SME

Nová verzia bola pompézna a dlhšia. Ako chceli meniť hymnu v Česku

Ministerstvo potvrdilo, že Rózsa už odovzdal novú verziu hymny.

Slovenská vlajka, ktorá sa oficiálne po prvý vztýčila na stožiar pred parlamentom. Slovenská vlajka, ktorá sa oficiálne po prvý vztýčila na stožiar pred parlamentom. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Výnimočnú udalosť mali v budove Českého rozhlasu na pražských Vinohradoch 28. marca 2018. Český olympijský výbor tam predstavil svoje návrhy novej verzie štátnej hymny. Otvoril tým verejnú debatu, či by sa aranžmán hymny mal meniť a prečo.

Teraz na priame zadanie ministerky kultúry za SNS Martiny Šimkovičovej pripravil novú verziu slovenskej štátnej hymny hudobník Oskar Rózsa. Prvý raz by mala zaznieť na Nový rok vo verejnoprávnej STVR.

V zmluve medzi ministerstvom a Rózsovou firmou orchestral, s. r. o., sa píše, že dielo má autor dodať vo forme zvukového záznamu najneskôr do 15. decembra, čo je koniec tohto týždňa.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo v stredu SME potvrdilo, že nahrávku už dostalo.

"Hymna bola protokolárne odovzdaná. Ministerstvo kultúry je s ňou nadmieru spokojné. Momentálne prebiehajú ďalšie právne úkony vo vzťahu k štátnemu symbolu Slovenskej republiky," uviedla hovorkyňa Petra Bačinská bez ďalších podrobností.

Príbeh hymny z Česka

Keď v marci 2018 otvárali debatu o novej hymne v Česku, olympionici už mali pripravené konkrétne návrhy štyroch verzií. Dva varianty boli spievané, dva orchestrálne.

Jedna verzia bola kratšia s pôvodným textom od Josefa Kajetána Tyla. Nahrali však aj verziu s druhou slohou, ktorá znela takto:

Kde domov můj,

kde domov můj.

V kraji znáš-li Bohu milém,

duše útlé v těle čilém,

mysl jasnou vznik a zdar,

a tu sílu vzdoru zmar?

SkryťVypnúť reklamu

To je Čechů slavné plémě,

mezi Čechy domov můj,

mezi Čechy domov můj!

Autorom úpravy bol skladateľ Miloš Bok. V Smetanovej sieni Obecného domu ju nahral Symfonický orchester hlavného mesta Prahy FOK a Kühnov zmiešaný zbor.

Nová verzia bola pompéznajšia, Bok sa netajil tým, že išlo o zámer. „Máme sa stále všetkému vysmievať, máme byť malým národom alebo sa chceme trochu rozpomenúť, kým sme?“ vyznal sa podľa portálu Českého rozhlasu Vltava.

Načítavam video...

Vtedajší šéfredaktor Vltavy Petr Fischer vysvetľoval, prečo sa rozhodli poskytnúť priestor na otvorenie debaty k hymne.

Okrem toho, že je Vltava verejnoprávnou kultúrnou stanicou, má podľa neho aj vhodné odborné a archívne zázemie. "Štátna hymna je síce ,len‘ národná pieseň, o to viac by nás malo zaujímať, ako a s akými dôrazom či pátosom ju budeme hrať a spievať."

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Olympionici navrhovali zmenu hymny z praktických dôvodov. Šéf výboru Jiří Kejval vysvetľoval, že pôvodná verzia hymny, určená na ceremoniálne účely, má len 45 sekúnd a to je málo.

Pri vyhlasovaní víťazov na športových podujatiach by sa podľa neho hodila verzia, ktorá by mala aspoň 80 sekúnd. Športovci aj ich priaznivci by si tak mohli chvíľu slávy užiť oveľa viac. "Sme športovci, bojujeme preto, aby sme boli najlepší na svete. Okamih na stupňoch víťazov je veľký okamih," hovoril.

Návrh na zmenu hymny ČOV symbolicky predložil v roku 2018, keď bolo sté výročie vzniku Československa.

