BRATISLAVA. Podpredseda Národnej rady poverený jej riadením Peter Žiga z Hlasu odmieta kritiku, že by v parlamente vládol chaos. Nevidí ani priestor na predčasné voľby. Nevylúčil čiastkové zmeny vo vláde, odmietol však jej rekonštrukciu, povedal v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike.
Predseda KDH Milan Majerský odkázal, že hnutie nepodporí vládu, ak by stratila väčšinu v parlamente. Argumentuje "hanebnou novelou trestných kódexov".
Na predčasné voľby zatiaľ nie sú hlasy
"Nesnažte sa tu vytvoriť dojem, že v parlamente je chaos," skonštatoval Žiga s tým, že 97 percent vládnych zákonov prešlo a tie, na ktorých ešte nie je zhoda, boli presunuté na ďalšiu schôdzu. Hovorí, že politika má svoje "nuansy a zákutia" a je o komunikácii, rokovaniach a debatách.
Priestor na predčasné parlamentné voľby nevidí, lebo v Národnej rade sa nenájde 90 poslancov, ktorí by to schválili. Ubezpečuje, že vládna 76-ka bude v parlamente fungovať.

Poslancov za stranu Hlas okolo Samuela Migaľa vníma Žiga tak, že nie sú proti vládnej koalícii a chcú ju podporovať.
"Je to o komunikácii, je to o rokovaniach," uviedol. Vidí priestor na nastavenie fungovania i vzťahov, hovorí, že ide čas Vianoc a január, keď "hlavy vychladnú a upokoja sa". Nemyslí si, že by vládna koalícia mala v súčasnosti alternatívu.
Nevylučuje zároveň, že by sa v budúcnosti mohli zmeniť niektorí ministri, veľkú rekonštrukciu vlády však nečaká.
Pokiaľ ide o poslancov okolo Rudolfa Huliaka, podľa Žigu je prípadný podiel na moci pre nich otázkou pre šéfa SNS Andreja Danka.
"Pán predseda Danko dostal podiel na moci na základe desať poslancov. Keďže už tých desať poslancov nemá, asi sa bude musieť rozdeliť o podiel na moci," doplnil Žiga.
KDH vládu zachraňovať nebude
Podľa Majerského sú v hre predčasné voľby, úradnícka vláda ako aj zmena koalície. "Všetky tri pripadajú do úvahy," uviedol Majerský. Pripomenul pri tom, že o možnosti predčasných volieb hovorili aj koaliční poslanci.

"Ak má byť traumatizovaný celý polrok alebo rok 2025 občan, tak je lepšie, aby sme išli do predčasných volieb. Alebo nech sa urobí veľká rekonštrukcia vlády. Alebo nech príde úradnícka vláda. Stále sú tu iné možnosti, len nech to funguje," dodal Majerský.
Majerský odmietol podporu vlády, ak by tá stratila v parlamente väčšinu. "Nebudeme podporovať vládu, ktorá spustila takú hanebnú novelu trestných kódexov," odkázal.
Šéfovi kresťanských demokratov sa nepozdáva, že stále nie je napríklad obsadený post predsedu či podpredsedu parlamentu. Hovorí, že je sklamaný z toho, ako to funguje a ako každý každého vydiera.
Po roku vládnutia koalície spomína chaos, aj odkladanie nepohodlných zákonov. "Keď nevládzete, dovládnite," poznamenal Majerský.
Problém s plynom v zime nebude
Žiga takisto pripustil, že nie je vylúčené v rámci ďalšej konsolidácie zvyšovanie dane z hazardu. Práve na takýto zdroj poukázal Majerský, kde by mohla vláda zobrať financie na zvyšovanie platov učiteľov. K téme štrajkovej pohotovosti sa zatiaľ vyjadriť nechce, počkať si chce na požiadavky učiteľov, aké budú rokovania s ministrom.

Majerský pripomenul, že chýba množstvo učiteľov, ktorí nie sú motivovaní zostať v školstve. Peniaze na školstvo by podľa neho boli napríklad aj vtedy, keby nevzniklo ministerstvo športu a cestovného ruchu. Jeho zriadenie nemá podľa šéfa KDH opodstatnenie, tieto oblasti sa dali podporovať aj inak. Žiga, naopak, vznik rezortu obhajuje, hovorí okrem iného o efektívnejšej a priamejšej podpore.
Žiga taktiež obhajuje zahraničnú politiku Slovenska na štyri svetové strany, pripomína zároveň ukotvenie Slovenska v NATO a EÚ, ktorá však je a bude v silnej recesii. Problém s plynom túto zimu pre Slovensko nevidí, treba však riešiť nasledujúce roky.
Na margo zahraničnej politiky Majerský podotkol, že za toto 17. novembra 1989 nebojovali. Hovorí o červených čiarach. V súvislosti s plynom pripomenul, že treba myslieť na diverzifikáciu.