BRATISLAVA. Sociálni partneri v Hospodárskej a sociálnej rade vyzývajú na konštruktívny dialóg, ktorý bude viesť k dohode a upokojeniu situácie v zdravotníctve.
Členovia tripartity to uviedli vo vyhlásení, ktoré prijali na pondelkovom rokovaní rady, zaoberajúcej sa práve situáciou v zdravotníctve.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas) tlmočil znepokojenie nad súčasnou situáciou, vyvolanou hrozbou hromadných výpovedí lekárov a rizikom nedostupnosti zdravotnej starostlivosti.
Upozornil, že život a zdravie človeka musia byť nadradené sporom medzi Ministerstvom zdravotníctva SR a Lekárskym odborovým združením (LOZ).

"Rešpektujeme, že odbory majú zákonné právo na obhajobu svojich záujmov, ich spôsob výkonu by však nemal viesť k paralyzovaniu sektora. Na druhej strane, štát má povinnosť chrániť ústavné právo občanov," prečítal Tomáš z prijatého vyhlásenia.
Veria, že krajné riešenie nebude použité
Pondelkové uznesenie vlády, ktorá schválila návrh na možné vyhlásenie mimoriadnej situácie z dôvodu kritickej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti, podľa jeho slov nikto na rade nespochybnil.
"Všetci to však považujeme za krajné riešenie a veríme, že nebude aplikované. Preto vyzývame na konštruktívny dialóg, ktorý povedie k dohode a zmiereniu napätia," zdôraznil. Zároveň deklaroval pripravenosť partnerov v HSR angažovať sa pri riešení a hľadaní dohody.
Na pokračovanie rozhovorov s cieľom nájsť dohodu vyzvala aj predsedníčka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová.
Poznamenala, že jedným z vhodných krokov pri hľadaní prijateľného kompromisu by bolo angažovať do rokovania aj ďalších relevantných aktérov - zástupcov zamestnávateľov či iné odborové združenia v sektore zdravotníctva.
"Pri takto široko koncipovanej platforme by bolo možné dosiahnuť celospoločenský zmier a dohodu," upozornila.
List poslali už minulý týždeň
Prvý viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka pripomenul otvorený list, ktorý už minulý týždeň asociácia adresovala predsedovi LOZ Petrovi Visolajskému a v ktorom asociácia uviedla, že hromadné výpovede lekárov môžu viesť k vážnym dôsledkom pre slovenské hospodárstvo.
Asociácia argumentuje tým, že sa zníži dostupnosť zdravotnej starostlivosti, čo povedie k nárastu chorobnosti a výpadku pracovníkov i zvýšeným nákladom pre zamestnávateľov.
Asociácia v súčasnej situácii podporuje krok vlády, ktorý v súvislosti s možnosťou vyhlásenia mimoriadnej situácie v nedeľu (8. 12.) prijala.
"Každý manažér sa musí pripraviť na krízovú situáciu a mať plán B. Zároveň je potrebné povedať, že ak niekto vystaví obyvateľstvo riziku smrti a ťažkej ujmy na zdraví, je to téma pre orgány činné v trestnom konaní," dodal.
Poukazujú aj na nedostatočný rozpočet
V pondelok popoludní sa na pôde rezortu zdravotníctva konalo aj rokovanie tzv. odvetvovej tripartity, na ktorom rokoval minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) s predsedom Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Antonom Szalayom a prezidentom Asociácie nemocníc Slovenska Mariánom Petkom.
"Jednotliví členovia zastúpení v odvetvovej, hospodárskej a sociálnej rade v rezorte zdravotníctva vyslovujú znepokojenie nad hroziacou kritickou situáciou v zdravotníctve po 31. decembri 2024," povedal Šaško.
Členovia odvetvovej tripartity podľa Šaška berú na vedomie navrhované kroky ministra zdravotníctva a pracovný program Pacient na prvom mieste, šanca pre zdravie. Ďalej rešpektujú, že odbory majú zákonné právo na obhajobu svojich záujmov, no ich spôsob výkonu by nemal viesť k paralyzácii sektora.
Členovia taktiež rešpektujú, že štát má povinnosť chrániť ústavné práva občanov a vnímajú, že Ministerstvo zdravotníctva SR pri plnení požiadaviek LOZ intenzívne hľadá priestor na dohodu, priblížil Šaško.
Zároveň vyzývajú zainteresované strany, aby pristúpili k racionálnemu rokovaniu, ktoré upokojí situáciu a zmierni eskaláciu napätia a neistoty verejnosti, uviedol. Poukazujú však aj na nedostatočný rozpočet pre zdravotníctvo na budúci rok.
V rámci spoločného stanoviska členovia tvrdia, že vnímajú legislatívne opatrenia vlády na zabezpečenie lekárskej starostlivosti ako krajné riešenie. Vyzývajú preto rezort zdravotníctva a LOZ na uzavretie dohody, aby nemuseli byť prijaté opatrenia spustené a realizované.
"Členovia odvetvovej hospodárskej a sociálnej rady v rezorte zdravotníctva sú pripravení pomôcť dosiahnuť úspešný výsledok rokovaní medzi Ministerstvom zdravotníctva SR a LOZ, ak o to požiadajú zainteresované strany," dodal Šaško.
Odborári sa zdržali
Lekárske odborové združenie sa pri hlasovaní o stanovisku odvetvovej tripartity zdržalo, povedal jeho šéf Peter Visolajský. Vyhlásenie združeniu nepríde korektné.
"Som rád, že ministerstvo zdravotníctva, zástupcovia zamestnancov, nemocníc, ambulancií naprieč sektorom sme sa zhodli v tom, že budúcoročný rozpočet zdravotníctva nie je dostatočný," podotkol.
Visolajský zároveň prišiel na rokovanie odvetvovej hospodárskej a sociálnej rady s aktualizovaným zoznamom svojich požiadaviek, o ktorý ich požiadal minister zdravotníctva.
Nechcú riešiť problémy, hovoria odborári
Vyše 3300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom podalo výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Sú ochotní výpovede stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky. Trvajú najmä na plnení bodov memoranda z roku 2022, ktoré s lekárskymi odborármi podpísal vtedajší vládny kabinet.
Vláda v nedeľu schválila návrh legislatívnych úprav, ktoré umožňujú vyhlásiť mimoriadnu situáciu aj v prípade kritickej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti, zároveň zdravotníci musia v období vyhlásenia takejto mimoriadnej situácie poskytovať zdravotnú starostlivosť.
Minister zdravotníctva po schválení návrhu, ktorý sa má v parlamente prerokovať v skrátenom konaní, upozornil, že má ísť o nástroj na zabezpečenie ochrany života a zdravia v prípade, že lekári podajú hromadné výpovede.
Lekárske odborové združenie o vládnom kroku poznamenalo, že kabinet nie je ochotný riešiť problémy v zdravotníctve a nariaďuje nútené práce tým, ktorí riešenie problémov požadujú.