Plénum nebolo uznášaniaschopné. Autor: TASR
Rozšírené o reakciu predsedu SNS Andreja Danka.
BRATISLAVA. Štyridsaťosem hodín ubehlo od vystúpenia premiéra Roberta Fica, v ktorom sa na médiá opakovane oboril, aby "prestali, do riti, klamať" a vytvárať obraz, že parlament nefunguje.
"Národná rada je funkčná a schvaľuje všetky zákony navrhnuté vládou," vystupoval nazlostene premiér. Pravdu mal v tom, že sa doteraz nestalo, aby parlament odmietol vládny návrh zákona po tom, čo koalícia sa v ňom môže spoliehať už len na najtesnejšiu väčšinu 76 poslancov.
Opäť sa však opakuje situácia spred týždňa, keď vládna koalícia nedokázala zabezpečiť ani toľko poslancov, aby parlament mohol hlasovať o novelách od ministerstva športu a cestovného ruchu, ktoré už prijala aj vláda.
V pléne sa tentoraz k poslancovi Hlasu Samuelovi Migaľovi, ktorý sa nezúčastnil na hlasovaní, pridal jeho stranícky kolega Roman Malatinec, a majú ďalšie požiadavky.
Dvojica poslancov už pred hlasovaním na tlačovej konferencii oznámila, že zatiaľ nepodporia zákony k športe od SNS. Chceli, aby sa aj po druhý raz hlasovanie o nich presunulo a mohli ďalej rokovať o ich úpravách. „Chceme diskutovať, nerozbíjame koalíciu,“ povedal Malatinec.
Keďže aj trojica poslancov okolo Rudolfa Huliaka, s výnimkou hlasovania o štátnom rozpočte, naďalej pokračuje v stratégii nepodporovať vládne návrhy, v sále bolo vo štvrtok počas hlasovania o zákonoch k športu iba 74 poslancov a parlament nebol uznášaniaschopný.
Ani o pätnásť minút neskôr, keď Peter Žiga poverený riadením parlamentu zisťoval, či už je v sále dostatok poslancov, aby mohlo hlasovanie o zákonoch pokračovať, sa Migaľ a Malatinec neprezentovali.
Hlasovanie preto dopoludnia úplne ukončili a poslanci ďalej pokračovali v rokovaní o návrhoch k zdravotníctvu.
Malatinec žiada zmeny v FPU
Napriek rokovaniam s ministerstvom športu počas tohto týždňa Migaľ vraví, že chce s rezortom ešte o úpravách hovoriť.
Vo Fonde na podporu športu, pre ktorý SNS vyrokovala v koalícii trikrát vyšší rozpočet vo výške 60 miliónov eur, chcel Migaľ presadiť, aby suma 900-tisíc eur nesmerovala "do betónu", ale mohla byť prerozdelená konkrétnym športovcom či športovým združeniam vrátane takzvaných neregistrovaných športov. Ide o športy, ktorým sa na Slovensku venuje menej ľudí alebo také, ktoré nie sú olympijskými športmi.
Aj preto túto úpravu predseda SNS Andrej Danko Migaľa obviňoval, že je v konflikte záujmov a chce pomôcť neregistrovaným športom, ktorým sa venuje jeho dcéra.
Tá sa venuje hobby horsingu - aktivite s gymnastickými prvkami pôvodom z Fínska, športovci pri nej "jazdia" na plyšových hobby koňoch na palici.
Napokon sa ale podľa Migaľa po rozhovoroch s rezortom športu prideľovanie peňazí z fondu meniť nebude a ostane tak, ako ho navrhla SNS a ministerstvo športu.
Naďalej ale chce poslanec Hlasu presadiť viaceré zmeny v ďalšom z predložených návrhov od SNS – v zákone o športe. Chce v ňom upraviť aj financovanie ženských a neregistrovaných športov, čo mu vo fonde nevyšlo. Migaľ tvrdí, že sa na takomto postupe s ministerstvom dohodli.
Z toho vyplýva, že Migaľ sa rozhodol návrhy SNS vo štvrtok opäť nepodporiť preto, že ak by teraz prešli v parlamente, prišiel by o vyjednávaciu pozíciu. Napriek prísľubu, že jeho požiadavky budú napokon do zákona o športe doplnené, by nemusel mať istotu, či k tomu aj skutočne dôjde.
