Súd rozbil obvinenie operatívcov. Reagujú obvinení policajti, ich advokát a prokurátor. Autor: SME/Peter Kováč
BRATISLAVA. Ani druhý súd v poradí nepresvedčila prokuratúra s policajnou inšpekciou o tom, aby boli bývalí operatívci NAKA Branislav Dunčko a Róbert Magula stíhaní väzobne.
Krajský súd v Bratislave v piatok potvrdil prvostupňové rozhodnutie spred týždňa, podľa ktorého budú odstavení policajti stíhaní na slobode.
Obvinení sú z marenia spravodlivosti, keďže vraj chceli v polovici júla 2021 zmariť zadržanie takáčovcov Mateja Zemana a Csabu Dömötöra a taktiež aj podnikateľa Petra Petrova prezývaného Tiger.
O väzbe rozhodoval senát pod vedením Petra Šamka, ktorý je zároveň členom Súdnej rady. Sedeli v ňom aj sudkyne Danica Veselovská a Mária Šimková.
Dvojica sudkýň rozhodovala v roku 2021 aj o väzbe pre Jána Čurillu a jeho kolegov na počiatku ich stíhania. Už vtedy konštatovali, že nie je dôvod na stíhanie policajtov, čo bolo počiatkom tzv. vojny v polícii.

V rozhodnutí o Dunčkovi a Magulovi senát v piatok jednohlasne zopakoval výhrady prvostupňového súdu o tom, že obvinenie bolo predčasné. Pochybnosti mal o tom, či by dvojica vôbec mala byť stíhaná na základe takých dôkazov, aké použila prokuratúra s inšpekciou.
"Je nutné naďalej viesť dokazovanie a objasňovať to," upozornil Šamko s tým, že sa mala ďalej preverovať najmä kľúčová výpoveď v prípade, a to podnikateľa Petra Petrova prezývaného Tiger.
Celé obvinenie totiž stojí len na nej, hoci dokonca aj Petrov je "len" svedkom z počutia. Tvrdí totiž, že informáciu o plánovanom zadržiavaní mal od Zemana. Ten mu vraj povedal, že echo dostal od Dunčka.
Šamko pri odôvodňovaní rozhodnutia povedal, že v niektorých prípadoch sa síce stáva, že obvinenie stojí len na výpovedi jednej osoby. Avšak pri "slovnom skutku", keď je predmetom stíhania to, že niekto niečo povedal, je to vylúčené. Svedectvo z druhej ruky nemôže byť základom obvinenia.