Minister Šaško po rokovaní vlády. Autor: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Kamil Šaško pritvrdzuje. Hromadné výpovede lekárov chce odvrátiť nútenou prácou. Ak lekár odmietne pracovať, hrozí mu odňatie slobody na jeden rok.
Na konci roka by mohlo odísť z nemocníc až 3 400 lekárov, ktorí sú momentálne vo výpovednej lehote. Aj keď rokovania stále prebiehajú, nedarí sa nájsť kompromis.
Keďže premiér Robert Fico v nedeľu odlieta do Brazílie, vláda sa kvôli situácii v zdravotníctve mimoriadne stretla v nedeľu.
Na Šaškov návrh odsúhlasila zavedenie nového typu mimoriadnej udalosti, ktorou je kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Vláda by tak po novom mohla zabrániť odchodu lekárov z nemocníc vyhlásením mimoriadnej situácie.
Už dnes pritom mohla siahnuť po núdzovom stave. Podľa Šaška je však inštitút mimoriadnej situácie adresnejší a účinnejší. Plánujú ho vyhlásiť len v dvanástich okresoch. Nekonkretizoval, v ktorých.
Mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť na 60 dní s možnosťou jednorazového predĺženia.
Kým pri núdzovom stave hrozí za porušenie povinnosti odňatie slobody dva roky, pri mimoriadnej situácii ide o miernejší trest - jeden rok.
Šaško dúfa, že k takému scenáru nedôjde a že lekári nakoniec výpovede stiahnu.
Podľa ministra zdravotníctva pracovali na návrhu zákona aj viacerí ústavní právnici. Dôvodová správa argumentuje tým, že hromadné výpovede lekárov povedú k potenciálnemu ohrozeniu života a zdravia ľudí, a tým aj k ohrozeniu základných ľudských práv. A ochrana života a zdravia je podľa návrhu viac ako dočasné obmedzenie práva na slobodnú voľbu zamestnania a výkon práce.