K Migaľovi sa vo štvrtok pri zastavení hlasovania v parlamente pridal aj ďalší poslanec Hlasu Malatinec. Ten predstavil ďalšie požiadavky, ktoré však nesúvisia so športom. Žiada, aby došlo k zmenám v už upravenom zákone o Fonde na podporu umenia.
Po presadení zmien vládnou stranou SNS totiž fond podľa Malatinca nefunguje dobre a rada fondu s väčšinovým zastúpením nominantov ministerky Martiny Šimkovičovej (nom. SNS), nebola opakovane uznášaniaschopná.
„Včera mala rada fondu schváliť projekty na podporu knižníc, regionálnych, mestských, obecných," upozorňuje Malatinec. Rozhodnúť nemohla, keďže na zasadnutie neprišli práve ministerkini nominanti.
Malatinec mal výhrady k zmenám vo Fonde na podporu umenia už pri ich prijímaní na jar, napokon však za všetky hlasoval aj on. Vrátane ustanovenia, ktoré umožnilo, že ministerka kultúry získala cez svojich nominantov v rade fondu väčšinu.
Migaľ a Malatinec boli už v lete súčasťou trojice poslancov Hlasu (vrátane Radomíra Šalitroša), ktorí odmietli podporiť napokon úspešné odvolávanie predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku z postu podpredsedu parlamentu.
Koncom októbra zas zvažovali, že nepodržia ministerku kultúry Šimkovičovú počas pokusu opozície o jej odvolanie. Po krátkom stretnutí s ňou, ktoré si vyžiadali, ju však podporili.
Danko spomína generálneho prokurátora
Danko si k štvrtkovému dianiu v parlamente natočil video, ktoré zverejnil na facebooku - aj s hobby koňom na palici, ktorý sa používa pri hobby horsingu.
Opäť takto nepriamo odkazoval na športové zameranie Migaľovej dcéry, ktoré je podľa predsedu SNS prekážkou toho, aby poslanec presadzoval návrhy k neregistrovaným športom. Danko by potom analogicky k svojim vyjadreniam na adresu poslanca Hlasu nemal pokračovať v politike zameranej na gastro sektor.
Syn Andreja Danka je totiž v obchodnom registri zapísaný ako spoločník vo firme, ktorá prevádzkuje lounge bar v Trnave.
"Urobili sme, čo sa dalo, rokovali sme, ale nedáme sa vydierať," hovorí vo videu predseda SNS. Tvrdil, že sa mu predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok za správanie poslanca Migaľa ospravedlnil.
"Pán Migaľ, ak trváte na svojom, zodpovedajte sa v najbližších voľbách voličom, prečo ste zablokovali 60 miliónov eur ročne do športu," odkázal Danko.
Po "nájdení prieniku s ministrom športu Keketim" vraj Danko očakával, že Migaľ za zákon k Fondu na podporu športu zahlasuje.
Spor medzi Dankom a Migaľom vyústil do takej roviny, že Danko na podvečernej tlačovke dokonca spomínal aj generálneho prokurátora.
"Ak si verejne pýtaš výhodu alebo povieš, že chceš za svoje hlasovanie niečo, tak je to nielen na hranici etiky, ale možno si také konanie o chvíľu všimne aj generálny prokurátor Žilinka,“ odkázal Danko poslancom, ktorí si za podporu zákonov kladú podmienky - najmä Migaľovi.
„Títo ľudia sa asi neprestanú báť, kým ich Žilinka prvýkrát nezavolá na výsluch,“ dodal.
Migaľ zareagoval, že je nebezpečné, keď sa politik "vyhráža kolegovi v momente, keď nemá argumenty“.
Vo štvrtok o 17.00 hodine sa koalícia k hlasovaniu o návrhoch SNS už nevrátila, odložila ich opäť na budúci týždeň na utorok.
Huliak ostáva v predošlom móde
Ďalšie hlasovanie, v ktorom vládna koalícia nebola schopná dodať dostatok poslancov, sa deje po tom, čo koalícia v utorok za potlesku koaličných poslancov 79 hlasmi schvália štátny rozpočet.
K prijatiu rozpočtu sa totiž pridali aj poslanci okolo Rudolfa Huliaka, ktorí v októbri odišli z poslaneckého klubu SNS.
Rozpočet bol však výnimkou a trojica naďalej koalíciu pri ostatných hlasovaniach nepodporuje.
Podľa Huliaka trvajú na požiadavke obsadiť niektorý z postov vo vláde, čo sa zatiaľ napriek rokovaniam s premiérom Ficom aj tento týždeň v utorok nenaplnilo.

Beata
Balogová