Načítavam video...

Čo si ten minister myslí?

Viacerí politici sa však k novej verzii hymny vyjadrili kriticky. Vtedajší český minister kultúry za ANO Ilja Šmíd ju označil za hudobný nevkus a gýč.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér Andrej Babiš reagoval, že zmenu hymny nepovažuje za dobrý nápad. „Myslím si, že máme krásnu hymnu a netreba ju meniť.“

Autora návrhu Boka kritika jeho diela pobúrila. "Čo si myslí o sebe ten minister? Kdo si myslí, že je? Nech niečo zloží a potom nech sa vyjadruje," ozval sa umelec. Dodal, že inde by mu dali metál. "Tu za to dostanete len pľuvance a hanbu."

Myslím si, že máme krásnu hymnu a netreba ju meniť.

Andrej Babiš, marec 2018

Hymnu kritizovali aj viacerí umelci. "Nerobia si 'prdel'. Myslia to smrteľne vážne," reagoval spevák a skladateľ Janek Ledecký. Pridala sa aj speváčka Monika Absolonová.

V apríli 2018 zasadlo na ministerstve kultúry grémium odborníkov, ktoré rozhodlo, že hymna sa meniť nebude. Pôvodná verzia je podľa záverov grémia po všetkých stránkach vyhovujúca. "Možno ju odporučiť ako správnu a jedine použiteľnú na ceremoniálne, najmä oficiálne príležitosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Na argument, že hymna je krátka, reagovalo grémium porovnaním s poľskou hymnou, ktorá je ešte kratšia.

Zmena hymny po slovensky

Úpravu slovenskej hymny si uznávaný hudobník Rózsa dohodol cez šéfa služobného úradu ministerstva kultúry Lukáša Machalu, s ktorým chodil do školy.

Ministerstvo o tom vopred neinformovalo. Šimkovičová len v októbri vo vysielaní internetového rádia Infovojna nadhodila, že bude musieť skôr odísť, lebo ide do Slovenskej filharmónie, kde chystajú veľké prekvapenie.

Portál aktuality.sk potom zistil, že ide o nahrávanie novej verzie hymny.

Súvisiaci článok Advokát Kvasnica mladší je DJ a hudobný fanúšik Rózsu. Pozrel sa na jeho zmluvu k hymne Čítajte 

Rózsa s Machalom prípravu diela promovali cez Daniela Bombica, ktorý žije v Londýne, a sú na neho vydané tri zatykače - pre extrémizmus, kyberšikanu a neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi.

SkryťVypnúť reklamu

Na adresu kritikov postupu ministerstva pri zmene nahrávky štátnej hymny Rózsa povedal, že majú zaliezť do dier. „Ja tú hymnu nerobím pre vás. Vy ste stále nepochopili, že to nie je vaša hymna,“ povedal na videu, ktoré nakrútil Bombic. Neskôr sa hudobník za svoje vyjadrenia ospravedlnil.

Aj keď sa na Rózsovej verzii hymny pracovalo už v októbri, zmluva jeho firmy orchestral, s. r. o., s ministerstvom bola uzavretá až 18. novembra. V zmluve sú navyše viaceré nezrovnalosti, upozornil začiatkom decembra v rozhovore pre SME právnik Adam Kvasnica, ktorý sa zaoberá témou autorských práv.

"Môj právny názor je taký, že celá posudzovaná zmluva je absolútne neplatný právny úkon," povedal Kvasnica po vlastnej analýze zmluvy.

Šimkovičová postup ministerstva obhajovala vo štvrtok 5. decembra v parlamente. Zmluva je podľa nej v poriadku. Dodala, že ministerstvo vopred rátalo s tým, že téma bude vnímaná veľmi citlivo. "Do samotného procesu sme si teda nedovolili ísť štýlom pokus omyl."

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo má ministerstvo firme orchestral za úpravu hymny zaplatiť 46 500 eur. Z toho 20-tisíc je autorská odmena pre Rózsu.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 511
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 576
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 722
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 648
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 586
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 238
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu