SME

Premiér Fico pricestoval do Ruska, v Moskve rokoval s prezidentom Putinom o plyne i vojne

Fico rokoval s Putinom tri hodiny.

MOSKVA. Ruský prezident Vladimir Putin prijal slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý je v Rusku na pracovnej návšteve.

Oznámil to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Rokovanie trvalo tri hodiny. Politici po stretnutí pred médiá nepredstúpili. Ruské televízie odvysielali zábery len zo začiatku rokovaní medzi Putinom a Ficom.

Hoci hovorca Kremľa podľa agentúr povedal, že stretnutie plánovali niekoľko dní, Fico po stretnutí na sociálnej sieti facebook uviedol, že jeho cesta bola reakciou na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho postoj k otázke tranzitu ruského plynu. Fico trvá na tom, že Zelenský svojím postojom finančne poškodzuje Slovensko. Dodal, že predstaviteľov Európskej únie o ceste do Moskvy informoval už v piatok.

SkryťVypnúť reklamu

"V dlhom rozhovore sme si s Vladimirom Putinom vymenili názory na vojenskú situáciu na Ukrajine, možnosti skorého mierového ukončenia vojny a na vzájomné vzťahy medzi Slovenskom a Ruskou federáciou, ktoré mienim štandardizovať," povedal premiér po stretnutí.

Na konci tohto roka skončí zmluva o preprave medzi ukrajinským Naftogazom a ruským Gazpromom, čo sa priamo dotkne aj dodávok plynu na Slovensko.

Aktuálna zmluva, ktorá platí od roku 2019, vyprší na konci decembra.

Ukrajinská strana už avizovala, že zmluvu na prepravu ruského plynu cez svoje územie nepredĺži. Zároveň však ukrajinskí predstavitelia deklarovali, že sú ochotní cez svoje územie prepravovať plyn iných krajín, ak nepôjde o ruskú komoditu.

Robert Fico je po maďarskom premiérovi Viktorovi Orbánovi len druhým lídrom z krajiny Európskej únie, ktorý sa v Moskve stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Na Putina vydal Medzinárodný súd v Haagu zatykač za páchanie vojnových zločinov na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra TASS uviedla, že Putin so slovenským premiérom naposledy bilaterálne rokoval v roku 2016.

Robert Fico na stretnutí s prezidentom Putinom 25. augusta 2016. (zdroj: TASR/AP)Robert Fico na stretnutí s prezidentom Putinom 25. augusta 2016. (zdroj: TASR/AP)

Spor so Zelenským

Slovensko odoberá plyn od ruskej spoločnosti Gazprom. Ukrajina už ale od začiatku budúceho roka nechce dovoliť tranzit tejto ruskej komodity cez svoje územie, čo Bratislava kritizuje.

Slovenský premiér už vo štvrtok povedal, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, s ktorým Fico rokoval na okraj summitu Únie v Bruseli, úplným odmietaním tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu poškodzuje záujmy Slovenska.

Zelenskyj naopak tvrdil, že Kyjev dovolí len tranzit plynu z iných krajín, teda nie z Ruska.

Súvisiaci článok Kto zarába na ruskom plyne a ako je možné, že OMV zmluvu vypovedať dokáže a SPP nie? Čítajte 

V reakcii na sťažnosti Bratislavy, že zastavením tranzitu príde o peniaze, ukrajinský prezident uviedol, že jeho krajina prichádza o oveľa viac. Ukrajina sa od februára 2022 bráni ruskej vojenskej invázii.

SkryťVypnúť reklamu

Fico v novembri oznámil, že sa na budúci rok v máji chystá do Moskvy na oslavy výročia konca druhej svetovej vojny, kam ho pozval Putin. Opozičné strany na Slovensku Ficovu chystanú cestu do Ruska kritizovali.

Premiér už skôr povedal, že je pripravený hovoriť s Putinom a že po skončení vojny na Ukrajine chce obnoviť štandardné vzťahy s Ruskom. Fico kritizuje protiruské sankcie EÚ a vojenskú pomoc západných krajín Ukrajine.

Problém s plynom

Ukrajina chce skončiť tranzit ruského plynu na konci tohto roka, oznamuje to už od leta. Ficova vláda tieto vyhlásenie podceňovala a teraz problém rieši na poslednú chvíľu.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková preto už dvakrát letela do Petrohradu, kde rokovala s vedením ruskej plynárenskej firmy Gazprom. Naposledy tento týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Exminister hospodárstva a expert na energetiku Karel Hirman (Demokrati) tento prístup kritizuje.

„Chodiť kolenačkovať do Ruska pre plyn je nepatričné a nedôstojné. To Gazprom má prísť do Bratislavy vysvetliť, ako zabezpečí dopravu plynu na Slovensko aj po prvom januári 2025,“ povedal SME.

Ako vysvetľuje, Gazprom musí dodávať plyn na Slovensko do roku 2034, no tranzitnú zmluvu s ukrajinským Naftogazom mal len do konca roka 2024. SPP nemá s Ukrajincami zmluvu o preprave plynu.

Hrozia dodatočné náklady

SPP vyrátal, že ak by mal celý potrebný objem plynu nakúpiť z iného zdroja ako z Ruska, znamenalo by to preň dodatočné náklady vo výške 150 miliónov eur.

