Už ich volajú „migaľovci“. Štyria poslanci vládneho Hlasu sa po huliakovcoch stali protestujúcou skupinkou, ktorá koalícii komplikuje hlasovanie.
„Uvažujeme o tom, že presne v tom čase pocestujeme na Ukrajinu, aby sme symbolicky vyjadrili náš postoj prozápadného smerovania a ukotvenia Slovenska,“ uviedol v relácii Aréna s Janou Krescanko Dibákovou poslanec za Hlas SAMUEL MIGAĽ v súvislosti s cestou do Moskvy.
Kritizuje aj odklon od programového vyhlásenia vlády a hlasovanie o veciach, ktoré s ním nesúvisia. Pred vstupom do politiky pôsobil dvadsať rokov ako novinár. Hovorí, že nevidí priestor na „poľné súdy“.
V Aréne so Samuelom Migaľom zaznelo:
- Či sa už viac cíti ako nezávislý poslanec.
- Prečo sa stavajú na odpor práve teraz.
- Či si myslí, že koalícia sa odkláňa od vládneho programu.
- Čo si myslí o komunikácii koaličných lídrov.
- Ako sa pozerá na cesty do Moskvy, vystúpenie v dezinformačných médiách alebo mediálne súdy.
- Aký je jeho vzťah s Matúšom Šutajom Eštokom ako s lídrom Hlasu.
- Či túto pozíciu podľa neho zvláda a či si vie predstaviť, že by bol jeho protikandidátom.
- Prečo nechodí na poslanecké kluby.
- Či bude mať benefit zo zmien týkajúcich sa Fondu na podporu športu.
- Či by kvôli nemu mohli byť predčasné voľby.
Cítite sa ako poslanec vládnej koalície alebo už ako nezávislý poslanec?
Nie, vôbec. Som stále súčasťou vládnej koalície. Prišiel som do parlamentu na kandidátke strany Hlas – sociálna demokracia.
Cítim sa ako sociálny demokrat. Vnímam všetko, čo sa deje, a som toho súčasťou. Nepovažujem sa za rebela alebo protestujúceho poslanca.
Práve naopak, snažím sa dávať rozumný pohľad do vládnych zákonov. Možno odmietam niektoré záležitosti, ktoré prichádzajú a z môjho pohľadu sú buď absolútne zbytočné, alebo len ďalej polarizujú spoločnosť.
Koordinujete sa ako štvorica nespokojných poslancov alebo ste náhodné zoskupenie?
Jeden politik povedal, že keď raz niečo chodí ako kačka, kváka ako kačka a vyzerá ako kačka, tak je to kačka.
Možno to vzniklo celé tak, že sme sa začali názorovo stretávať v pohľadoch na niektoré vládne alebo obzvlášť poslanecké návrhy. Možno máme iný názor na správanie sa jedného koaličného partnera. Toto boli tie diskusie. Čarom je, že môžeme o tom diskutovať.
Možno to vyzerá ako zoskupenie, v každom prípade by sme však chceli byť morálnym kompasom tejto vládnej koalície. Máme veľkú zodpovednosť za to, čo vyjde z parlamentu.
Sme súčasťou 150-členného pléna a prisahali sme na ústavu, že budeme hlasovať a robiť podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Len plníme zadanie.
Rozumiem, ale toto nastalo približne v septembri, keď sa začalo s odvolávaním Michala Šimečku ako opozičného lídra. Vtedy sa objavili prvé protestné hlasy. No neprekážala vám novela Trestného zákona či Trestného poriadku, tie najkontroverznejšie záležitosti, ktoré prijala koalícia. S odporom prichádzate pri športovom zákone či pri úpravách, ktoré sa týkajú lekárov. S vládnymi lídrami nenachádzate porozumenie v rovnakom slovníku. Prečo teraz takáto miera odporu a vtedy, keď sa diali kľúčové záležitosti, ste mlčali?