BRATISLAVA. Sprievod detí do 12 rokov nebude oslobodený od úhrady poplatkov za ich pobyt v nemocnici.
Poslanci Národnej rady totiž v utorok odmietli novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia, ktorú predložili opoziční poslanci Vladimíra Marcinková a Vladimír Ledecký (obaja SaS).
"Stanovenie 12. roku veku maloletého pacienta ako hranice na oslobodenie od platby za pobyt sprievodcu je výsledkom politického dialógu s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Ako zákonodarcovia zdôrazňujeme, že právo na nepretržitý sprievod počas hospitalizácie musí mať každý detský pacient do 18. roku života," uviedli v dôvodovej správe k návrhu.
Pripomenuli, že podľa platnej právnej úpravy je sprievodca maloletého pacienta oslobodený od úhrady poplatku za jeho pobyt v nemocničnom zariadení len v explicitne uvedených prípadoch.
Reklamu na výkony nesprísnili
Nesprísni sa ani reklama propagujúca zdravotné výkony. Plénum Národnej rady odmietlo novelu zákona o reklame tiež z dielne Marcinkovej a Ledeckého.
Navrhovali, aby bola reklama prípustná iba pri propagácii zdravotných výkonov, ktoré sú uvedené v zozname výkonov, sú schválené príslušným orgánom Slovenskej republiky či Európskou liekovou agentúrou alebo ich odporúča Slovenská lekárska spoločnosť a zároveň obsahuje iba vedecky overené a vecné správne údaje.
"V súčasnosti sú podmienky vedenia reklám a inzerovania služieb propagujúcich zdravotné výkony regulované len minimálne. To má za následok, že pacientom sú poskytované, najmä pri zdravotných výkonoch, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, mylné, zavádzajúce, vedecky neoverené a nesprávne informácie o povahe samotného výkonu a jeho pozitívnych účinkoch. Vzhľadom na uvedené je žiadúce zákon o reklame zmeniť a upraviť podmienky reklamy propagujúcej zdravotné výkony," skonštatovali predkladatelia.
Novelou chceli zároveň presadiť zákaz reklám propagujúcich zdravotné výkony vyvolávajúce dojem zaručenej úspešnosti zdravotného výkonu, narúšajúcej integritu pacienta či obsahujúcich vyobrazenie maloletého dieťaťa. Navrhovali tiež zákaz reklám na zdravotné výkony, ktoré sú v štádiu klinických štúdií alebo biomedicínskeho výskumu s doposiaľ nepreukázanými pozitívnymi výsledkami v praxi.
Boj s nadmerným hlukom
Ledeckému a Marcinkovej neprešlo v pléne ani uznesenie, ktoré by zaviazalo vládu a ministerstvá bojovať s nadmerným hlukom.
"Odhaduje sa, že v Európe je nadmernému a zdraviu škodlivému hluku vystavených viac ako 20 percent populácie, čo predstavuje približne 100 miliónov obyvateľov. Dôsledky neriešenia problematiky nadmerného hluku sú závažné a negatívne vplývajú na zdravie populácie a stav životného prostredia. Práve nadmerný hluk spôsobí v Európe približne 12-tisíc predčasných úmrtí a desiatky tisíc hospitalizácií," argumentovali predkladatelia.
Uznesenie malo zaviazať vládu, aby implementovala odporúčania, ktoré v tejto oblasti vyplývajú zo správy Najvyššieho kontrolného úradu. Chceli ním tiež primäť rezorty zdravotníctva a životného prostredia, aby prijali legislatívu na redukciu hluku