Aj predseda kultúrneho výboru parlamentu za SNS ROMAN MICHELKO v utorok v parlamente zažil, ako koalícia nedokázala prijať ďalší návrh zákona pre odpor skupinky poslancov Hlasu.
Poslanci Samuel Migaľ, Ľubomír Šalitroš a Roman Malatinec, ku ktorým sa tentoraz pripojil aj Ján Ferenčák (všetci Hlas) odmietli hlasovať o návrhu, ktorý by premiérovi Robertovi Ficovi zo Smeru uľahčil jeho cesty na samity Európskej rady do Bruselu.
Premiér by už pred každým samitom nemusel prísť pred výbor pre európske záležitosti, kde musí ojedinele čeliť aj kritickým otázkam opozície. Po novom by ho mohol zastúpiť napríklad minister zahraničia.
Skupina poslancov Hlasu zablokovala hlasovanie, čo je ďalší prípad, keď sa koalícia nevie spoliehať na najtesnejšiu väčšinu 76 poslancov, ktorú formálne má.
Čo sa to deje v koalícií?
Musíte sa spýtať trojice poslancov z Hlasu (Samuela Migaľa, Ľubomíra Šalitroša a Romana Malatinca - pozn. red.) Nejaké zaujímavé móresy začínajú byť aj v Hlase. Je tam nejaké hniezdo odporu. Ako som videl z reakcií aj predstaviteľov Hlasu, napríklad podpredsedu strany a zastupujúceho predsedu parlamentu Petra Žigu, ale aj ostatných, tak sú tiež prekvapení.
Nech teda títo poslanci vysvetlia, čo chcú dosiahnuť. Či chcú založiť nejakú frakciu, alebo sú na odchode do iného poslaneckého klubu, či dostali nejakú ponuku. Nech jasne povedia, či sú stále súčasťou vládnej koalície.
Takéto postavenie pred hotovú vec je divný spôsob práce, ale oni si to musia obhájiť.
Poslanec Ferenčák, ktorý je predsedom eurovýboru, však svoj postoj komunikoval vopred. Prečo teda hovoríte, že to bolo náhle?
Teraz je zaujímavé, či potopia celý zákon. Mali si to dohodnúť na klube poslancov Hlasu, a stiahnuť celý návrh z hlasovania, ale bez toho, aby bola v koalícii dohoda, sa toto nemalo stať. Tam zjavne zlyhala klubová réžia. Je to postavenie partnerov pred hotovú vec a nešťastný spôsob ako robiť politiku.
Ako chce koalícia takto ďalej fungovať? V utorok koalícia stiahla aj voľbu členov Rady STVR, TASR, súdnej rady, či Ústavu pamäti národa, lebo sa nevie dohodnúť.
Pýtajte sa ľudí, ktorí to blokujú. Najlepšie by bolo, keby odkryli karty a povedali, na ktorej strane sú. Potom by už bolo všetko jasné. Už musí prísť bod, keď dosiahnu tú hranicu a povedia.

Tvrdíte, že treba ísť za tými, ktorí to blokujú. Je však SNS, ktorá blokuje zvolenie predsedu parlamentu už deväť mesiacov, hoci nárok na post má Hlas. Nie ste spolustrojcami tejto situácie?
Áno, blokujeme si to navzájom. Verím, že najneskorší termín, kedy sa už konečne musíme dohodnúť, musí byť začiatok februárovej schôdze. Mňa osobne mrzí, že tá dohoda nie je. Nemá zmysel toto predlžovať, špičky koaličných strán sa musia dohodnúť na kompromise, aj čo sa týka zvolenia členov spomenutých rád.
Predovšetkým Rada STVR je bezodkladná, ostatné inštitúcie sú funkčné. Bez Rady STVR je veľký problém. Všade apelujem na lídrov, aby mali zodpovednosť a prišli k dohode.
Vy ste boli v lete veľkým optimistom, že sa podarí zvoliť riadneho riaditeľa STVR už na jeseň. V súčasnej situácii - je podľa vás aj jar optimistickým termínom?
Rada, hneď ako bude zvolená, môže zasadnúť a zaoberať sa aj rozpočtom STVR, ktorý bez nej nemôže byť schválený. Samozrejme, na výzvu na predkladanie projektov kandidátov na generálneho riaditeľa - na to bude treba aspoň mesiac. Ak budem veľmi optimistický, tak do Veľkej noci by sme mali mať riaditeľa.
Verím, že to bude aj skôr.
Chceli by ste byť teraz v koži programového riaditeľa STVR, ktorý musí v rozpočtovom provizóriu skladať programovú štruktúru bez toho, že by mohli vyrábať väčšie projekty, keďže nemajú riadne vedenie a rozpočet?
Určite nie. Ja mu vôbec nezávidím.

Beata
Balogová
