BRATISLAVA. Hlavnou témou víkendových diskusií bolo zdravotníctvo. Vláda totiž mimoriadne rokovala v nedeľu a schválila možnosť vyhlásiť mimoriadnu situáciu, ak hrozí nedostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Reagovala tým na hromadné výpovede, ktoré podalo už 3 400 lekárov.
Podľa Roberta Fica prekročili lekári červenú čiaru. „Na konci roka dajú výpovede a si myslia, že nás dovydierajú. Viete, o čom sa bavíme? Bavíme sa pri plate 3000-4000 v čistom o zvýšení o 60 eur,“ vyhlásil premiér v Sobotných dialógoch.
Fico povedal, že lekári majú už teraz rádovo vyššie platy než je priemer v národnom hospodárstve a nemôžu mať rovnaké platy ako nemeckí lekári. „Potom aj robotník by mal mať taký istý plat ako v Nemecku, alebo v inej vyspelej krajine,“ dodal.
Opozícia považuje nedeľný krok vlády za vydieranie lekárov.
„Vnímam to ako rukojemnícky zákon,“ reagoval lekár a tímlíder pre zdravotníctvo v SaS Tomáš Szalay v relácii Na telo.
Do konca roka je 23 dní a tie mala vláda podľa Szalaya využiť na to, aby s lekármi rokovala. „Lekári sa sťažovali na nedostatok dôvery a toto dôveru nevybuduje,“ povedal Szalay.
Poslanec Gábor Grendel z hnutia Slovensko to považuje za zavádzanie teroru, ktorý núti lekárov pracovať. „Keď sme boli my v podobnej situácii, Robert Fico, vtedy ako opozičný politik, nám radil rokovať,“ uviedol.
Vláda už mala aj teraz možnosť vyhlásiť núdzový stav. Mimoriadnu situáciu však považuje za efektívnejší nástroj. Mala by sa týkať len 12 okresov.
„Keby sme neurobili nič, tak musíme vyhlásiť núdzový stav, tak ako za premiérky Ivety Radičovej,“ vyhlásil Richard Raši z Hlasu. Aj vtedy sa však núdzový stav týkal len vybraných zdravotníckych zariadení a nebol celoplošný.
Vnútropolitické veci
Napriek tomu, že premiér ešte pred troma týždňami hovoril na straníckom sneme aj o možnosti predčasných volieb, v sobotu videl takúto prognózu ako nulovú.
Obhajoval to tým, že koalícii predchádzajú všetky zákony. Rudolfovi Huliakovi odkázal, že sa musia v nejakej podobe vrátiť do vládnej koalície, a až potom môže riešiť ich nároky.
Šéf poslaneckého klubu Smer Ján Richter si nemyslí, že by Huliak dostal nejaký rezort. Pripúšťa však, že im vládna koalícia vytvorí také podmienky, aby Huliakova Národná koalícia vedela uplatniť svojich odborníkov v exekutíve.
Koalícia má však viac problémov než je Huliak. Samuel Migaľ odmietol cez týždeň hlasovať o zákonoch o športe z dielne SNS. Chce vylobovať peniaze aj pre neprofesionálne športy. Richter si myslí, že Migaľa motivuje osobný profit.
Parlament nemá od prezidentských volieb ani predsedu parlamentu. Raši potvrdil, že ostáva hlavným kandidátom Hlasu.
„Verím, že posledné rozhovory našli riešenie a že sa to vyrieši na najbližšej schôdzi,“ povedal Raši o voľbe predsedu parlamentu.
Aj Tomáš Taraba v relácii TA3 hovoril, že dozrel čas na obsadenie postu predsedu parlamentu, no podľa neho by mal túto funkciu dostať Matúš Šutaj Eštok. Ten chce však ostať ministrom vnútra.
Energopomoc
„Dá sa očakávať, že ceny pôjdu hore,“ prekvapil Ján Richter v relácii O 5 minút 12, keď sa ho moderátor pýtal na ceny energií. Doteraz sa vládni politici vyjadrujú skôr v duchu, že chcú aby ľudia rast cien nepocítili.
Ministerka hospodárstva Denisa Saková však ešte stále nepredstavila energetickú pomoc pre ľudí.
Stále nepanuje zhoda ani na tom, či bude nakoniec adresná alebo plošná. Podľa Fica sa o tom rozhodne až po rokovaní Ecofinu (Rady pre hospodárske a finančné záležitosti).
Martin Dubéci z PS si myslí, že vláda má povinnosť povedať tri týždne pred koncom roka, čo majú ľudia očakávať. Pomoc by podľa neho mala byť adresná.
Rusko a Ukrajina
Témou víkendových diskusií bola aj Ficova plánovaná cesta do Moskvy na budúci rok, kde si chce uctiť 80. výročie konca druhej svetovej vojny. Predseda vlády si myslí, že Rusom musíme prejaviť úctu a rešpekt za ukončenie druhej svetovej vojny.
Ešte v januári sa do Moskvy chystá delegácia poslancov na čele s Andrejom Dankom. Dubéci to považuje za propagandistickú cestu. „Slúžime ako nástroj,“ povedal.
Ponuku ísť do Moskvy vraj dostala aj opozícia. Podľa Dubéciho tam nikto z opozície nepôjde.
Fico tiež vyhlásil, že na Ukrajinu sa chystá „pekný Mníchov“. Narážal tým na Mníchovský diktát, pri ktorom v roku 1938 mocnosti rozhodli o rozbití Československa a pripojení hraničných oblastí Nemecku.
Ukrajina si vraj už nevybojuje silnejšiu pozíciu na vyjednávanie. „Bude to pre Ukrajinu mimoriadne bolestivé,“ povedal.
Podľa Fica je povinnosťou Slovenska nielen obnoviť vzťahy s Ruskom po skončení vojny na Ukrajine, ale aj zachovať tranzitné trasy z východu. Slovensko vraj prichádza o stovky miliónov eur, pretože cez našu infraštruktúru nejde plyn a ropa na západ.

Beata
Balogová
