BRATISLAVA. Druhý ročník Impact Summitu v stredu opäť prepojí viac ako tristo ľudí z občianskej spoločnosti, biznisu a verejnej správy, aby hľadali riešenia na pálčivé spoločenské otázky.
Hlavným motívom podujatia, ktorý organizuje Nadácia Pontis, je dôvera.
"Impact Summit vytvára priestor, aby sme spolu nachádzali riešenia, ktoré môžu prispieť k ozdraveniu našich vzťahov – ako medzi jednotlivcami, tak aj voči inštitúciám. Veríme, že podujatie bude miestom pre inšpirácie, posilňovanie dialógu a hľadanie spojenectiev pri budovaní silnejšej a odolnejšej spoločnosti," hovorí Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis.
Podujatie privíta vyše tristo účastníkov z Maďarska, Poľska, Bulharska, Rakúska, Česka a Slovenska – od zástupcov verejnej správy a akademickej obce až po ľudí z biznisu a zástupcov neziskového sektora.
Jedným z hlavných rečníkov je Bjørn Ihler, ktorý prežil útok nórskeho masového vraha Andersa Breivika na ostrove Utøya. Tento desivý zážitok zásadne zmenil jeho život a priviedol ho k tomu, aby založil organizáciu, ktorá bojuje proti šíreniu nenávisti.
Na Impact Summite vystúpi aj Veronika Móra, riaditeľka nadácie Ökotárs v Maďarsku, ktorá sa zaslúžila o právnu ochranu mimovládnych organizácií proti krokom vlády Viktora Orbána. Móra priblíži ako sa vie z udalostí v Maďarsku spoločnosť poučiť, aktivizovať a ochrániť mimovládny sektor.
Biznisové prostredie bude zastupovať švédsky podnikateľ Daniel Sachs, ktorí nabáda firmy k angažovaniu v spoločnosti a podporuje politické inovácie v Európe.
Odpovede na otázku, či potrebuje demokracia filantropov, budú hľadať biznismeni z Maďarska, Českej republiky a Poľska – mediálny magnát Zoltán Varga a podnikatelia Václav Muchna a Andrej Kiska ml.
Držiteľ ocenenia Biela vrana Tomáš Bálint, odborníčka na vzťahovú výchovu Zuzana Bendíková a občianska aktivista Zuzana Janíčková priblížia svoje príbehy z pôsobenia v občianskom sektore a porozprávajú aj o tom, ako jednotlivci a organizácie môžu prispieť k obnoveniu dôvery v spoločnosti.
Na Impact Summite vystúpi aj riaditeľ DEKK Inštitútu Pavol Kosnáč, ktorý predstaví výsledky najnovšieho prieskumu o dôvere na Slovensku, či akademici Helena Tužinská a Juraj Buzalka, ktorí rozoberú príčiny a dôsledky polarizácie.
Podujatie sa uskutoční v stredu 4. decembra v Divadle Aréna v Bratislave. Niektoré z diskusií budú streamované na webovej stránke podujatia.

Beata
Balogová