V kontexte celého slovenského trhu, keďže SPP nie je jediným dodávateľom plynu pre slovenských odberateľov, by to malo byť navyše viac ako 220 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz tvrdí, že prerušenie dodávok zemného plynu cez Ukrajinu bude mať za následok aj nárast jeho cien na veľkoobchodných trhoch. „Okrem toho, ak príde studená zima, môže spôsobiť nedostatok plynu a problémy s jeho dodávkami v celej Európe,“ varuje.

Na druhej strane, výkyvy na veľkoobchodnom trhu a eventuálny nárast cien pre koncových odberateľov by malo tlmiť to, že zásobníky plynu SPP na Slovensku sú naplnené na vyše 90 percent.

Okrem toho Ficova vláda nedávno schválila plošné dotácie na plyn pre domácnosti, takže jeho koncová cena v roku 2025 sa oproti súčasnosti zmení len kozmeticky.

SPP taktiež argumentuje, že zastavenie dodávok cez Ukrajinu môže výrazne znížiť príjmy jeho dcérskej spoločnosti Eustream. Tú vlastní štát napoly s českou firmou EHP, ktorá patrí veľkopodnikateľom Danielovi Křetínskému a Patrikovi Tkáčovi.

SkryťVypnúť reklamu

Alternatívy existujú

V pondelok sa ministerka Saková zúčastnila na rokovaní ministrov energetiky členských štátov EÚ v Bruseli. Novinárom povedala, že Slovensko má zabezpečený plyn na budúci rok, no potrebuje dlhodobejšie riešenie na dva až tri roky.

SPP má podľa hovorcu Ondreja Šebestu dostatok krátkodobých kontraktov s inými dodávateľmi plynu, ako sú BP, ExxonMobil, Shell, ENI a RWE, ktorí dokážu úplne nahradiť ruský plyn.

„Tieto zmluvy sú flexibilné tak z hľadiska objemu, ako aj z hľadiska času. Zároveň sme uzavreli krátkodobý kontrakt na dodávku plynu od azerbajdžanskej spoločnosti Socar. Po vyhodnotení spolupráce zvážime uzavretie zmluvy o dodávke plynu aj na dlhšie obdobie,“ dodáva Šebesta.

V alternatívnych dodávkach má SPP zabezpečených až 150 percent objemu spotreby pre svojich zákazníkov, pričom firma má približne 65-percentný podiel na slovenskom trhu s plynom.

SkryťVypnúť reklamu

Hirman vyčíta štátnej plynárenskej firme, že si v tomto roku nedokázala zabezpečiť aspoň jednu strednodobú alternatívnu zmluvu. Platí, že čím je kontrakt dlhší, tým je cena plynu lacnejšia.

Spoliehať sa na ruský plyn v čase, keď Rusko cielene bombarduje ukrajinskú energetickú infraštruktúru a bojuje sa priamo na trase tranzitného plynovodu, je podľa neho naivné.

„To, že by sa ruský plyn od prvého januára prepravoval cez Ukrajinu, by bol zázrak,“ povedal pre Rádio Expres.

Ako tiež pripomína v rámci systému ENTSOG (European Network of Transmission System Operators for Gas) boli zrušené aukcie na prepravu ruského plynu cez Ukrajinu do Európy na celý prvý kvartál budúceho roka.

Európa s ruským plynom nepočíta

Väčšina krajín západnej Európy, ale aj Česko sa už od ruského plynu odstrihli. Závislé od neho ostávajú len Maďarsko, Slovensko a čiastočne Taliansko a Rakúsko.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia sa priebežne vyvíja, rakúska OMV nedávno vypovedala zmluvu s Gazpromom, pretože vyhrala arbitráže ohľadom nedodržiavania dohodnutých dodávok.

SPP dlhodobo opakuje, že zmluva s Gazpromom nie je vypovedateľná. Presnejšie, ak by ju vypovedal, platil by vysoké pokuty za neodobratý plyn. Overiť sa to nedá, lebo zmluva je neverejná.

Súvisiaci článok Vláda zmrazila ceny plynu pre všetkých. Malé domy, aj tie s bazénmi Čítajte 

Navyše, SPP zatiaľ nemá s Rusmi vyhratú žiadnu arbitráž ani spory, keďže Gazprom mu dodáva plyn načas a v dohodnutom objeme.

Lenže teraz sa situácia mení, pretože Gazprom môže byť ten, kto zmluvu nedodrží. Na túto situáciu by mohol SPP nazerať ako na prípad vis maior, teda vplyv vyššej moci.

„V takom prípade by štátnemu plynárenskému podniku zrejme nemusela vzniknúť povinnosť platiť za plyn, ktorý nebol odobratý a zmluvu by mohol vypovedať,“ myslí si Potočár.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Hirman si myslí, že ak Gazprom nebude schopný plniť zmluvu s SPP, tak kontrakt prestane platiť a štátny plynárenský podnik môže dať ruskú firmu na arbitráž.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 341
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 571
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 344
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 374
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 548
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 247
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 542
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Fotka zo zápasu Olympique Lyon - Manchester United.

Cennú remízu si z Londýna nesie Eintracht Frankfurt.


TASR
Slovenský hokejista Matej Kašlík.

Pozrite si góly zo zápasu Švajčiarsko - Slovensko v príprave na MS v hokeji 2025.


a 1 ďalší
Leo Beenhakker.

S „bielym baletom“ vybojoval šesť trofejí vrátane troch španielskych titulov v rade.


TASR
Gólová radosť hráčov Zvolena.

Semifinálová séria sa tak opäť sťahuje na ľad HKM Zvolen.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu