BRATISLAVA. Vláda na svojom piatkovom rokovaní schválila zmluvu s Lekárskym odborovým združením (LOZ) o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve. Vláda sa v nej zaväzuje k plneniu viacerých požiadaviek lekárskych odborárov.
Rovnako k tomu, že o sporných bodoch budú obe strany ďalej rokovať. LOZ má zabezpečiť, aby lekári stiahli svoje výpovede.
Prezident ocenil profesionálny prístup
Prezident Peter Pellegrini víta podpis memoranda o sociálnom zmieri medzi vládou a Lekárskym odborovým združením.
"Je to v tomto predvianočnom období dobrý signál pre ľudí na Slovensku, že nezostanú bez lekárskej starostlivosti a bude o nich postarané," uviedol prezident.
Ocenil i profesionálny prístup ministra zdravotníctva, ktorý prezentoval počas rokovaní.
Dolinková gratuluje lekárom
Exministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) gratuluje lekárom k dosiahnutiu dohody. Zároveň trvá na tom, že lekárske odbory nemajú výlučný mandát nárokovať si rozhodovanie o tom, na ktorom mieste v Bratislave bude alebo nebude stáť nová národná univerzitná nemocnica.

"Dnešné rozhodnutie vlády potvrdilo to, že jedným z dôvodov môjho rozhodnutia odísť z postu ministerky zdravotníctva bolo, že moja osoba bola prekážkou dosiahnutia takejto dohody," skonštatovala. Stále pritom podľa jej slov trvá na tom, že zdravotníctvo nemalo byť nikdy súčasťou konsolidácie. "A dnes toto tvrdenie vláda svojím rozhodnutím uznala," doplnila.
Šutaj Eštok vyzdvihol ministra Šaška
Po náročných rokovaniach dosiahol minister zdravotníctva Šaško výsledok, vďaka ktorému sa krízová situácia vyriešila a zdravotníctvo na Slovensku môže pokračovať bez ohrozenia pacientov, uviedol minister vnútra a šéf Hlasu Matúš Šutaj Eštok.
"Ďakujem a gratulujem ministrovi zdravotníctva za stranu Hlas, Kamilovi Šaškovi, za úspešné rokovania s Lekárskym odborovým združením. Kamil Šaško od prvého dňa vo funkcii intenzívne pracoval na riešení požiadaviek odborárov," uviedol Šutaj Eštok.
Rovnako poďakoval všetkým lekárom, sestričkám, záchranárom a ďalším ľuďom v zdravotníctve za to, že dokázali dospieť k dohode a tým podľa jeho slov potvrdili, že zdravie pacientov je pre nich na prvom mieste.
Témou sa podľa Dvořáka musí zaoberať premiér
"Dohoda s odbormi je dobrou správou pre pacientov a sme pripravení kvôli nej prísť do parlamentu. Zdravotníctvo však je dočasne stabilizované, ale stále v ohrození života. Máme plesnivé nemocnice, štát nevie stavať nové a personálna kríza pokračuje. Nesmie sa stať, že Robert Fico (Smer) bude tieto problémy ďalej ignorovať," vyhlásil podpredseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Oskar Dvořák (PS).
Situácia podľa PS zašla tak ďaleko práve preto, že ho počas celých 13 rokov vládnutia zdravotníctvo absolútne nezaujímalo. "Ak sa majú ľudia mať na Slovensku aspoň o niečo lepšie, musí sa zdravotníctvo konečne stať premiérskou témou," zdôraznil Dvořák.
KDH bude situáciu pozorne sledovať
Opozičné KDH víta dohodu lekárov s vládou a ukončenie traumatizovania občanov. Dohodu považuje za dobrú správu najmä pre pacientov.
"Je dôležité, že sa vláda so zástupcami LOZ dohodla a našla kompromisné riešenie v podobe zmluvy o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve. Konečne ukončí traumatizovanie občanov Slovenska, ktorí boli rukojemníkmi dlhej neschopnosti dohodnúť sa," poznamenal predseda KDH Milan Majerský.
Hnutie poukazuje na to, že vláda si dohodou "kúpila čas" do konca februára, dokedy musí prijať viacero zákonov. KDH deklaruje, že to bude pozorne sledovať. Zároveň očakáva, že šéf rezortu zdravotníctva predloží plán aj ďalších zmien na zlepšenie zdravotníctva vrátane ambulancií či záchrannej zdravotnej služby.
Kresťanská únia víta každý krok
Vláda rieši situáciu v zdravotníctve podľa poslankyne NRSR Veroniky Remišovej (Slovensko, Za ľudí, KÚ) chaoticky. Kresťanská únia (KÚ) uviedla, že víta každý krok, ktorý vedie k upokojeniu situácie.
"Vláda rieši situáciu s lekármi úplne chaoticky. Pred dvoma týždňami presadila tresty odňatia slobody pre lekárov, dnes už rozhodla, že tieto tresty sa zrušia (vďaka Bohu aj za to). Ministri zdravotníctva zo strany Hlas strávili rok prípravami na výstavbu novej nemocnice v bratislavskom Ružinove, no teraz opäť otočili a tvrdia, že nová nemocnica v Ružinove nebude," poukázala Remišová.
Zavedenie systému DRG zároveň podľa Remišovej nie je zásluhou aktuálnej vlády. Podotkla, že systém štát pripravuje už viac ako desať rokov. Zdôraznila, že je rada, že výpovede lekárov už nebudú ohrozovať pacientov, no zdravotníctvo naďalej paralyzuje rozvrat a neriešenie systémových problémov, ktoré podľa nej spôsobila aktuálna vláda.
"Lekári iba dotlačili vládu k tomu, aby začala rešpektovať vlastné predvolebné sľuby. Je však smutné, že na to museli dávať výpovede a že celá spoločnosť bola pred Vianocami vystavená obrovskému stresu," myslí si poslankyňa. Problémy v sektore podľa nej treba riešiť včas a systematicky, nie pod hrozbou krízových situácií.
Kresťanská únia uviedla, že víta každý krok, ktorý vedie k upokojeniu situácie. "Veríme, že riešenia, na ktorých sa vláda s odborármi dohodla, budú efektívne pre systém a predovšetkým pre pacienta," dodala Katarína Poláčková z KÚ.
Šanca na zmier a stabilitu
Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek berie dohodu ako pozitívnu správu.
"Ako sestry a pôrodné asistentky veríme, že tento krok je začiatkom cesty k stabilnejšiemu zdravotníctvu. Je to krok, ktorý nám dáva nádej, že sa budú zlepšovať pracovné podmienky, odmeňovanie zdravotníkov bude spravodlivé a predovšetkým kvalita zdravotnej starostlivosti pre našich pacientov bude zabezpečená," uviedlo združenie.
Dohoda niekoľko dní pred Vianocami je podľa združenia symbolom spolupráce a ochoty hľadať riešenia pre dobro všetkých. Združenie verí, že zmier prinesie pokoj a stabilitu. "Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na rokovaniach a podporovali úsilie o lepšie zdravotníctvo," dodalo.