Atentát na Roberta Fica a čo nasledovalo. Víťazstvo Donalda Trumpa a riziko, ktoré môže predstavovať.
A občianska spoločnosť, ktorá dokáže stále vzdorovať, aj keď sa ju vláda snaží umlčať a šikanuje ľudí, ktorí jej vzdorujú.
Aká bola najväčšia domáca udalosť, svetová udalosť a dobrá správa roka 2024? Odpovedajú editori a reportéri denníka SME a jeho projektov.
Domáca udalosť roka
Beata Balogová, šéfredaktorka: Prvé vystúpenie Roberta Fica po atentáte. Každý človek so štipkou empatie želal premiérovi uzdravenie. Zároveň sme mnohí predpokladali, že Robert Fico sa bude snažiť upokojiť krajinu a dostať z nej to najlepšie, aby sa hrôza, ako guľka prenikajúca jeho telo z nenávisti, už nezopakovala. Fico urobil pravý opak. Obviňoval, burcoval a prehlboval priepasť medzi občanmi.
Jakub Filo, zástupca šéfredaktorky: Atentát na premiéra. Je to úplne bezprecedentná udalosť prakticky v akejkoľvek krajine na svete s následnými kumulovanými dosahmi. Len zhodou mnohých okolnosti a vlastnej vnútornej neschopnosti vláda túto udalosť zatiaľ nevyužila na výraznejšie upevnenie svojich autokratických tendencií. Nie je ale ešte všetkým jej dňom koniec.
Ondrej Podstupka, zástupca šéfredaktorky: Atentát na Roberta Fica. Využívanie násilia v politike je často nezvratný zlomový bod pre spoločnosť a vyrovnanie sa s jeho následkami neospravedlniteľného činu ustojíme ako demokratická s slobodná spoločnosť.
Juraj Fellegi, zástupca šéfredaktorky: Pretlačenie zmien trestnoprávnych kódexov. Nielen preto, že snaha o beztrestnosť „našich ľudí“ rozleptáva spoločnosť nadlho do budúcnosti. Ale aj preto, že sa tým vyčerpal zmysel vládnej koalície, a tak môžeme sledovať fascinujúci rast nestability vlády Roberta Fica.
Branislav Benčat, šéfredaktor Indexu: Atentát na Fica. Pokus zabiť premiéra krajiny je nielen udalosťou roka, ale aj čierny míľnik v novodobých dejinách Slovenska.
Nataša Holinová, komentátorka: Atentát na Roberta Fica.
Lukáš Onderčanin, vedúci zahraničnej redakcie: Atentát na Roberta Fica a jeho politické dôsledky.
Veronika Orviská, šéfeditorka sme.sk: Atentát na premiéra Fica.
Jana Krescanko Dibáková, moderátorka Arény: Prezidentské voľby, pretože ukázali schopnosť mobilizovať i silu dezinformácií.
Kristína Kúdelová, reportérka kultúry: Traumatický zážitok Roberta Fica.
Matúš Burčík, reportér domácej redakcie: Tento rok sa nestala, hoci ju avizoval premiér Robert Fico. SIS mala predložiť správu o pozadí atentátu, z ktorej sme sa mali dozvedieť „strašné veci“ o tom, kto a prečo to celé zorganizoval.
Matúš Baňovič, šéfredaktor Closeru: Domácou udalosťou roka je jednoznačne májový atentát na premiéra Roberta Fica. Otriasol celým Slovenskom a úplne pochopiteľne si ho všimli aj vo svete. Zdalo sa, že sa ako spoločnosť poučíme a nastane buď veľké zmierenie, alebo zjemnenie rétoriky, alebo, naopak, pritvrdenie. Paradoxne sa nestalo vôbec nič. Atentát v zásade s nikým výraznejšie nepohol a polarizovaná spoločnosť stále stojí na opačných barikádach.
