Poučenia z minulosti aj z prítomnosti, aj úniky do fantazijných a postapokalyptických svetov. Hudba, pri ktorej môžete odpočívať aj pracovať.
Redakcia denníka SME prináša výber tipov na knihy, filmy, seriály a hudbu, ktorá nám pomáhala prejsť rokom 2024. Pridávame aj divadelné tipy reportérky Sone Jánošovej.
Knižný tip roka
Beata Balogová, šéfredaktorka: Knihy od Narine Abgarjanovej, arménskej spisovateľky: Simon a Z neba spadli tri jablká.
Jakub Filo, zástupca šéfredaktorky: Pomsta moci (Moses Naim). Ako autokrati pretvárajú politiku pre 21. storočie – vynikajúca analýza o tom, ako autokratickí populisti deštruujú demokraciu.
Ondrej Podstupka, zástupca šéfredaktorky: Uncommon Sense Teaching: Practical Insights in Brain Science to Help Students Learn je kniha o tom, ako funguje mozog, keď sa učíme nové poznatky. Super užitočná pre každého rodiča.
Nataša Holinová, komentátorka: Ťažko vybrať. Potrebujeme sa ustavične učiť z minulosti (Timothy Snyder, Soňa Gyarfašová: Nenechali sa zlomiť) aj zo súčasnosti (Daniel Kahnemann), ale tiež spoznávať Slovensko prostredníctvom našich prozaičiek, ako sú Denisa Fulmeková alebo Dominika Sakmárová.
Lukáš Onderčanin, vedúci zahraničnej redakcie: Sto pod nulou - reportážna kniha Arta Davidsona nielen o zdolaní najvyššieho vrcholu Severnej Ameriky počas zimy, no aj úprimná spoveď o smrti, prírode, arogancii a lezení.
Veronika Orviská, šéfeditorka sme.sk: Asne Seierstad – Afganci
Jana Krescanko Dibáková, moderátorka Arény: Čurillovci od M. Vagoviča
Kristína Kúdelová, reportérka kultúry: Bratislava, moja láska (Andrej Ďuríček)
Matúš Burčík, reportér domácej redakcie: Tento rok som čítal samé stariny.
Matúš Baňovič, šéfredaktor Closeru: Juraj Červenák a všetky jeho knihy sú zárukou kvality. Či už je to detektívna séria s Matejom Barbaričom, Joachymom Steinom a Bohdanom Jarošom, alebo kapitán Bathory. Osobitne odporúčam jeho najnovšiu knihu z historickej Trnavy, ktorá sleduje Bohdana Jaroša pri vyšetrovaní vraždy blízkeho spolupracovníka Stanislava Thurza. Juraj Červenák je známy tým, že si dá naozaj záležať pri rešerši, aby jeho knihy boli historicky presné.
Martin Vonšák, zástupca šéfeditorky Sme.sk: Simone Weil: Očekávání Boha. Korešpondencia a eseje autorky, ktorá síce zomrela mladá, no zanechala rozsiahle dielo. Texty pojednávajú o teológii, kresťanstve, sociálnych témach i jej vlastnom živote, pričom značný akcent dáva na pojem pozornosti. Bez nej je človek len vecou vo vleku iného a iných.
Michaela Terenzani, vedúca domácej redakcie: Intermezzo od Sally Rooneyovej. Nová kniha literárnej superhviezdy tentokrát o šachových majstroch a aj so žmurknutím smerom k slovenskému čitateľstvu.
Jozef Jakubčo, fotograf: Napríklad kniha od Čiernych dier 101: Slovenská architektúra.

Filmový tip roka
Beata Balogová: Explanation for everything (Magyarázat mindenre)
Jakub Filo: Vlny. Pretože udalosti ako august 1968 si musíme neustále pripomínať a zvýrazňovať aj hrdinstvo ľudí, ktorí sa postavili okupačnej moci.
Ondrej Podstupka: Duna 2 je doteraz najdôstojnejšie spracovanie knižnej predlohy.
Nataša Holinová: Wim Wenders - Dokonalé dni (Perfect Days)
Lukáš Onderčanin: Český film Vlny.
Veronika Orviská: Evil Does Not Exist
Jana Krescanko Dibáková: Vlny, celkom jednoznačne.
Kristína Kúdelová: Brutalista (v slovenských kinách bude až v januári).
Matúš Burčík: Český film Vlny.
Matúš Baňovič: Dokonalé dni (Perfect Days). Áno, je pravda, že tento film mal premiéru v roku 2023, no do slovenskej kinodistribúcie sa dostal až tento rok. Je to príjemný oddychový film, a tým oddychový myslím naozaj oddychový. Nič zásadné sa tam nestane, pozeráme sa na Hirajamu, ktorý pracuje ako čistič toaliet v Tokiu. Zážitok z filmu by som prirovnal k pokojnému letnému večeru niekde na samote, kde vám jemne fúka vánok do tváre, pozorujete hviezdy a cítite pokoj.
Martin Vonšák: Václav Havel: Dopisy Olze. Nie je to film, ale rozhlasová hra, ktorú uviedol Český rozhlas k výročiu Nežnej revolúcie. Audiodramatizácia Havlových listov svojej manželke Olge ponúka pohľad na jeho pochybnosti i nádej, slabosti i vzdor, ale najmä cestu k vnútornej slobode.
Michaela Terenzani: Vlny
Jozef Jakubčo: Beetlejuice Beetlejuice

