BRATISLAVA. Slovensko sa stalo druhou krajinou Európskej únie, ktorej vládni predstavitelia si od Ruskom vyprovokovanej vojny na Ukrajine podali ruku s prezidentom Vladimirom Putinom.
Premiér Robert Fico dnes nečakane pristál v Moskve.
Na návštevu reagovalo ako prvé Progresívne Slovensko, ktoré ju označilo za „hanbu” a „zradu národných záujmov”.
Premiér odletel do Ruska po rokovaniach v Bruseli, kde neúspešne loboval za zachovanie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Od nového roka sa tranzit zastaví po tom, čo Ukrajina, ktorá sa už takmer tri roky bráni ruskej agresii, nepredĺžila zmluvu s Gazpromom.
Cez územie Ukrajiny však môže prúdiť aj plyn z iných zdrojov, napríklad z Azerbajdžanu. Oproti ruskému plynu ide o drahšiu alternatívu.
Fico mal plánovanú návštevu Moskvy v máji, na oslavy ukončenia druhej svetovej vojny v Európe. Že za ruským prezidentom poletí skôr oznámil v piatok srbský prezident Aleksandar Vučić v rozhovore pre srbskú televíziu Happy, hovoril o však až o pondelku.
V radoch opozície a pozorovateľov vyvolala Ficova návšteva u Putina rozhorčenie a ostrú kritiku. Ich vyjadrenia budeme priebežne aktualizovať.
Progresívne Slovensko
Najsilnejšia strana opozície Ficovi vyčíta, že ak mu ide o tranzit plynu, mal rokovať s ukrajinskou stranou. Návštevu Kremľa tak vnímajú ako "nástroj Putinovej propagandy".
"Na Slovensko dopadá drahota, búria sa lekári aj učitelia, koalícia je na pokraji rozpadu - ale Robertovi Ficovi na ničom z toho nezáleží. Prednejší než ľudia na Slovensku je mu Vladimír Putin, ktorý už niekoľko rokov bombarduje a vraždí desiatky tisíc ľudí u nášho suseda, a pre ktorého režim je Slovensko nepriateľskou krajinou," uvádza sa v stanovisku strany.
Ivan Korčok (PS)

"Premiér sa po debakli v Bruseli, keď ho nikto v EÚ nepodporil so žiadosťou o zachovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu, išiel postaviť vedľa ruského prezidenta. Je to zrada spojencov, zrada Slovenska," píše bývalý šéf diplomacie, ktorý je členom Progresívneho Slovenska, na sociálnej sieti X.
Ficovu návštevu u Putina nazval zlomom v slovenskej zahraničnej politike, "na ktorý premiér nemá žiadny mandát".
Loading
...
Ivan Novotný, bývalý diplomat
„Veľmi dúfam, že tento dátum bude v našej histórii nepodstatný,“ začína svoj komentár bývalý diplomat Ivan Novotný.
Bol jedným z viacerých zamestnancov ministerstva zahraničných vecí, ktorých odvolal minister Juraj Blanár zo Smeru. Dôvodom bola jeho sexuálna orientácia, povedal pre Denník N. V rozhovore kritizoval Blanára za to, že verí konšpiráciám a na rezort miesto skúsených diplomatov dosadil ľudí, ktorí študovali v Rusku.
„Neostáva nám nič iné, iba sa proti tomuto nelegitímnemu kroku čo najviac vymedziť. Potrebujeme našim spojencom a priateľom vysvetliť, že smerom, kam nás táto vláda ťahá, nie je to, čo si väčšina Slovenska želá. Robert Fico nerovná sa Slovensko,“ píše na záver.
Mier Ukrajine
Protest voči Ficovej návšteve ohlásila iniciatíva Mier Ukrajine deň pred Vianocami v pondelok 23. decembra. Udalosť sa bude konať v Bratislave pred úradom vlády.
V pozvánke na protestnú akciu organizátori uvádzajú, že odmetajú zneužívanie témy tranzitu plynu na „kolaboráciu s Ruskom“. Majú za to, že Putin prostredníctvom premiéra Fica vedie hybridnú vojnu proti spojencom Slovenska a posilňuje svoj slabnúci vplyv v Európe.
„Odmietame, aby premiér Fico nechutne podkladal Slovensko Putinovi ako vianočný darček!“ píšu v opise udalosti na Facebooku.
Iniciatíva spustila v tejto súvislosti aj petíciu.
Hlas
Hovorkyňa koaličnej strany Hlas Michaela Eliášová pre TASR povedala, že strana „nebude reagovať“.
Plánovanú návštevu Ruska jednoznačne neodsúdil ani prezident Peter Pellegrini, zakladateľ Hlasu a jeho bývalý predseda.
„Počkajme si na cestu, v akých podmienkach sa uskutoční a čo ňou chce (Fico) prezentovať,“ povedal pre televíziu TA3.
Branislav Gröhling (SaS)