Martin Vonšák, zástupca šéfeditorky Sme.sk: Neviem sa rozhodnúť, či atentát na premiéra Roberta Fica, alebo zabitie občana tohto štátu prichyteného pri krádeži fľaše alkoholu príslušníkom Policajného zboru tohto štátu priamo počas služby. A následné „rozpačité“ reakcie kompetentných.
Soňa Jánošová, reportérka: Atentát na premiéra Roberta Fica. Nešťastný čin, ktorý spustil dominový efekt ďalších a ešte nešťastnejších udalostí. Dôsledky atentátu budeme pociťovať ešte dlho, hoci si možno už ani nebudeme uvedomovať, čo stálo na ich začiatku.
Michaela Terenzani, vedúca domácej redakcie: Atentát na premiéra.
Jozef Jakubčo, fotograf: Atentát na predsedu vlády.
Svetová udalosť roka
Beata Balogová: Víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách a jeho spojenie s technologickým miliardárom Elonom Muskom, ktorý zosilňuje a znásobuje každé Trumpovo kontroverzné vyhlásenie. Vládnutie Trumpa už americká demokracia raz prežila, ale tentokrát sa nás jeho vládnutie týka oveľa viac než pred ôsmimi rokmi, keďže ovplyvňuje aj vývoj ruskej agresie v našom susedstve.
Jakub Filo: Víťazstvo Donalda Trumpa. Jeho návrat je zásadný a svet po Trumpovej druhej vláde zrejme nebude lepší, ako je teraz. Držme si palce a verme, že táto vláda skončí najneskôr v riadnom termíne v januári 2029.
Ondrej Podstupka: Zvolenie Donalda Trumpa. Trump bude nevyhnutne formovať podobu svetovej politiky a nie je veľa dôvodov si myslieť, že ju posunie k lepšiemu. Rovnako dôležité bude, ako jeho útok ustoja demokratické inštitúcie najbohatšej a vojensky najsilnejšej krajiny sveta.
Juraj Fellegi: Víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách. Je najrukolapnejším obrazom prebiehajúcej erózie tej podoby sveta, ako ho poznáme. A ešte ju zrýchli.
Branislav Benčat: Bitcoin za 100-tisíc. Udalosťou roka bolo víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA. No keďže predpokladám, že ho vyberú viacerí kolegovia, vyberám udalosť, ktorú víťazstvo Trumpa okamžite spôsobilo. To, že bitcoin prekonal 100-tisícovú hranicu, dokazuje, že viera v kryptomeny je dostatočná na to, aby hodnotou prekonávali už aj top firmy sveta.
Nataša Holinová: Rok 2024 vnímam ako extrémne nepokojný. Vojnové konflikty sa neukončujú, ale rozrastajú, k moci sa v demokratických voľbách dostávajú autokrati.
Lukáš Onderčanin: Víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách, ktorého vplyv pocítia Ukrajina, Gaza, no aj celá Európa.
Veronika Orviská: Víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách.
Jana Krescanko Dibáková: Prezidentské voľby v USA, naučili nás reálne vnímať, že aj najsilnejšia demokracia sveta má trhliny.
Kristína Kúdelová: Otvárací olympijský ceremoniál v Paríži.
Matúš Burčík: Negatívna, a ako každý rok sú to vojnové konflikty, pri ktorých zomierajú a trpia náhodní civilisti.
Matúš Baňovič: Americké prezidentské voľby sú ďalším dielikom do svetovej skladačky radikalizácie spoločností a ústupu racionality a pravdy. Zvolenie Donalda Trumpa na úkor Kamaly Harrisovej potvrdilo trend, ktorý vidíme v Európe. Tešia sa priaznivci kryptomien a Elona Muska, my ostatní to budeme chcieť nejako prežiť najbližšie štyri roky.
Martin Vonšák: Opätovné zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA.
Soňa Jánošová: Opätovné zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA. Aj v tomto prípade budeme dôsledky pociťovať ešte dlho a naprieč všetkými kontinentami.
