Bývalé vedenie hygienikov nechalo vymazať informácie o MOM-kách, tvrdia kontrolóri. Zdroj: TASR
BRATISLAVA. Na úrovni bývalého vedenia Úradu verejného zdravotníctva došlo k príkazu vymazať informácie týkajúce sa prevádzky mobilných odberových miest (MOM) počas pandémie covidu.
Po rokovaní vlády, ktorá sa zaoberala správou Najvyššieho kontrolného úradu o financovaní MOM, to uviedol predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.
K presným údajom sa nedostali
V súvislosti s už zverejnenou správou kontrolórov, ktorá odhalila nedostatky pri financovaní a fungovaní MOM v období rokov 2020 až 2023, Andrassy uviedol, že kontrolóri museli v tomto prípade pracovať s analytickými komentármi.
"Tie sa robia vtedy, ak nemáme istotu zadováženia dôkazov a dát počas kontroly," vysvetlil.

"V tomto prípade sme sa nedopátrali ku kľúčovým informáciám o tom, kto koľko MOM prevádzkoval, koľko bolo testovaných, koľko zo štátnych prostriedkov smerovalo na podporu a prevádzku MOM," doplnil.
Bráni to podľa jeho slov zúčtovaniu vynaložených prostriedkov zo štátneho rozpočtu, ktorých objem sa odhaduje na úrovni 320 miliónov eur.
Svoje zistenia odovzdali kontrolóri polícii, komunikujú však i s finančnou správou.
"Mnoho firiem, ktoré prevádzkovali MOM, predtým v zdravotníctve nepôsobili. Kým predtým boli ich tržby na úrovni desiatok, stoviek tisíc eur, v čase najväčšej pozitivity a aktivity MOM mohli tieto firmy vygenerovať tržby aj niekoľko miliónov. Či si tieto firmy splnili daňové povinnosti, je na FS," dodal Andrassy.
Komunikácia o výmaze medzi Úradom verejného zdravotníctva a Národným centrom zdravotníckych informácií mala podľa Andrassyho prebiehať v závere roka 2023.
"Sú čiastočné informácie, že sa tak malo diať na základe odporúčaní z úrovne Európskej únie, resp. z dôvodu GDPR. Neexistujú však konkrétne rozhodnutia a vysvetlenia, to nám nikto neposkytol," povedal šéf kontrolórov.
"Napriek tomu, že Národné centrom zdravotníckych informácií ponúkalo možnosť Úradu verejného zdravotníctva anonymizovať údaje, úrad trval na výmaze informácií," dodal.
Dáta sa pokúsia obnoviť
Podľa jeho slov sa podarilo komunikáciu o výmaze zreprodukovať, či sa podarí aj obnoviť vymazané dáta, je podľa neho otázka pre špecialistov v oblasti IT.
"Najvyšší kontrolný úrad spolupracuje s políciou, Finančnou správou i európskou prokuratúrou," oznámil.
Správu NKÚ zobrala vláda na vedomie, na jej prerokovaní sa zúčastnil i prezident Policajného zboru Ľubomír Solák.
NKÚ odhalil nedostatky pri financovaní a fungovaní mobilných odberových miest v období rokov 2020 až 2023. Upozornil pritom, že ministerstvo zdravotníctva nie je schopné v tejto súvislosti poskytnúť komplexnú databázu so spoľahlivými údajmi.
"Celý systém MOM bol značne chaotický, čo nahrávalo tým, ktorí chceli na nefungujúcom systéme bez akejkoľvek kontroly zarobiť a pre ktorých bol verejný záujem obťažujúcim slovným spojením," skonštatoval šéf kontrolórov Andrassy.
Dáta zostali v databáze Moje eZdravie
Úrad verejného zdravotníctva sa voči tvrdeniam Najvyššieho kontrolného úradu ohradil a tvrdí, že nenariadil vymazať dáta týkajúce sa MOM.
"Práve naopak, v súvislosti s registrom mobilných odberových miest sme ponechali dáta v databáze Moje eZdravie, nedošlo teda k výmazu," uviedol úrad o údajoch, ktoré sa majú týkať prevádzkovateľa, identifikátora, miest odberového miesta, termínov odberu a ďalších údajov.
Úrad verejného zdravotníctva zároveň tvrdí, že v plnej miere spolupracoval s ministerstvom zdravotníctva j kontrolórmi a doložil všetky relevantné informácie, o ktoré obe inštitúcie požiadali a ktoré k uvedenej problematike mal k dispozícii.
"Úrad nezbieral údaje relevantné pre problematiku financovania MOM," zdôraznilo komunikačné oddelenie Úradu verejného zdravotníctva.
Poukázal tiež na to, že disponuje čestným vyhlásením Národného centra zdravotníckych informácií z dňa 22. novembra 2023, "v ktorom sú jasne vyšpecifikované, ktoré údaje boli v databáze Moje eZdravie ponechané a ktoré údaje boli vymazané".