SME

NKÚ označil firmy, ktoré zarábali na testovaní. Štát počas pandémie podľa kontroly zlyhal

Tržby jednej spoločnosti vytŕčajú.

Testovanie na koronavírus.Testovanie na koronavírus. (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA. Na testovanie dal štát takmer 237 miliónov eur, odhaduje Najvyšší kontrolný úrad, pričom mobilné odberové miesta boli bez kontroly a údaje o ich prevádzke nie sú.

Úrad v piatok zverejnil svoje zistenia o tom, ako počas pandémie koronavírusu fungoval biznis so súkromnými testovacími stanicami a kto z neho vyťažil najviac. Známe podľa NKÚ nie je dokonca ani to, koľko staníc naozaj fungovalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Jedným zo závažných dôvodov tohto stavu je aj vymazanie údajov zo systému Moje e-zdravie. Opodstatnenosť a legálnosť tohto kroku by mala byť predmetom ďalšieho prešetrenia príslušnými štátnymi orgánmi," píše v dokumente.

SkryťVypnúť reklamu

Do konca roka 2022 štát vydal takmer tritisíc povolení na prevádzkovanie odberných miest. Viac ako desať percent z celkového počtu podľa NKÚ pripadá na osem právnických osôb, ktoré v roku 2021 zaznamenali medziročný nárast tržieb rádovo v tisíckach percent.

Odhalenie jedného chorého na covid-19 AG testami vyšlo na viac ako 178 eur. "Dáta o miere pozitivity vykázanej jednotlivými MOM majú neštandardné rozdelenie," píše úrad. Niektoré miesta vykázali pozitivitu sto percent, našlo sa aj také, čo vykázalo jeden jediný test, a ten bol negatívny.

Vírus prišiel s Matovičom

Prvý prípad ochorenia na koronavírus na Slovensku potvrdili 6. marca 2020, dva týždne pred nástupom vlády Igora Matoviča (vtedy OĽaNO). Ministrom zdravotníctva sa stal Marek Krajčí, tiež z OĽaNO.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé rozhodnutie o zriadení mobilných odberných miest vláda prijala 27. marca 2020. Väčšina staníc vznikla v novembri 2020 až januári 2021. Od druhého polroka 2020 do konca roka 2022 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou evidoval 2935 odberných miest.

Výzvy na zriadenie staníc, do ktorých sa mohli súkromné firmy prihlásiť, vykazovali podľa NKÚ neštandardné prvky.

Počas obdobia pandémie sme vykonali viac ako milión testov.

Pavol Marcinko, firma Váš lekár

Čas na prihlásenie bol neprimerane krátky, pri prvej výzve to bol len jeden deň. Tretia výzva zas umožňovala, aby uchádzač získal povolenie od regionálnych hygienikov aj dodatočne.

Na procesy a zber dát podľa NKÚ centrálne nedohliadala žiadna konkrétna inštitúcia. "Úplnú a spoľahlivú evidenciu skutočne fungujúcich MOM nám rezort zdravotníctva ani po opakovaných dopytoch a konzultáciách nepredložil," hovorí správa.

SkryťVypnúť reklamu

Rebríček úspešných

Rebríček ôsmich firiem, ktoré prevádzkovali najväčší počet odberných miest, znázornil NKÚ v grafe. Najväčším skokanom je podľa neho firma Váš lekár, ktorá prevádzkuje ambulancie v Bratislave, Považskej Bystrici a Poprade.

Konateľom je lekár Pavol Marcinko. Tržby firmy za rok 2021 sa blížia k desiatim miliónom eur.

Marcinko hovorí, že počas pandémie vykonali viac ako milión testov. "Detailné informácie ohľadom počtu, ale aj výsledkov testovaných občanov sme denne reportovali príslušným orgánom."

Testovanie podľa neho nebolo jedinou podnikateľskou činnosťou firmy. Prevádzkovala aj ambulancie všeobecných lekárov a neskôr aj očkovacie centrá.

Začiatkom tohto roka firma otvorila luxusnú polikliniku v objekte Eurovea 2 pod novopostaveným mrakodrapom.

SkryťVypnúť reklamu

Pomáhali, ako vedeli

Medzi úspešnými prevádzkovateľmi odberných miest je aj firma Phoenix Corporation podnikateľa Davida Gavaľu, ktorý má cestovnú kanceláriu DAKA. Počas pandémie bolo cestovanie obmedzené, a tak si firma hľadala iné zdroje príjmov. Prezentovala sa najmä tým, že sa preorientovala na šitie rúšok a rozbehla s nimi e-shop.

Gavaľova spoločnosť Phoenix Corporation dosiahla za rok 2021 tržby 2,17 milióna eur.

Ešte v máji 2021 vydala Nadácia Zastavme korupciu analýzu s podobnými zisteniami, aké teraz prezentuje NKÚ. Tiež spomínala firmy, ktoré zarábali na prevázkovaní odberných miest.

