BRATISLAVA. Prezident SR Peter Pellegrini sa v pondelok v holandskom Haagu stretol s kráľom Viliamom-Alexandrom.
Išlo o nadviazanie na monarchovu oficiálnu štátnu návštevu z roku 2023, keď Slovensko navštívil aj s kráľovnou Máximou.
Kráľ sa zaujímal aj o migráciu
Pellegrini sa s kráľom rozprával o zdravotníctve a ďalšom záujme holandských investorov investovať na východnom Slovensku.
"Holandské spoločnosti tak ukazujú, že sa pripravujú na budúcu obnovu a rozvoj Ukrajiny po skončení vojenského konfliktu. Chcú byť ešte na území Európskej únie a tesne blízko k hraniciam Ukrajiny. To si myslím, že by mohlo byť aj pre našu stratégiu a pre našu ekonomickú diplomaciu jedným z motívov, ako prezentovať východné Slovensko do budúcna pre zahraničné investície, čiže ako bránu smerom k Ukrajine," skonštatoval slovenský prezident.
S kráľom Viliamom-Alexandrom sa rozprávali aj o migrácii. Holandská hlava štátu chcela vedieť, aká je situácia na Slovensku v súvislosti s migračnou vlnou z Ukrajiny.
"Zároveň ma oboznámil aj s aktuálnym pnutím a situáciou a témou migrácie v Holandsku, kde migračná vlna takisto spôsobuje nejaké problémy a pnutie na politickej scéne," podotkol Pellegrini.
Rovnaké centrum chce na Slovensku
Prezident zavítal aj do Centra princeznej Máximy v Utrechte. Ide o popredné európske vedecko-výskumné centrum pre výskum a liečbu detských nádorových ochorení. Zariadenie dlhodobo spolupracuje s Národným ústavom detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave.
Pellegrini je podľa vlastných tvrdení hrdý, že NÚDCH spolupracuje s týmto špičkovým holandským zariadením. Bol by rád, ak by sa podobné centrum najvyššej kvality postavilo aj na Slovensku.
Podľa vlastného vyjadrenia je odhodlaný robiť zo svojej pozície všetko pre to, aby k výstavbe došlo.
"Slovenské detičky, ktoré sa liečia na onkologické ochorenia by si zaslúžili nové miesto a nové prostredie na úrovni 21. storočia, ale aj onkológovia, ktorí tam pracujú. Preto sa chceme inšpirovať týmto centrom v Utrechte," povedal slovenský prezident.
Na postavenie nového pavilónu na liečbu onkologických detských chorôb by sa mala podľa Pellegriniho využiť expertíza od Holanďanov, ich skúseností a projekt centra. Cieľom je, aby deti a ich rodičia mali také isté podmienky na liečbu ako v Holandsku, a aby sa tam robila veda a výskum.
"Hlavne, aby sme si spolu zdieľali dáta. Centrum v Holandsku je úspešné preto, že obrovské množstvo dát zo zahraničia sa stretáva na jednom mieste a dokáže lepšie reagovať na detské choroby," skonštatoval.
Súčasťou delegácie prezidenta je minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) spolu s riaditeľom NÚDCH Petrom Bartoňom a ďalšími odborníkmi. Jeho úlohou je preskúmať možnosti, ako transferovať "know-how" a čiastočne aj celý projekt centra na Slovensko.
"Spolu s riaditeľom NÚDCH musia prijať rozhodnutie, či sa pôjde do výstavby kompletne nového centra na liečbu detských chorôb národného ústavu niekde na zelenej lúke, ktorého súčasťou bude nový onkologický pavilón alebo sa prijme rozhodnutie, že na Kramároch pri NÚDCH vznikne nový samostatný pavilón, ktorý sa bude zaoberať liečbou detských onkologických ochorení," priblížil Pellegrini s tým, že to je na rozhodnutí vlády.
Podľa neho musí rozhodnúť tiež o financovaní projektu. Investičný fond aj holandské banky sú schopné časť výstavby prefinancovať, tvrdí hlava štátu.
Prezident SR zároveň odovzdal centru dary, napríklad detskú kozmetiku, hračky či spoločenské hry pre deti.
NÚDCH podpísalo memorandum s Centrom princeznej Máximy počas vlaňajšej návštevy holandského kráľovského páru na Slovensku. Na komplikovanú liečbu, ktorá nie je možná v slovenských podmienkach, prijíma aj pacientov z Slovenska.

Prezident SR odcestoval v pondelok na jednodňovú pracovnú návštevu do Holandska. V Haagu sa ešte stretne sa holandským premiérom Dickom Schoofom.
Cieľom pracovnej návštevy je potvrdiť záujem o ďalšie prehĺbenie dvojstranných vzťahov a pokračovanie spoločných projektov. Súčasťou delegácie je tiež minister zdravotníctva Kamil Šaško s tímom odborníkov.