Bratislava 16. augusta (TASR) - Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar si vie predstaviť povolebnú spoluprácu Smeru a svojej strany, ale iba za prísne dohodnutých pravidiel, ktorými by sa eliminoval vplyv lobistických skupín v pozadí subjektu Roberta Fica.
"Mnoho ľudí, ktorých sa HZDS ťažko zbavovalo, všetci títo našli strechu v Smere. My teraz už poznáme systém, aký je vplyv na politiku, a cesty, akými sa k tej politike ide. Musela by byť vytvorená ochrana parlamentu aj vlády pred týmito skupinami, pretože tie musia zastupovať občanov, a nie lobistov," povedal predseda ĽS-HZDS v exkluzívnom rozhovore pre TASR. Upozornil, že ak sa tento jav neustráži, deformácia politiky bude pokračovať. "A toto by som už nerád ešte raz zažil," poznamenal.
Príkladom presadzovania hospodárskych záujmom cez politiku je podľa Mečiara kandidatúra poslankyne za Smer Renáty Zmajkovičovej na post župana v Trnavskom samosprávnom kraji. "Viem, že patrí do skupiny tzv. poórovcov a viem, že táto skupina si Zmajkovičovú presadzuje ako svojho kandidáta cez Smer. A Smer túto kandidatúru prijal. Čiže ľudia, s ktorými sme sa my rozišli, vrátane Zmajkovičovej, dnes v Smere presadzujú cez politiku Smeru svoj hospodársky záujem," konštatoval. Podľa lídra ĽS-HZDS môže Fico a jeho strana na takýto štýl politiky doplatiť. "Vidím, že toto silné ekonomické zoskupenie, ktoré veľa razy vstupovalo do politiky HZDS, v mene HZDS, aj bezo mňa, tak to isté pôsobí dnes v Smere. A tiež robia kroky, o ktorých ani predseda nemusí vedieť, ale za ktoré zaplatí svoju cenu," naznačil.
Hoci rétorika Smeru je ľavicová, ekonomické zoskupenia v pozadí diktujú podľa Mečiara vyložene pravicovú politiku. "Je to ten istý efekt, ktorý mala strana SDĽ a ten istý zlom. Ústami ľavica, skutkami tvrdá pravicová politika, ktorá priviedla k zániku tejto politickej strany. A toto sa aj v tejto ľavicovej strane dnes deje," domnieva sa predseda ĽS-HZDS. Podľa neho to potvrdzuje aj Fedor Flašík, ktorý údajne navštevuje bohatých ľudí na Slovensku a sľubuje im zvoliteľné miesta na kandidátke Smeru.
Osobnú averziu voči Ficovi Mečiar kategoricky odmieta, ako politik si ju podľa vlastných slov nemôže dovoliť. V tejto súvislosti pripomenul, že dokázal spolupracovať napríklad s kabinetom Mikuláša Dzurindu pri podpore vstupu SR do NATO a EÚ, hoci ten sa ho pokúšal rôznymi spôsobmi "prenasledovať".
Peniaze lobistických skupín vidieť podľa Mečiara aj na prepracovanej mediálnej politike Smeru a financovaní straníckeho aparátu. "Robí sa sociologický prieskum a reaguje sa na to, čo ľudia chcú počuť. To sa vydáva potom na tlačovkách, tá mediálna štruktúra, ktorá je za Smerom, tá potom toto prepracuje a stará sa o zverejnenie a drží tie témy povedzme týždeň do ďalšej tlačovky," poznamenal predseda ĽS-HZDS. To všetko podľa neho stojí značné finančné zdroje, navyše, ak sa k tomu pripočíta financovanie straníckeho aparátu.
Riziká vidí Mečiar v zložení voličskej základne Smeru. "Je to z veľkej časti SDĽ, z veľkej časti ľudia, ktorí prešli z HZDS v dobe, keď sme boli v rozklade a veľká tretia skupina sú ľudia proti. To znamená proti akejkoľvek moci, ktorí v okamihu, keby Smer prišiel k moci, sa stavajú proti vlastnému Smeru," konštatoval. Občania, ktorí sa podľa verejnej mienky považujú za pravého voliča Smeru, dnes na Slovensku tvoria deväť percent, myslí si predseda ĽS-HZDS.
Prekrývanie voličskej základne medzi oboma subjektmi je sporným bodom, ktorý môže ovplyvniť konečné výsledky parlamentných volieb. "Keď začnem ja naberať, Smer klesá. Takže aby on neklesal, nemôže inak, len na to HZDS útočiť. Ja ho chápem, že je motivovaný straníckym záujmom, aj keď viem, že tých hlasov toľko vo voľbách mať nebude, ako vykazuje dnes percento popularity. Takže to ešte je vývoj, ktorý sa môže pohnúť na jednu aj na druhú stranu," dodal Mečiar.