V Nitre ich viacero otvoril miestny developer Martin Repík. Iba jedna z firiem pritom mala ako predmet činnosti zapísané mobilné odberové miesto. Pod ňu patrili ďalšie sesterské spoločnosti a tie ich prevádzkovali tiež.

SkryťVypnúť reklamu

Pre nadáciu vtedy Repík povedal, že chcel byť takto počas pandémie nápomocný svojmu regiónu. V rebríčku NKÚ teraz figuruje Repíkova firma BHR medical, ktorá je od minulého týždňa v likvidácii.

V roku 2020 mala podľa portálu Transparex tržby necelých 25-tisíc eur. V roku 2021 to už bolo 1,77 milióna eur. Ďalšie roky išli tržby opäť dole.

Aj štátny tajomník

Medzi firmami s najväčším počtom registrovaných odberných miest je aj firma Health Solutions lekára Kamila Száza, ktorý bol štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva za éry Vladimíra Lengvarského. Száz prevádzkoval dvadsať odberných miest. V januári 2022 ho Lengvarský odvolal z funkcie.

Százova firma Health Solutions vykázala za rok 2021 tržby 1,39 milióna eur.

Ako štát prevádzkovateľov MOM vyplácal, sa podľa záverov NKÚ už nedá dohľadať. Existuje databáza s transakciami, ku ktorým však nie je priradené IČO - identifikačné číslo firmy, ktorá peniaze poberala.

SkryťVypnúť reklamu

Kontrolóri to označili za závažnú skutočnosť, ktorá "s vysokou pravdepodobnosťou nie je v súlade s platnými predpismi". Hovoria o zlyhaní ministerstva zdravotníctva.

Vymazali databázu

Pokyn na výmaz kľúčovej databázy údajov systému Moje e-zdravie vydal podľa kontroly Úrad verejného zdravotníctva. Ten v piatok na žiadosť redakcie o stanovisko nereagoval. Databáza obsahovala najkomplexnejšie reálne dáta o vykonaných testoch, a teda aj o počte odberných miest.

NKÚ odhaduje, že v rokoch 2020 až 2022 dalo ministerstvo financií na testovanie v MOM spolu 84,5 milióna eur. Na spotrebované testy išlo podľa odhadu takmer 237 miliónov eur. Odhad celkových výdavkov na MOM zo štátneho rozpočtu je takmer 317 miliónov eur.

Rozdiely boli vo výdavkoch za vykonané testy podľa toho, kedy sa robili. Dáta však opäť nie sú kompletné. "Údaje nie sú dostupné buď za všetky MOM, alebo chýbajú sumy, ktoré boli MOM vyplatené, čo považujeme za veľké zlyhanie."

SkryťVypnúť reklamu

Koľko stojí test

Výdavky na jeden antigénový test sa pohybovali od 30 centov až po 15,4 eura. Kým päťdesiat najdrahších MOM vykázalo v priemere za jeden AG test viac ako šesť eur, iných 50 MOM dostávalo za vykonaný test v priemere menej ako dve eurá.

Dvaja prevádzkovatelia vykazujú extrémne hodnoty výdavkov. Ide o firmy BeneVobis z Liptovského Hrádku a Dental Klinik zo Šurian. Prvá podľa údajov ministerstva zinkasovala 145-tisíc eur a vykonala len 12 testov. Druhá dostala 75-tisíc eur za 17 testov. Jednotková cena za test tak vychádza na 12 109 eur, v druhom prípade je to 4416 eur.

Za roky 2020 a 2021 bolo podľa výpočtov NKÚ na odhalenie jedného pozitívneho prípadu vynaložených v priemere viac ako 178 eur. Z celkového počtu MOM ich až 1465 (34,7 percenta) vykázalo menej ako tisíc testov, pričom všetky výsledky boli negatívne. Na druhej strane, deväť MOM urobilo menej ako tri testy, a dosiahli stopercentnú mieru pozitivity.

SkryťVypnúť reklamu

Ficova agenda

Súčasná vláda Roberta Fica zo Smeru rozbehla preverovanie okolností riadenia pandémie cez viacero línií. Vlastnú správu vypracoval vládny splnomocnenec Peter Kotlár, poslanec SNS, ktorý je konšpirátor a antivaxer. Najmä pre kritiku koaličného Hlasu sa jeho správa ani nedostala na rokovanie vlády.

Fico napriek tomu v októbri vyslovil Kotlárovi dôveru a povzbudil ho v ďalšej činnosti. Cieľom je získať také informácie o nehospodárnom konaní, ktoré by umožnili podať trestné oznámenie.

Minister vnútra Matúš Šútaj Eštok z Hlasu zároveň zriadil špecializovaný vyšetrovací tím. Okolnosti manažovania pandémie pritom už od marca 2023 prešetruje aj Generálna prokuratúra.

NKÚ, ktorý vedie Ľubomír Andrassy, bývalý podpredseda SDĽ, ktorú neskôr pohltil Smer, zas v auguste prezentoval svoje zistenia o pochybnom obstarávaní vakcín.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 020
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 446
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 931
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 916
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 473
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 344
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 067
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 046
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu