BRATISLAVA. Peter Salon bol jedným z aktérov tendra na stanice záchraniek, pre ktorý podala niekdajšia ministerka zdravotníctva za Smer Andrea Kalavská podnet na Generálnu prokuratúru.
Keď sa stal Michal Palkovič ministrom zdravotníctva v úradníckej vláde Ľudovíta Ódora, vymenoval Salona za poradcu šéfa služobného úradu pre urgenty. Urobil tak, hoci za Kalavskej bol Salon šéfom informatiky na ministerstve. Palkovič bol zas šéfom komisie na výber staníc záchraniek, pre ktorý dala Kalavská podnet.
Keď sa Palkovič na začiatku roka stal predsedom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, vymenoval Salona za povereného šéfa sekcie dohľadu nad zdravotným poistením.
Úrad pre dohľad obhajuje vymenovanie Salona za šéfa sekcie tým, že je veľký odborník na verejné zdravotné poistenie.
V článku sa dočítate
- prečo predseda ÚDZS vybrala Salona za šéfa sekcie,
- aký má Palkovič vzťah so Salonom,
- akú úlohu mal v spornom tendri na stanice záchraniek Salon.
Odborníkov veľa nemajú
"Peter Salon je jedným z mála odborníkov pôsobiacich v sektore zdravotníctva zameraných na oblasť verejného zdravotného poistenia," povedala hovorkyňa úradu pre dohľad Monika Beťková. Salon podľa nej pôsobil v zdravotnom poistení od roku 1994 do roku 2000, keď prešiel na ministerstvo.
"Kritériami a predpokladmi na jeho obsadenie do funkcie boli teda jeho nespochybniteľná odbornosť a 30-ročné skúsenosti," dodala hovorkyňa.
Pre tender na záchranky padol Palkovičov dávnejší predchodca Tomáš Haško.

"Vyšetrovateľ trnavskej kriminálnej polície vydal uznesenie, v ktorom odmietol začať v tendri na záchranky trestné stíhanie pre podozrenie z trestných činov podvodu, zneužitia právomoci verejného činiteľa a zneužitia účasti na hospodárskej súťaži," vraví Beťková. S rozhodnutím sa podľa nej stotožnil aj dozorový prokurátor.
Palkovič vymenoval Salona do pozície, na ktorú nemal skúsenosti, už druhýkrát.
Vlani ho ako minister vymenoval za poradcu pre urgenty, hoci za Kalavskej mal Salon na ministerstve na starosti informačné technológie. On ani ministerstvo nevysvetlili prečo. Teraz ho vymenoval za šéfa sekcie dohľadu nad zdravotným poistením, hoci posledné roky sa tejto oblasti nevenoval.
Vyvstáva preto otázka, aký má Palkovič vzťah so Salonom. "Predseda úradu Michal Palkovič má s novým riaditeľom sekcie Petrom Salonom čisto profesionálny vzťah založený na dôvere," vraví Beťková.
Salon ako poverený riaditeľ môže byť vo funkcii najviac šesť mesiacov. Dovtedy musia urobiť výberové konanie na túto pozíciu.
V komisii byť nemali
Salon bol členom výberovej komisie na stanice záchraniek v lete 2019. Tender organizoval úrad pred dohľad, ktorý vtedy viedol Haško. Do funkcie ho vymenoval Kalavskej predchodca Tomáš Drucker (vtedy nominant Smeru, teraz Hlas).
Úrad robil v roku 2019 tender na výber staníc záchraniek prvýkrát, predtým ho organizovalo ministerstvo zdravotníctva. K zmene organizátora došlo, aby sa odstránil konflikt záujmov, keďže štát má dve záchranky - v Bratislave a Košiciach.
Keďže úrad robil tender prvýkrát, poskytla mu Kalavská na pomoc dvoch zamestnancov ministerstva - šéfa informatiky Petra Salona a šéfku právneho oddelenia Mariannu Kozmannovú.
Obaja mali podľa inštrukcií ministerky úradu len pomôcť s prípravou verejného obstarávania, nie sa stať členmi výberovej komisie. Keď sa nimi stali, Kalavská proti tomu protestovala, ale jej dvaja úradníci svoje rozhodnutie nezmenili.

Väčšina členov výberovej komisie navyše mala väzby na víťaza tendra. Vyhrala ho spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Z 328 staníc záchrannej služby získala v súťaži právo na prevádzku 107 na šesť rokov.
Ide o lukratívny biznis. "To, že je to ziskové, nám ukazuje dlhoročný záujem, či už štátnych, alebo súkromných subjektov," povedala v roku 2019 bývalá štátna tajomníčka Jana Ježíková.
Vtedajší majiteľ víťaznej firmy LSE Miroslav Micski v minulosti podnikal vo firme Bone Research Institutes s jedným z členov komisie, bývalým štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva z čias druhej vlády Roberta Fica zo Smeru Máriom Miklošim.
Na ministerstve boli jeho kolegami aj Salon s Kozmannovou. V päťčlennej komisii, ktorú vymenoval Haško, mala teda táto trojica väčšinu. Okrem Miklošiho, Salona a Kozmannovej v nej boli aj Palkovič a Igor Jandura z Dopravného úradu. Ten bol v komisii preto, lebo sa prideľovali aj stanice vrtuľníkovej záchrannej služby.
Okrem Kalavskej mal závažné pochybnosti o komisii aj jej predchodca Drucker. "Jednoznačne najlepším riešením je, aby ÚDZS výberové konanie zopakoval," povedal vtedy.
Kalavská dala podnet na prokuratúru a navrhla vláde Petra Pellegriniho zo Smeru, aby Haška odvolala. Pellegriniho kabinet jej podnetu vyhovel. Tender sa už neopakoval a polícia v roku 2021 prípad uzavrela s tým, že skutok sa nestal.

Beata
Balogová
