BRATISLAVA. Za rebéliou poslancov Hlasu i nezaradených poslancov okolo Rudolfa Huliaka je prezident Peter Pellegrini, ktorému by vyhovovala úradnícka vláda. Vyhlásil to šéf koaličnej SNS Andrej Danko v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy.
V tejto súvislosti spomenul aj vzťah medzi Pellegrinim a premiérom Robertom Ficom (Smer), ktorý je podľa neho stále zlý.
Šéf SNS neverí, že dôjde k predčasným voľbám, reálne vidí skôr alternatívu úradníckej vlády. Hovorí o hre, ktorá speje k úradníckej vláde.
Poslanec Národnej rady Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ) tvrdí, že Pellegrini nie je nadstranícky prezident.
Nielen Pellegrini, ale aj Drucker
Strana Hlas necíti podľa Danka žiadny záväzok za to, že získala post prezidenta. Tvrdí, že Huliaka na odchod z poslaneckého klubu SNS nahovorili ľudia z Hlasu.
"Tu je hra Hlasu. Pýtam sa, či niekto v tejto republike nechce, aby Peter Pellegrini zostavoval úradnícku vládu. Mne už to tak pripadá," vyhlásil s tým, že SNS neporušila žiadne dohody.
Za rebéliou poslancov Hlasu aj huliakovcov vidí Danko okrem prezidenta aj ministra školstva a podpredsedu Hlasu Tomáša Druckera.
"Tu niekto sleduje, aby položil Roberta Fica, aby tu bola úradnícka vláda," skonštatoval.
Ak by musel premiér v budúcom roku na jeseň žiadať o dôveru vláde, rebelujúci poslanci, ktorí ho nemajú radi, mu podľa Danka nedajú dôveru a môže dôjsť k úradníckej vláde. "Potom z prezidentského paláca budú riadiť celý štát," myslí si Danko.

V predčasné voľby Danko neverí
Pellegrini bude podľa Grendela vždy uprednostňovať záujmy Hlasu. "Tak vykonáva aj svoju funkciu," zdôraznil s tým, že neočakáva zmenu v budúcom roku. Príliš to však podľa neho nevychádza, pretože preferencie Hlasu poklesli, odkedy sa stal prezidentom.
Danko zopakoval, že vidí vážnu hru, ktorá speje k snahe o úradnícku vládu. "Nepomôže ani to, keď si v januári sadneme, kým sa neukážu skutočné karty," skonštatoval.
Neverí však, že budú predčasné voľby, keďže by ich muselo schváliť 90 poslancov.
Grendel je za to, aby vláda Fica skončila, ale legálnou cestou, teda riadnymi alebo predčasnými voľbami.
Danko opäť útočil na Huliaka
O Rudolfovi Huliakovi Danko povedal, že mentálne nemá na to, aby bol ministrom. Dodal však, že s ním bude viesť dialóg, aby si našiel v koalícii svoje miesto.
Predseda SNS dodal, že dialóg s Huliakom vedie aj predseda vlády Fico. „Ja urobím všetko, aby som premiérovi pomohol," uviedol Danko.
Cieľom je, aby sa ich väčšina v parlamente opäť dostala na 79 poslancov. Tomu však aktuálne bránia poslanci okolo Huliaka a časť poslancov Hlasu.

Hlas: Danko naletel na opozičnú hru
Strana Hlas v reakcii vyjadrila poľutovanie nad vystúpením Andreja Danka v diskusnej relácii. Tvrdí, že naletel na opozičnú hru.
Hlavným dôvodom sporov vo vládnej koalícii je podľa Hlasu otvorené pohŕdanie základnými pravidlami stanovenými v koaličnej zmluve.
"Pokiaľ sa predseda SNS nevráti k jej dôslednému rešpektovaniu, bude dávať každému jednému koaličnému poslancovi signál, že dohody sa dodržiavať nemusia a každý má právo sa rozhodnúť, ktoré spoločné záväzky bude rešpektovať a ktoré nie," uvádza strana Hlas v stanovisku.
Čo ďalšie riešili poslanci v diskusii
Diskutujúci sa vyjadrili aj k zahraničnopolitickým otázkam, venovali sa napríklad obave z migračnej vlny, ktorá môže Európu postihnúť po zvrhnutí režimu Bašára Asada v Sýrii.
Grendel pripustil, že riziko existuje. "Treba sa na to pripraviť, je to otázka ochrany schengenu, pripravenosti bezpečnostných zložiek," poznamenal.
Danko je presvedčený, že kardinálnou otázkou je ochrana vonkajšej schengenskej hranice. V prípade, že nebude dostatočná, nepomôžu ani opatrenia vo vnútri členských krajín.
Podpredseda parlamentu vyjadril takisto názor, že rusko-ukrajinský konflikt môže dospieť k riešeniu prostredníctvom vytvorenia demilitarizovanej zóny, podobne ako sa to stalo na Cypre. Je presvedčený, že Rusi neopustia územia, ktoré na východe Ukrajiny dobyli.
Danko si myslí, že zastavenie vojny majú v rukách ruský prezident Vladimir Putin a novozvolený šéf americkej administratívy Donald Trump. Očakávania od Trumpovho nástupu do úradu v prípade riešenia rusko-ukrajinského konfliktu pripustil aj Grendel.
Obaja sa vyjadrili aj k výzve šéfa NATO Marka Rutteho, aby členské krajiny, v snahe predísť veľkej vojne v Európe, zvýšili výdavky na obranu až na tri percentá HDP. Danko s takouto iniciatívou nesúhlasí. "Zbrojenie nikdy neviedlo k mieru," upozornil.
Pre Grendela je zvýšenie výdavkov na obranu otázkou priorít každého štátu.
Danko tiež v relácii zdôraznil, že nový predseda Národnej rady nie je témou.
Zaťažkávajúcou skúškou pre koalíciu bude podľa Grendela februárová schôdza, kde sa presunul zákon o podpore športu.

Beata
Balogová
