BRATISLAVA. Dosiahli odloženie kritického uznesenia k opozičným protestom podporované samotným premiérom Robertom Ficom, vzopreli sa návrhom SNS k športu, nateraz zastavili návrh, ktorý by premiérovi umožnil vyhnúť sa povinnosti vysvetľovať poslancom európskeho výboru stanoviská pred summitmi v Bruseli.
V poslaneckom klube má Matúš Šutaj Eštok skupinu štyroch poslancov, ktorá posledné dni vzďaľuje od plánov koalície a komplikuje presadzovanie niektorých jej návrhov.
Aj samotný predseda poslaneckého klubu Hlasu Róbert Puci hovorí o "veselých poslaneckých kluboch", keď sa "až pri hlasovaniach dozvedajú o niektorých veciach".
Najviditeľnejší zo skupiny štyroch nespokojných poslancov Hlasu Samuel Migaľ najnovšie predsedovi strany v rozhovore pre SME diplomaticky odkazuje, že tak, ako vo funkcii ministra vnútra, aj na straníckej úrovni sa očakáva, že prinesie výsledky a že s odchodom Petra Pellegriniho komunikácia v strane stagnuje.
"Áno," odpovedá jednoslovne Šutaj Eštok na otázku, či zvláda pozíciu predsedu koaličnej strany politicky zodpovedného za nejednotný klub, ktorý ohrozuje pri niektorých hlasovaniach už aj tak najkrehkejšiu koaličnú väčšinu.
"Okrem mojej náročnej práce ministra zvládam časovo aj pozíciu predsedu strany a mám absolútne otvorenú debatu s každým jedným poslancom," dodáva s tým, že ho baví post ministra aj šéfa Hlasu.
To, že Šutaj Eštok na čele Hlasu nemá takú pevnú pozíciu ako jeho predchodca Pellegrini, už po lete mimo kamier a oficiálnych rozhovorov komunikovali viacerí vysokopostavení členovia Hlasu.
Popri klesajúcej podpore strany niektorí straníci aj analytici upozorňovali na to, že sa pôsobenie Hlasu pod vedením Šutaja Eštoka len málo líši od Smeru. Navyše ako nový predseda doteraz nedokázal v koalícii presadiť nárok vlastnej strany na post predsedu parlamentu zakotvený v koaličnej zmluve.