VALLETTA. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár sa vo štvrtok na zasadnutí Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na Malte stretol so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom.
Hovorili spolu aj o dodávkach zemného plynu a Ukrajine.
Rokovanie s Lavrovom
"Diskutovali sme o vývoji v OBSE, kde práve dnes (štvrtok) došlo k dohode vo voľbe najvyšších štyroch pozícií vo vedení OBSE vrátane voľby generálneho tajomníka, ktorým sa stal turecký kandidát Feridun Sinirlioglu," priblížil šéf slovenskej diplomacie, ktorý s ruským ministrom otvoril tiež témy týkajúce sa národných záujmov v oblasti energetických zdrojov.

Podľa jeho slov je v záujme Slovenska zachovať existujúce koridory z Ruskej federácie pre tranzit ropy a plynu, ktoré sú spoľahlivé a cenovo stabilné.
"Aj keď pracujeme na diverzifikácii týchto dodávok, je pre nás dôležité mať zabezpečené dodávky v množstve, aké potrebujeme, a za výhodnú cenu," vyhlásil Blanár.
Ruská strana potvrdila, že je pripravená naďalej dodržiavať svoje záväzky pri dodávkach.
Šéf slovenskej diplomacie tiež zopakoval konzistentný pohľad SR na vojenský konflikt na Ukrajine s dôrazom na porušenie medzinárodného práva.
Okrem tohto stretnutia rokoval Blanár aj so šéfom arménskej diplomacie Araratom Mirzojanom. Diskutovali spolu o situácii a stabilite v regióne Južného Kaukazu a o normalizácii vzťahov Arménska s jeho susedmi.
Šéf slovenskej diplomacie sa na Malte tiež stretol prvýkrát s novou gruzínskou ministerkou zahraničných vecí Makou Bočorišviliovou. Blanár na stretnutí zdôraznil, že SR je dlhodobo priateľom a podporovateľom Gruzínska.
"Povzbudzujeme Gruzínsko v zotrvaní na eurointegračnej ceste, súčasne však SR nezasahuje do vnútorných záležitostí iných štátov, preto rešpektujeme, že tempo integrácie je v kompetencii gruzínskej vlády," dodal Blanár.
Viacerí počas prejavu Lavrova odišli
Lavrov vo svojom prejave na zasadnutí OBSE vinil Západ z novej studenej vojny, pričom varoval, že môže prerásť do konfliktu medzi Východom a Západom.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha ho označil svojho ruského rezortného kolegu Sergeja Lavrova za "vojnového zločinca".
"Keď Rusi hovoria, že chcú mier, klamú. Ukrajina naďalej bojuje za svoje právo na existenciu. A ruský vojnový zločinec pri tomto stole to musí vedieť: Ukrajina toto právo získa a spravodlivosť zvíťazí," vyhlásil na plenárnom zasadnutí.
Ukrajinský minister tvrdil, že Rusko nie je partner, ale "najväčšia hrozba pre našu spoločnú bezpečnosť". Účasť Moskvy v OBSE zase označil za hrozbu pre spoluprácu v Európe.
Počas Lavrovovho prejavu z miestnosti odišli zástupcovia Poľska, Česka i pobaltských štátov. Šéf poľskej diplomacie Radoslaw Sikorski po príchode na Maltu vyhlásil, že Lavrov prišiel na OBSE "klamať" o ruskej invázii na Ukrajinu. Medzi tými, ktorí v sále zostali, bol aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
Ruský diplomat sa na okraj ministerského zasadnutia na Malte stretol s maďarským ministrom zahraničných vecí Pétrom Szijjártóm.
EÚ na Lavrova uvalila sankcie za jeho úlohu vo vojne na Ukrajine, nezakázala mu však cestovať po území bloku v snahe ponechať otvorený komunikačný kanál s najvyššie postaveným ruským diplomatom.
Lavrov podľa ruského ministerstva naposledy navštívil členskú krajinu EÚ v decembri 2021. Vtedy sa zúčastnil na zasadnutí OBSE v švédskom Štokholme.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine