BRATISLAVA. Prvý komplexný prieskum kybernetickej bezpečnosti v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku odhalil vážne nedostatky, ktoré môžu vystaviť citlivé údaje o zdravotnom stave pacientov riziku.
Realizovala ho zdravotná poisťovňa Dôvera v spolupráci so spoločnosťami Lekar a.s. a Eset. Do prieskumu sa zapojilo 412 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, medzi nimi aj malé ambulancie a veľké polikliniky.
Podľa výsledkov prieskumu viac ako polovica poskytovateľov (58 percent) nedokáže rozpoznať hackerský útok, čo môže viesť k strate dát a znefunkčneniu prevádzky.
„Neschopnosť identifikovať bezpečnostný incident môže viesť napríklad k strate dát, pozmeneniu ich obsahu a znefunkčneniu prevádzky," upozorňuje Roman Varga, manažér kybernetickej bezpečnosti v poisťovni Dôvera.

Ďalší kritický problém sa týka používania súkromných e-mailov na pracovné účely. „Takmer 63 percent opýtaných používa súkromný mail na služobné účely. Súkromný účet lekára sa môže stať vstupnou bránou pre útočníka," vysvetľuje Varga.
Prieskum ďalej odhalil nedostatočné vzdelávanie v oblasti IT bezpečnosti, keďže až 78 percent respondentov sa stretlo s nedostatočným vzdelávaním mimo organizovaných seminárov. Ondrej Krajč zo spoločnosti ESET dodáva:
„Investície do moderných bezpečnostných opatrení predstavujú iba zlomok z prípadných škôd spôsobených úspešným útokom."
Výsledky prieskumu zdôrazňujú potrebu zvýšenia pozornosti na kybernetickú bezpečnosť a zavedenie efektívnejších vzdelávacích programov pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.