BRATISLAVA. Lekárske odborové združenie (LOZ) požiadalo prezidenta Petra Pellegriniho o osobné stretnutie. Odborári mu chcú vysvetliť svoje obavy z návrhu zákona k dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Apelujú na to, aby zákon nepodpísal.
Rovnako mu chcú navrhnúť alternatívne prístupy, ktoré by podľa nich mohli prispieť k zlepšeniu situácie v slovenskom zdravotníctve, informoval šéf LOZ Peter Visolajský.
Stretnutie u prezidenta
"Obraciame sa na vás s úctou a naliehavou výzvou, aby ste zvážili nepodpísanie nedávno prijatej novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vrátili ju späť Národnej rade. Myslíme si, že prijatie tejto novely nie je schopné efektívne riešiť problémy slovenského zdravotníctva, naopak, konflikt eskaluje," uviedol Visolajský.

LOZ je presvedčené, že poslanci Národnej rady by mali mať na pamäti, že takéto zákony formujú novú politickú kultúru. "Nútiť jednotlivca pracovať, keď sa slobodne rozhodol odísť, prekračuje hranice demokracie a narúša demokratické princípy," skonštatoval Visolajský.
V tejto súvislosti LOZ žiada prezidenta o možnosť osobného stretnutia. "Veríme, že vaše rozhodnutie môže prispieť k ochrane demokratických hodnôt na Slovensku," dodali odborári.
Prezidenta žiadajú o nepodpísanie návrhu zákona aj viaceré opozičné strany. "V zákonom stanovenej lehote sa pán prezident vyjadrí, či zákon podpíše alebo zvolí iný postup," uviedli pre TASR z kancelárie hlavy štátu.
Komora verí, že sa dohodnú
Schválenie novely nepotešilo ani Slovenskú lekársku komoru (SLK). Komora napriek tomu verí v pokračovanie diskusie medzi lekárskymi odborármi a rezortom zdravotníctva, aby legislatíva nemusela byť použitá.
"Napriek tomu, že zákon je schválený, veríme v pokračovanie rokovaní medzi Ministerstvom zdravotníctva a Lekárskym odborovým združením a v uzavretie dohody, ktorá by vyriešila napätú situáciu v zdravotníctve. Tým by neprišlo k uplatneniu prijatého zákona v praxi - dúfame, že nielen teraz, ale ani v budúcnosti," uviedla komora. Zároveň opätovne ponúkla pomocnú ruku pri rokovaniach.
Plénum v stredu schválilo legislatívu súvisiacu s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Úprava reaguje na výpovede lekárov. Má priniesť rozšírenie definície mimoriadnej udalosti aj o kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti. Počas nej budú zdravotníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť.