BRATISLAVA 16. augusta (SITA) - Cudzinci, ktorí sú príbuzní občanov Európskeho hospodárskeho priestoru alebo Švajčiarska a majú pobytový preukaz vydaný niektorou z týchto krajín, nebudú potrebovať pre vstup na Slovensko víza. Navrhuje to Ministerstvo vnútra v novele zákona o pobyte cudzincov, ktorou sa bude v stredu zaoberať vláda. Od vízovej povinnosti by podľa návrhu mali byť oslobodení aj cudzinci, ktorí majú povolený dlhodobý pobyt v niektorom zo štátov Európskeho hospodárskeho priestoru. Zároveň sa ruší pre cudzincov povinnosť pri vstupe do SR preukazovať sa dokladom o zdravotnom poistení. Tieto zmeny súvisia s uplatňovaním práva na slobodný pohyb v rámci Európskej únie.
Novela zároveň upravuje podmienky udeľovania prechodného pobytu. Toto povolenie bude možné udeliť až na dva roky, v súčasnosti je to na jeden rok. V prípade cudzincov, ktorí majú dlhodobý pobyt v inom členskom štáte, bude možné vydať povolenie na prechodný pobyt až na päť rokov. Novela rozširuje aj okruh osôb, ktorým môže byť udelený prechodný pobyt za účelom zlúčenia rodiny napríklad aj na nezaopatrené dieťa staršie ako 18 rokov alebo aj na osamelých rodičov odkázaných na starostlivosť cudzinca s povolením na prechodný pobyt. Naopak zamietnuť žiadosť na prechodný pobyt bude možné napríklad, ak ide o žiadosť pre ďalšiu manželku, teda v prípade polygamických manželstiev.
V prípade trvalého pobytu novela zavádza pojem tzv. prvého povolenia, ktoré môže byť vydané na päť rokov. V súčasnosti sa vydávajú povolenie na trvalý pobyt pre cudzincov na tri roky. Cudzinci, ktorí podnikajú alebo pracujú na území Slovenska a ich rodinní príslušníci budú mať po piatich rokoch nepretržitého pobytu právo na trvalý pobyt na neobmedzenú dobu. Novela stanovuje aj sadzby, za ktoré si budú cudzinci príslušné povolenia môcť vybaviť. Najvyššiu sumu – 7000 Sk by mali zaplatiť pri žiadosti o udelenie povolenia na prechodný pobyt cudzincovi na účel podnikania. Povolenia na prechodný pobyt v prípade štúdia by malo stáť 3000 Sk . Žiadosť o udelenie povolenia na trvalý pobyt na neobmedzený čas by mala vyjsť na 5 000 Sk.
Navrhovanou novelou sa zavádza povinnosť leteckých dopravcov poskytovať policajnému útvaru na verejnom letisku údaje o osobách cestujúcich na medzinárodných letoch, vrátane sankcie za nesplnenie tejto povinnosti. Tiež sa upravujú povinnosti pri archivácii, využívaní a zničení poskytnutých údajov. Ak letecký prepravca údaje neposkytne, alebo poskytne neúplné či nesprávne údaje, bude mu môcť policajný útvar udeliť pokutu od 120-tisíc do 200-tisíc korún za každý let.