BRATISLAVA. Za predstavy Andreja Danka označuje prezident Peter Pellegrini vyhlásenia predsedu SNS, že hlava štátu stojí za rebéliou časti poslancov nielen v klube Hlasu, ale je ešte aj za vzburou poslancov v klube SNS okolo Rudolfa Huliaka.
Predseda SNS v sobotu v relácii Sobotné dialógy rečnil o „vážnej hre", ktorá podľa neho "speje k jedinej veci, aby sme mali úradnícku vládu". Z podnecovania k neposlušnosti časti koaličných poslancov obviňoval okrem prezidenta aj ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas).

"Ani nerozmýšľam, ani sa nepodieľam, ani nemám v pláne, ani nemám chuť vyvolať pád vlády a vymenovať vlastnú úradnícku vládu," reagoval Pellegrini v nedeľu v relácii STVR O 5 minút 12.
"Máme dosť iného na práci ako organizovať nejaký puč vo vládnej koalícii," dodal.
Bývalý šéf Hlasu Pellegrini, ktorý tvrdí, že sa viac do straníckej politiky nemieša, hoci mu takú právomoc priznávajú stanovy Hlasu ako zakladajúcemu predsedovi, našiel v nedeľu zhodu so súčasným predsedom strany Matúšom Šutajom Eštokom na tom, kto je vinníkom nezhôd v koalícii.
Za ich "prapôvodcu" Pellegrini označil Dankovo "zvláštne" správanie sa za posledné mesiace - odkedy blokuje voľbu predsedu parlamentu po odchode Pellegriniho do prezidentského paláca.
Šutaj Eštok tiež hovorí, že k dodržiavaniu koaličnej zmluvy sa má vrátiť predovšetkým Danko, ktorý ignoruje, že podľa nej má nárok na post predsedu parlamentu Hlas.
„Garantujem vám, že sú to absolútne nezmysly. To je všetko, čo k tomu môžem povedať,“ reaguje aj predseda Hlasu na Dankove vyhlásenia o úradníckej vláde.
Pellegrini: s premiérom máme štandardnú komunikáciu
"Ak jeden z koaličných partnerov nerešpektuje koaličnú zmluvu, dáva návod aj ostatným koaličným poslancom, aby ju nerešpektovali," vyhlásil v nedeľu Šutaj Eštok. Odpoveďou kritizujúcou Danka sa zároveň vyhýbal otázkam o vlastnej zodpovednosti za štyroch rebelujúcich poslancov v strane Hlas.
Tí na decembrovej schôdzi dosiahli odsunutie dvoch návrhov zákonov k športu, teda jednej zo srdcových tém Andreja Danka, kritického uznesenia k opozičným protestom, ktoré podporuje premiér Robert Fico, ale aj o návrhu Smeru, ktorý by premiérovi umožnil vyhnúť sa povinnosti vysvetľovať poslancom európskeho výboru stanoviská pred summitmi v Bruseli.

Šutaj Eštok vyriešenie situácie v koalícii v nedeľu spájal s mesiacmi odkladaným zvolením kandidáta Hlasu na post predsedu parlamentu.
"Ak sa toto v rámci platnej koaličnej zmluvy vybaví na najbližšej schôdzi, ja si myslím, že všetci poslanci si uvedomia, že koaličnú zmluvu musia rešpektovať," povedal Šutaj Eštok. Predseda Hlasu pritom opakuje, že on ostáva ministrom vnútra a ich kandidátom na post je aj naďalej minister investícií Richard Raši.
Šutaj Eštok sa vyhol odpovedi na otázku, či vláde, koalícii a strane Hlas hrozil rozpad, ako v piatok tvrdil Ján Ferenčák, ktorý patrí do skupiny štyroch nespokojných poslancov Hlasu.
Minulý týždeň najskôr Ferenčák nepodporil v prvom čítaní návrh ministra Šaška z jeho vlastnej strany, ktorý by lekárom vo výpovedi hrozil väzením, ak by po vyhlásení mimoriadnej situácie odmietli pracovať. Pri definitívnom hlasovaní v ten istý deň Ferenčák napokon návrh podporil, čo zdôvodnil práve tým, aby "nedošlo k rozpadu alebo k ukončeniu koalície".
Pellegrini sa o vzopretí sa štyroch poslancov v Hlase v nedeľu vyjadril kriticky a situáciu v strane pod vedením Šutaja Eštoka porovnával so svojím pôsobením. "Verím, že si poslanci nájdu cestu k sebe a budú pôsobiť tak jednotne, ako pod mojím vedením," vyhlásil s tým, že v súčasnosti sa o Hlase nedá povedať tak ako predtým, že je "garantom stability".
Kriticky sa prezident vyjadril aj celkovo o vzťahoch v koalícii. Zdá sa podľa neho, akoby koalícia smerovala "k tomu istému scenáru", ako tomu bolo v rokoch 2020 až 2023, čo boli roky vlády Igora Matoviča či Eduarda Hegera. Strany súčasnej vládnej koalície pritom predošlé vlády kritizovali a vykresľovali ich ako symbol chaosu.
Vzťahy prezidenta s premiérom Ficom, ktoré Andrej Danko považuje za "nie dobré", Pellegrini v STVR označil za "štandardnú komunikáciu" o veciach okolo chodu štátu.
Hlas pritvrdil slová voči lekárskym odborárom
Predstavitelia Hlasu aj prezident v nedeľných reláciách pritvrdili svoje slová na adresu vedenia lekárskych odborov, konkrétne voči ich predsedovi Petrovi Visolajskému.
Minister zdravotníctva Šaško hovoril o štvavej kampani, predseda Hlasu Šutaj Eštok zas "o vystupovaní ako terorista". Pellegrini sa pridal vyjadrením o tom, ako dúfa, že Visolajský „vyjde zo zákopov, kam sa až príliš hlboko zakopal“.
Na dohodu s odborármi má vláda dva týždne, keďže od januára začnú platiť výpovede tisícok lekárov, alebo vláda pristúpi k vyhláseniu mimoriadnej situácie, počas ktorej bude lekárom, ktorí nenastúpia do práce, hroziť väzenie.

V nedeľu poslal minister Šaško odborárom dokument s odpočtom, v ktorom tvrdí, že 16 z 19 ich požiadaviek už splnil alebo k ich splneniu dôjde v prvom štvrťroku budúceho roka. Opäť vyzýval odborárov, nech jasne povedia, či im ide, alebo nejde o platy.
Minister chce rokovanie v utorok, aby bola dohoda pripravená na posledné naplánované rokovanie vlády v tomto roku - teda na stredu 18. decembra.
Predseda odborárov Visolajský na dokument ministerstva zdravotníctva vraví, že nejde o splnenie podmienok, ktorými žiadajú systémové zmeny. Dodáva však, že na rokovania sú ochotní prísť. „Nech nám minister povie, kedy máme prísť, a my prídeme rokovať,“ povedal v televízii Markíza.
Minister zdravotníctva v nedeľu podvečer oznámil, že na pondelok zvolal rokovanie tripartity. Rezort zdravotníctva v stanovisku píše, že počas stretnutia verí v dohodu a kompromis s lekárskymi odbormi.

Beata
Balogová
