BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady majú o novelách zákonov z dielne ministerstva športu aj o novele zákona o teste proporcionality v oblasti regulácie povolaní hlasovať až na nasledujúcej riadnej schôdzi.
Dané body si presunuli. Odsúhlasili si návrh na základe dohody koaličných strán Smer, Hlas a SNS.
Na ďalšiu riadnu schôdzu, ktorá sa má začať 4. februára, si poslanci presunuli aj rokovanie o návrhu uznesenia k obsahu opozičných mítingov zo 17. novembra. Podali ho koaliční poslanci.
Kritizovali v ňom opozičných lídrov za prejavy šírenia nenávisti či politického extrémizmu. Obsahom uznesenia je aj žiadosť o poskytnutie správy z vyšetrovania atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer).
Parlament sa o novelách z dielne rezortu športu a cestovného ruchu pokúsil už viackrát hlasovať. Plénum však pred hlasovaním nebolo uznášaniaschopné. Neprezentoval sa poslanec Hlasu Samuel Migaľ, neskôr ani ďalší zákonodarca Roman Malatinec (Hlas).
Podpredseda Národnej rady SR a líder koaličnej SNS Andrej Danko vyhlásil, že presun týchto noviel zo strany SNS. Zároveň kritizoval Migaľa, ktorý má k úpravám námietky.
"Ak chcú títo poslanci rozbiť vládu, tak sú na najlepšej ceste. My sme teraz ustúpili - SNS predložila zákony na február. Veľmi ma mrzí, že 60 miliónov eur nepôjde do Fondu na podporu športu, ale to už nech vysvetľuje Migaľ starostom a primátorom. Ak chce Migaľ zažiť desať minút slávy a robiť takéto problémy, tak je to veľká politická chyba," skonštatoval líder národniarov.
Hovoril o prekračovaní hraníc. Tvrdí, že Migaľ aj ďalší poslanci majú námietky aj k legislatívnej úprave reagujúcej na výpovede lekárov.
"SNS a Smer urobí všetko pre to, aby sme ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas) podporili, lebo berieme to, že je to rezort Hlasu, berieme to, že si je vedomý svojich rozhodnutí a stojí za nimi. Pokiaľ ho však chcú potopiť vlastní poslanci, tak je to veľmi zvláštne," dodal. Danko zároveň podľa vlastných slov kontaktoval lídra Hlasu Matúša Šutaja Eštoka, aby koordinoval poslanecký klub Hlasu.
"Pre SNS je dôležité, aby došlo k udržaniu vlády, a preto vyzýva, aby v budúcnosti poslanec Migaľ rešpektoval koaličnú zmluvu a rezortnú zodpovednosť politických strán," dodala vo svojom stanovisku.

Plénum nebolo rovnako uznášaniaschopné ani pred pokusom o hlasovanie o novele zákona o teste proporcionality v oblasti regulácie povolaní. Okrem opozičných poslancov sa neprezentovali ani traja zákonodarcovia za Hlas.
Nesúhlasili s úpravou, ktorá zavádza možnosť zastupovania povereného člena vlády iným členom vlády na zasadnutí Výboru pre európske záležitosti v prípade, ak sa člen vlády nemôže na rokovaní zúčastniť.
Parlament okrem iného rokoval aj:
- Za mimoriadnu udalosť sa má považovať aj kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Počas nej majú byť zdravotníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť. Vyplýva to z návrhu legislatívy súvisiacej s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania. O návrhu parlament rokuje v skrátenom legislatívnom konaní.
Poslanci na rokovaní výboru na kontrolu činnosti SIS rokovali o ohrození infraštruktúry na východe Slovenska aj o bombových hrozbách na školách. Iniciovala ho poslankyňa Zuzana Števulová (PS) s poslancom Martinom Dubécim (PS). Števulová uviedla, že podľa informácií, ktoré na výbore poslanci dostali, boli hrozby teroristického útoku na kritickú infraštruktúru reálne. "Keď už sa rozhodne riaditeľ Slovenskej informačnej služby o niečom informovať, tak, samozrejme, on musí dbať na to, aby zostali utajené tie skutočnosti, ktoré musia byť utajené. Zároveň by tá informácia mala byť taká, aby to nevzbudzovalo pochybnosť, či SIS nie je nejakým spôsobom zneužívaná na politické ciele," zdôraznila poslankyňa.