cudzineckú políciu," dodala.

Národná rada Slovenskej republiky (NR SR)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 772
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 664
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 694
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 678
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 262
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 213
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 295
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu