BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) trvá na tom, že 16 požiadaviek Lekárskeho odborového združenia z 18 je splnených, respektíve existuje jasný plán ich plnenia v najbližšom čase.
Ich odpočet adresoval listom nielen odborárom, ale aj riaditeľom zdravotníckych zariadení po celom Slovensku a lekárom. Informoval o tom komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.
K dohode s odborármi by mohli podľa Šaška dospieť najneskôr 20. decembra. Do pondelka od nich žiada vyjadrenie k otázke platov.

Do pondelka chce vyjadrenie o platoch
Minister predstavil v liste plán splnenia požiadaviek v prvom štvrťroku 2025.
"V skutočnosti ide o 18 bodov, keďže 19. bodom je textácia Dohody o plnení memoranda, ktorá závisí od dohody na 18 požiadavkách. V liste ďalej minister žiada, aby Lekárske odborové združenie zaujalo jasné stanovisko do pondelka 16. decembra, predovšetkým v otázke platov," uviedli z rezortu zdravotníctva.
Minister žiada od odborárov jasné verejné vyhlásenie, či ide o platy alebo nie, a ak áno, v akej forme a čo požadujú.
Druhou otvorenou otázkou je podľa Šaška otázka koncovej nemocnice. Aj tu minister očakáva jasne vyjadrenú požiadavku, ktorá sa týka výstavby novej národnej nemocnice.
Odpočet memoranda podľa rezortu obsahuje podrobnosti o tom, v akom štádiu je plnenie požiadaviek, ktoré Lekárske odborové združenie považuje za splniteľné do konca tohto roka.
"V tomto momente je loptička na strane Lekárskeho odborového združenia. Urobili sme skutočne všetko pre to, aby požiadavky Lekárskeho odborového združenia, ktoré boli prednesené pred menej ako týždňom, boli vypočuté a v rekordne krátkom čase sa nám podarilo legislatívne presadiť mnohé zmeny. V tejto chvíli, ak o platy nejde, tak na podanie výpovedí neexistuje žiadny ďalší dôvod," vyhlásil Šaško.
To nie sú splnené podmienky, reagoval šéf lekárskych odborárov Visolajský na list s odpočtom splnených bodov od ministra.
V relácii Na telo televízie Markíza povedal, nech im minister zdravotníctva dá čas a prídu rokovať. Opakuje, že im nejde o mzdy, ale o nastavenie systému. Za necharakterné označil, keď vláda „hrubou silou“ rozhodne o nútenej práci. „Boli sme v tom, že rokujeme,“ povedal.
Dohodu by chcel pred rokovaním vlády
Priestor na oficiálne rokovanie je podľa ministerstva zdravotníctva vyhradený na utorok, pretože je nevyhnutné, aby bola dohoda na stole pred najbližším zasadnutím vlády v stredu.
V relácii Na telo televízie Markíza však minister Šaško priznal, že nadobúda presvedčenie, že šéf lekárskych odborov Peter Visolajský sa s ním nechce dohodnúť. Za jeho konaním cíti politikárčenie.
„Na dohodu potrebujete dvoch," zdôraznil minister a zopakoval, že pokiaľ lekárom nejde iba o platy, už nemajú dôvod trvať na výpovediach.
„Ja sa pýtam, ak máte partnera, ktorý sa evidentne dohodnúť nechce, tak aký má štát v rukách nástroj?" spýtal sa Šaško a odpovedal, že týmto nástrojom je núdzový stav.
Minister si zároveň vyprosuje, aby sa v súvislosti s opatrením schváleným vládou, ktoré má zabezpečiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti, hovorilo ako o „rukojemníckom zákone".
O rukojemníckom zákone by sa podľa neho dalo hovoriť, keby sa s požiadavkami lekárov neurobilo nič a následne by sa prijala legislatíva, ktorá by ich nútila chodiť do práce. „Lenže tu sa intenzívne rokovalo," skonštatoval minister.
Opozícia kritizuje Fica
Podľa opozičného poslanca Tomáša Szalaya zo (SaS) vláda jednostranne odstúpila od memoranda, ktoré s lekárskymi odborármi uzavrela v roku 2022 vláda Eduarda Hegera. „Ja rozumiem tým odborárom, že stratili nervy," povedal Szalay v relácii TA3 V politike.
Zároveň zdôraznil, že minister zdravotníctva potrebuje v takejto situácii podporu premiéra. „A ja tú podporu predsedu vlády vôbec nevidím," skonštatoval Szalay s tým, že má pocit, že tým, že zdravotníctvo je v gescii strany Hlas, teda odídencov zo strany Smer, premiér Robert Fico sa im svojím nezáujmom snaží pomstiť za zradu. „A teraz ich v tom necháva vykúpať," doplnil Szalay.
Situácia v zdravotníctve je však podľa neho natoľko vážna, že si pozornosť premiéra vyžaduje.
Premiéra Fica za nečinnosť kritizuje aj Oskar Dvořák z Progresívneho Slovenska.
„Toto je jeho vizitka, ako zdravotníctvo vyzerá," vyhlásil Dvořák v relácii Na telo televízie Markíza s tým, že chyba je na strane vlády, keďže jednostranne porušila dohodu s lekármi.
Premiér sa pritom so zdravotníkmi ani nestretol, čo Dvořák označil za arogantné. „To už mi príde iba ak nejaký ego súboj, že on už chce len lekárov ponížiť," dodal opozičný poslanec.
Výpovede lekárov
Vyše 3300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom podalo výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Sú ochotní výpovede stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky.
Trvajú najmä na plnení bodov memoranda z roku 2022, ktoré s lekárskymi odborármi podpísal vtedajší vládny kabinet.