Seriálový tip roka
Beata Balogová: Sto rokov samoty (Netflix)
Jakub Filo: Problém troch telies (Netflix). Zatiaľ veľmi podarená prvá séria adaptácie dnes už kultovej sci-fi ságy od čínskeho autora Liou Cch'-sina.
Ondrej Podstupka: Druhá séria Arcane na Netflixe. Príbehovo a scenáristicky miestami zakopáva, ale je to jedno z najzaujímavejších vizuálnych diel posledných rokov.
Nataša Holinová: Sobík (Netflix). Túto tému fenomenálne uchopil aj Ian McEwan v knihe Neúprosná láska - Enduring Love.
Lukáš Onderčanin: Ripley (Netflix), seriálový remake známeho filmu o charizmatickom podvodníkovi. Čiernobiele talianske psychologické opojenie.
Veronika Orviská: Say Nothing (Disney+)
Jana Krescanko Dibáková: Prosím, zahrňme sem aj podcast Piatoček, televízne seriály nepozerám.
Kristína Kúdelová: Monštrum: Príbeh bratov Menendezových (Netflix)
Matúš Burčík: Metóda Markovič: Hojer (Voyo)
Matúš Baňovič: Fallout (Amazon Prime Video). Postapokalyptický svet, v ktorom ľudia žijú v podzemných krytoch. Vychádza z rovnomennej videohry, no dovolím si tvrdiť, že zaujme aj nefanúšikov sci-fi a počítačových hier. Má nádherné kostýmy a kulisy, príbeh dáva zmysel a nie je len náhodne pozliepaný.
Michaela Terenzani: Three Women (Max), veľmi dobré spracovanie rovnomennej knihy, v ktorej odvážna autorka Lisa Taddeo búra zaužívané predstavy o ženskej túžbe.
Jozef Jakubčo: Nič, čo by vytŕčalo, bolo veľa dobrých seriálov. Napríklad The Diplomat na Netflixe.

Hudobný tip roka
Jakub Filo: Bedňa. Satirický pesničkár, performer a majster slova, ktorý dokáže ostrými veršami tvrdo opisovať realitu, vydal svoj debutový album a opäť spolupracoval s Piatočkom na Tragédovi roka.
Ondrej Podstupka: Celý žáner Dungeon synth, ktorý spája elektroniku, ambient a metal má okrem iného skvelé odpočinkové alebo podmazové albumy. Odporúčam napríklad Dragon Citadel Elegies od Old Sorcery.
Nataša Holinová: Víkingur Ólaffson: Johann Sebastian Bach sa počúva skvele, aj keď treba prekryť hluk v našej redakcii, lebo sa dá pri ňom písať. Nikto nehrá Bacha tak ako tento islandský klavirista.
Veronika Orviská: Lucy Kruger & the Lost Boys
Jana Krescanko Dibáková: Tento rok som objavila Mareka Ztraceného.
Kristína Kúdelová: Neil Young: Early Daze
Matúš Burčík: Pieseň od skupiny Billy Barman Víno z Tesca.
Matúš Baňovič: Jon Batiste a jeho nový album Beethoven Blues. Jon je americký spevák a skladateľ, za svoj album We Are získal v roku 2021 cenu Grammy Album roka. Tohtoročný album, ako už názov napovedá, pracuje najmä s klasickou hudbou, no dáva jej bluesový šmrnc a má to niečo do seba. Odporúčam k meditácii, prípadne ku knihe v nedeľné popoludnie.
Martin Vonšák: E-Mantra: Drifting 2. Psychadelický chillout/downtempo počin - rozjímavý a energický zároveň.
Michaela Terenzani: Lana del Rey a jej starší album Norman Fucking Rockwell.
Jozef Jakubčo: Para: Pre všetko okolo nás

Divadelné tipy Sone Jánošovej
Pes na ceste podľa prózy Pavla Vilikovského v adaptácii a réžii Dušana Davida Pařízka, Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava
Divadelník. Inscenácia hry Thomasa Bernharda v réžii Michala Hábu, Slovenské komorné divadlo, Martin
Eden. Útek z raja. Autorský text Kataríny K. Cvečkovej a Alžbety Vrzguly v réžii Alžbety Vrzguly, Divadlo Petra Mankoveckého, Bratislava

Beata
Balogová
