BRATISLAVA. Už v poradí tretie stretnutie Juraja Blanára so Sergejom Lavrovom ukázalo slovenskému ministrovi zahraničných vecí, v čom sú tieto stretnutia nebezpečné.
Lavrov informoval o výsledkoch ich spoločného rokovania inak ako slovenská strana. Voči jeho tvrdeniam sa muselo Blanárovo ministerstvo ohradiť. Napísalo, že Slovensko je jasne ukotvené v NATO.
Ruská štátna tlačová agentúra TASS vydala vo štvrtok správu, podľa ktorej malo Slovensko prejaviť záujem o model novej euroázijskej bezpečnostnej architektúry.
O takomto euroázijskom bezpečnostnom rámci sa cez týždeň diskutovalo na medzinárodnej konferencii v Minsku.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov podľa TASS povedal, že proces budovania nového bezpečnostného rámca už začal a naplno napreduje.
Základom má byť euroázijský kontinent. Pripomenul, že pokusy o nastolenie podobného rámca boli už v podobe OBSE (Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe), no zničil ich západ a „bezohľadná expanzia NATO na východ“.
„Na konferencii v Minsku sa zúčastnil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó a Slovensko tiež prejavilo záujem,“ povedal Lavrov podľa agentúry TASS.
Stretli sa na Malte
Správa ruskej agentúry prišla krátko po tom, ako sa ukázalo, že slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár sa opäť stretol s Lavrovom na Malte na zasadnutí ministrov krajín OBSE. Rokovali spolu aj súkromne. Celkovo už tretíkrát, prvýkrát však aj s menšou delegáciou.
Už len to, že sa Blanár stretáva opakovane s Lavrovom osobne, vyvolávajú kritiku niektorých diplomatov, podľa ktorých to robí Slovensku zlé renomé v zahraničí. Okrem Maďarska sa s ním z EÚ v takomto formáte nikto nestretáva.
Lavrovova návšteva na Malte bola vôbec prvou v členskom štáte EÚ od invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 a ani jej priebeh nebol jednoduchý. Keď začal Lavrov na konferencii OBSE svoj prejav, na protest zo sály odišli ministri zahraničných vecí Ukrajiny, Poľska a Estónska.
O stretnutí Lavrova a Blanára najskôr informovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré zo stretnutia zverejnilo fotografiu.

Slovenské ministerstvo neskôr priblížilo, že ministri rokovali o vývoji v OBSE a voľbe členov nového vedenia tejto organizácie. Ďalšou témou boli dodávky ropy a plynu pre Slovensko. Šéf slovenskej diplomacie vraj tiež zopakoval pohľad Slovenska na vojenský konflikt na Ukrajine a poukázal na porušenie medzinárodného práva.
Zmienku o tom, že by Lavrov nastolil tému nového bezpečnostného euroázijského rámca slovenské ministerstvo nezmienilo.
„To, že sa o obsahu rozhovorov medzi slovenskými predstaviteľmi a Lavrovom dozvedáme od ruského ministerstva zahraničných vecí, je neprijateľné,“ reagoval na správu bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok, ktorý vstúpil do PS.
„Ak sú tvrdenia Sergeja Lavrova pravdivé, ide nielen o nebezpečné vybočenie Slovenska z jeho euroatlantickej orientácie, ale hlavne, sa ním priamo spolupodieľame na zničení európskej bezpečnostnej architektúry. Znamená to tiež to, že minister Blanár zatajuje verejnosti závažné veci,“ dodal.
Korčok však pripustil, že mohlo ísť aj o dezinformáciu zo strany Ruska.
Rezort dementuje
Ministerstvo zahraničných vecí vydalo svoje stanovisko v piatok večer. V ňom odmieta informáciu šírenú prostredníctvom agentúry TASS, že Slovensko prejavilo záujem zapojiť sa do nového rámca eurázijskej bezpečnostnej architektúry.
„Popri hlavných témach bilaterálneho stretnutia informoval aj o tejto iniciatíve Sergej Lavrov Juraja Blanára na rokovaní na zasadnutí Ministerskej rady OBSE na Malte,“ priznalo ministerstvo.
„Slovensko je jasne ukotvené v bezpečnostnej architektúre Severoatlantickej aliancie a zároveň dôsledne presadzuje diplomatické riešenia akýchkoľvek konfliktov s cieľom dosiahnutia stabilného a trvalého mieru,“ dodalo.

Beata
Balogová