Líder strany SaS Branislav Gröhling označil rokovania s Putinom za zradou Slovenska, Európskej únie aj NATO.
„Robert Fico je hanbou Slovenska. Robert Fico sa správa nie ako predseda suverénnej krajiny, ale ako obyčajný kolaborant. Naša krajina sa tak ocitá v medzinárodnej izolácii,“ uvádza v reakcii šéf SaS.
V pondelok strana SaS informovala, že navrhne opozičným kolegom, aby spoločne zvážili zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery vláde Roberta Fica. SaS Ficovo stretnutie s Putinom považuje za vlastizradu.
SaS zopakovala, že Fico sa nespráva ako predseda suverénnej krajiny, ale ako kolaborant a Slovensko sa tak ocitá v medzinárodnej izolácii.
Milan Majerský (KDH)

Fico ohrozuje ľudí na Slovensku, píše na Facebooku predseda strany KDH Milan Majerský. Návštevu nazval „posluhovaním ruskému režimu“.
„To sa ide Fico Putinovi posťažovať na Ukrajinu? O čo premiérovi vlastne ide? Prečo nerokuje s Ukrajinou?“ pýta sa Majerský.
Tomáš Taraba, minister

Rokovanie s Kremľom je riešenie „základného problému Slovenska“, uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba nominovaný koaličnou stranou SNS.
„Je až komické ako opozícia vykrikuje, aby vláda zabránila zvyšovaniu cien plynu, ale keď vláda ide rokovať o lacnom zdroji plynu, považujú to za zradu spojencov. V skutočnosti ich prístup je zradou Slovákov,“ hovorí Taraba.
Minister tiež spomenul, že má Ukrajina „povinnosť“ prepravovať cez svoje územie plyn z akéhokoľvek zdroja pre krajiny Únie. Odvoláva sa na asociačnú dohodu s Európskou úniou. „Ak to Ukrajina odmietne, bude to určite nová kapitola našich vzťahov,“ dodáva na záver Taraba.
Jaroslav Naď (Demokrati)

„Po dnešku je to jasné. Hlavným plánom Putinovho sluhu Fica je dostať Slovensko z EÚ a NATO. Riziko, že sa mu to podarí je priamo úmerné rozbitosti opozičného demokratického tábora. Už je naozaj čas pre všetkých, aby si to uvedomili,“ píše na Facebooku bývalý minister obrany Jaroslav Naď, teraz predseda mimoparlamentnej opozičnej strany Demokrati.
Martina Bajo Holečková

Návštevu Ruska označila bývalá podpredsedníčka strany KDH Martina Bajo Holečková, teraz nezaradená, za medzinárodný škandál. Fico tým podľa nej nič nevybaví.
„Nenaleťme Robertovi Ficovi na jeho zúfalý pokus odvrátiť pozornosť od skutočných problémov. Po dnešku je totiž jasné, že Robert Fico je v záujme odvrátenia pozornosti schopný kolaborovať aj s vojnovými štváčmi,“ povedala.
Veronika Remišová (Za ľudí)