Michaela Terenzani: Znovuzvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA bude mať ďalekosiahle dôsledky aj u nás.
Jozef Jakubčo: Samozrejme, prezidentské voľby v USA a zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta.
Dobrá správa roka
Beata Balogová: Mnohí umelci a pracovníci kultúry sa nenechali umlčať ministerkou, ktorá nepochopila úlohu kultúry, ale ani svoju úlohu ministerky v štáte. Chce štátom riadenú kultúru, kde produkty propagandy a jej výtvory sú na jednej úrovni s umeleckými dielami. K protestu umeleckej obce sa pridávajú nové hlasy, napriek tomu, že riskujú útoky trollov a platených propagandistov.
Jakub Filo: Rozklad ruského globálneho vplyvu, aj keď sa nám to z domácej optiky ani vzhľadom na voľby v Spojených štátoch nemusí zdať. Rozklad nie je síce časovo jednoznačne ukotvený ani dokonaný, ale čoraz intenzívnejšie prebieha. Pád Asada v Sýrii, 750-tisíc ruských obetí invázie na Ukrajine, výprask ruských žoldnierov v Afrike, prázdne ruské vojenské sklady, odpor v Moldavsku či Rumunsku, protesty v Gruzínsku.
Ondrej Podstupka: Prelomový preventívny liek brániaci nákaze HIV a stačí ho podať raz za pol roka má fantastické výsledky klinických testov a môže byť zlomom v boji s touto chorobou.
Juraj Fellegi: Pád režimu Bašára Asada v Sýrii. Pád každého režimu, ktorého oponenti miznú bez stopy, je dobrou správou.
Branislav Benčat: Že mnohým ľuďom ešte stále nie je jedno, v akej krajine žijú a okrem iného sa postavili na odpor čistkám a ovládnutiu inštitúcií pod ministerstvom kultúry.
Nataša Holinová: Naša občianska spoločnosť sa neprestala búriť a protestovať.
Veronika Orviská: Ľudia sú stále schopní a ochotní vyjsť do ulíc a na námestia (aj keď mrzne, prší alebo je horúci letný deň).
Jana Krescanko Dibáková: Napriek mimoriadne zlej atmosfére je veľa tých, ktorým záleží na lepšej krajine, nech žijú kdekoľvek na Slovensku.
Kristína Kúdelová: Podpora, ktorú dostal nový projekt Michala Kovačiča.
Matúš Burčík: Prijatie zákazu mobilov pre deti na školách. Ešte by sa mohlo urobiť niečo s mobilmi mimo škôl. Nielen deťom, ale aj dospelým by prospela regulácia sociálnych sietí a viac psychologickej pomoci.
Matúš Baňovič: Vedci z NASA tento rok oznámili, že ozónová diera sa každým rokom zmenšuje. Ak sa nič zásadné nezmení, mohla by byť úplne zacelená do roku 2066. Znamená to, že opatrenia, ktoré sa urobili po Montrealskom dohovore, fungujú, a zároveň, že musíme počúvať vedcov. Áno, klimatická kríza stále je, no ak by sme sa spojili, stále má zmysel niečo urobiť. Ozónová diera je dôkazom.
Martin Vonšák: Stále sme tu.
Soňa Jánošová: Kultúra a ľudia, ktorí v nej pracujú, sú silnejší, ako si ktokoľvek predstavoval. Protesty, protestné aktivity, čítanie výziev a kultúrna pochodeň a mnohé ďalšia kroky, ktorými umelecká obec dáva najavo, že sa nehodlá podvoliť a že stojí za kľúčovými inštitúciami, sú dôležitou inšpiráciou.
Michaela Terenzani: V zbierke Munícia pre Ukrajinu, ktorá vznikla ako reakcia na českú iniciatívu na nákup munície bez účasti slovenskej strany, sa vyzbieralo viac ako 4,6 milióna eur.
Jozef Jakubčo: V slovenskom súdnictve sú stále nezávislí sudcovia a sudkyne.

Beata
Balogová
