BRATISLAVA. Koalícia medzinárodných organizácií pre slobodu tlače, prejavu a novinárov skúmala koncom novembra stav slobody tlače na Slovensku. Misiu viedol Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) a pripojili sa k nej ARTICLE 19 Europe, Európska federácia novinárov (EFJ) a Európske centrum pre slobodu tlače a médií (ECPMF).
Zo zverejnenej správy vyplýva, že sloboda médií na Slovensku čelí rastúcej hrozbe a je potrebné urýchlene konať na jej ochranu.
Organizácie slovenskú vládu upozornili, že má povinnosť vytvárať bezpečné a priaznivé prostredie pre médiá aj novinárov. Namiesto toho však kabinet odbúrava právnu ochranu slobody médií a živí čoraz nepriateľskejšie prostredie pre novinárov.
"Kroky slovenskej vlády nielenže poškodzujú mediálnu scénu, ale predstavujú aj významnú výzvu pre Európsku úniu, najmä vo svetle nových legislatívnych opatrení," píše sa vo vyhlásení.
Organizácie upozornili, že na zvrátenie tohto trendu je nevyhnutné dodržiavanie medzinárodných a európskych štandardov slobody prejavu.
Loading
...
Misia zahraničných novinárov okrem verbálnych útokov upozornila aj na pocit strachu v mediálnej komunite, ktorý umocňuje pokračujúca beztrestnosť v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Rodinám Jána a Martiny vyjadrili solidaritu a odhodlanie bojovať za spravodlivosť.
Slovenskú mediálnu scénu podľa správy ohrozuje reorganizácia verejnoprávneho vysielateľa aj rôzne legislatívne návrhy, ktoré by mohli viesť k väčšej vládnej kontrole či tlaku na médiá.
Znepokojenie vyvoláva návrh vlády na zmenu štruktúry mediálneho regulátora a aj to, že informačné priestory začali zapĺňať pochybné a dezinformačné zdroje.
Vláda sa otvorene vyhýba nezávislým médiám a namiesto toho sa angažuje a podporuje „alternatívne“ médiá, ktoré sú považované za šíriace dezinformácie.
„Táto prax poškodzuje schopnosť novinárov vykonávať svoju prácu, podkopáva právo verejnosti na informácie a zodpovednosť vlády za ich činy,“ upozornila misia v správe s tým, že nedostatok transparentnosti a dialógu vlády je alarmujúci.
Koalícia medzinárodných organizácií preto vládu vyzýva, aby okamžite zastavila očierňovanie a diskreditáciu novinárov, zaručila redakčnú nezávislosť všetkých médií vrátane verejnoprávnych a stiahla legislatívne opatrenia, ktoré obmedzujú slobodu médií.

Beata
Balogová
