BRATISLAVA. Až súdny proces s bývalým policajným prezidentom Petrom Kovaříkom po vyše troch rokoch odhaľuje skutočné pozadie tzv. vojny policajtov a ďalších bezpečnostných zložiek štátu.
Kovařík je prvý z policajných prezidentov, ktorý čelí obžalobe na súde. Jeho kauza pripomína príbeh bývalého prezidenta Andreja Kisku - ten sa stal prvou hlavou štátu odsúdenou za trestný čin.
Oba prípady vychádzajú z toho, že keď boli Kiska a Kovařík v úrade, stali sa nepohodlnými pre ľudí napojených na Smer.
Kovařík však nebol natoľko výrazný a keď v auguste 2021 po obvinení odstúpil z funkcie, stiahol sa do úzadia. Jeho nástupcom sa stal Štefan Hamran.
Súd s Kovaříkom sa začal v septembri a v stredu mal pokračovanie. Denník SME v piatich bodoch vysvetľuje, prečo je proces s Kovaříkom pre pochopenie vojny policajtov dôležitý.
1. Kto je kto vo vojne policajtov
Kovařík bol policajným prezidentom iba rok - od septembra 2020 do septembra 2021. Nominoval ho vtedajší minister vnútra za OĽaNO Roman Mikulec a bolo to v čase, keď policajná NAKA vyšetrovala závažné korupčné kauzy s prepojením na politiku.
Sám Kovařík na súde vypovedal, že napätie v policajných zložkách sa začalo stupňovať, keď vyšetrovanie NAKA v marci 2021 dospelo až k obvineniu vtedajšieho šéfa SIS Vladimíra Pčolinského (Sme rodina).