Šaško predloží štyri návrhy zákonov súvisiacich s požiadavkami lekárov. Zdroj: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Už len necelé štyri týždne ostávajú do vypršania výpovedných lehôt tisíckam lekárov pracujúcim v nemocniciach. Napriek tomu sa minister zdravotníctva Kamil Šaško z Hlasu stále nedohodol s Lekárskym odborovým združením (LOZ) na kľúčovej požiadavke - zvýšení platov.
Lekári trvajú na tom, aby sa im na budúci rok zvýšil plat o 9,7 percenta, tak ako je to zakotvené v memorande z roku 2022. Lekárski odborári ho vtedy podpísali s vládou Eduarda Hegera ( vtedy OĽaNO, teraz Demokrati).
Štvrtá vláda Roberta Fica chce lekárom na budúci rok zvýšiť platy o 6,4 percenta. Odôvodňuje to konsolidačnými opatreniami. Lekári to však považujú za porušenie memoranda.
Okrem platov žiadajú lekári aj spravodlivé financovanie nemocníc, zákaz ich transformácie na akciové spoločnosti či to, aby sa tzv. národná nemocnica postavila na bratislavských Rázsochách.
Na väčšine týchto aj ďalších požiadavkách sa lekári viac-menej zhodli s Ficovou vládou. Jediným otvoreným bodom tak necelý mesiac pred vypršaním výpovedí ostáva otázka platov lekárov.

Hrozí, že sa zopakuje situácia z roku 2011, keď bola pri moci vláda Ivety Radičovej z SDKÚ. Po nesplnení požiadavky zvýšenia platov odišlo zo slovenských nemocníc 1200 lekárov.
Radičovej kabinet sa ich snažil v nemocniciach udržať tak, že dva dni pred vypršaním ich výpovedí nariadil núdzový stav v 16 nemocniciach. Nepomohlo to, lekári z nemocníc aj tak odišli, zdravotníctvo skolabovalo a na tretí deň po ich odchode Radičovej kabinet kapituloval a doktorom zvýšil platy.
V článku sa dočítate
- ako (ne)odpovedá Šaško na otázky o núdzovom stave,
- čo by vyhlásenie núdzového stavu znamenalo,
- aké tresty by hrozili lekárom, ktorí by nenastúpili do práce.
K scenáru s núdzovým stavom sa podľa informácií poslanca SaS Tomáša Szalaya a lekárskych odborárov schyľuje aj teraz. Avšak s dôslednejšími sankciami pre lekárov, ktoré môžu vyústiť až do väzenia, ak nenastúpia do nútenej práce.