„Ficova návšteva masového vraha v Moskve je nie len hanba, ale aj úbohosť, zrada krajiny a bezpečnostné riziko. Je najvyšší čas, aby tento človek z politiky zmizol,“ píše na Facebooku predsedníčka opozičnej strany Za ľudí Veronika Remišová.
Hnutie Slovensko
Masovým vrahom nazvalo vo svojom stanovisku Putina aj hnutie Slovenska, niekdajšie OĽaNO, ktorému predsedá Igor Matovič. Fico vycestovaním do Moskvy podľa nich „prerazil ďalšie dno“.
„Okrem toho, že súčasná vláda totálne ožobračuje ľudí, robí Slovensku obrovskú medzinárodnú hanbu. Je neprípustné, aby si premiér demokratickej krajiny potriasal ruku s človekom zodpovedným za státisíce obetí,“ píše hnutie Slovensko ďalej vo svojom stanovisku.
Národná koalícia
Strana Národná koalícia/Nezávislí kandidáti na svojom Facebooku zdieľala vyjadrenie poslanca Pavla Ľuptáka, ktorý je jej členom. Ľupták vyjadril „plnú podporu“ premiérovi.
„Momentálne sa hrá o dodávky plynu a ropy z Ruska aj po Novom roku 2025 v prospech Slovenska a jeho občanov. Všetkým občanom Slovenska želám pokojné sviatky a lacnejší plyn aj po Novom roku,“ píše ďalej vo svojom príspevku.
Ľupták patrí k trojici poslancov okolo Rudolfa Huliaka, ktorí vystúpili z poslaneckého klubu SNS a blokovali hlasovania vládnej koalície.
Samuel Migaľ (Hlas)

Samuel Migaľ označil rokovanie s Ruskom za „prinajmenšom nevhodné“, na záver už cestu prirovnáva k „facke slovenskej diplomacii“.
Premiérovi vytkol, že o výjazde neinformoval ani len koaličných poslancov parlamentu. K téme sa vyjadril aj napriek tomu, že strana Hlas, ktorej je členom, avizovala, že nebude reagovať.
„Aktuálna cesta premiéra Roberta Fica do Moskvy je krokom, ktorý si Slovensko nemôže dovoliť. V čase vojny a označenia našej krajiny za nepriateľa zo strany Ruska takáto návšteva pôsobí ako slabosť, nie ako stratégia,“ píše v príspevku na Facebooku.
Migaľ pripomína, že s Ruskom už o plyne rokuje ministerka hospodárstva Denisa Saková z Hlasu. To, že premiér rokovaním s Putinom obišiel ministerku, považuje poslanec za prejavenie nedôvery. Ďalej spomenul, že Slovensko má aj iné možnosti na nákup plynu, Saková o alternatívnej dodávke rokovala napríklad aj s Azerbajdžanom.
Rebelujúci poslanec, ktorý posledný mesiac blokuje hlasovanie vládnej koalície v parlamente, na záver označuje Rusko za agresora a Ukrajinu za obeť. Ochranu ľudských životov považuje za „hodnotu ďaleko vyššiu než akákoľvek cena za kubík plynu“.
Michal Šimečka (PS)

Líder najsilnejšej opozičnej strany Michal Šimečka hneď na úvod svojho príspevku pripomína, že väčšina ľudí na Slovensku je podľa neho ukotvená v Európe a podporuje Ukrajinu.
„Je nás viac, sme odhodlaní. A ja ako predseda najsilnejšej opozičnej strany na Slovensku spravím všetko preto, aby sme Roberta Fica vo voľbách vymenili a zložili vládu, ktorá bude slúžiť záujmom ľudí na Slovensku,“ píše sa ďalej v Šimečkovom príspevku.
Slovenská národná strana

Koaličná SNS verí, že rokovaním premiéra Fica s ruským prezidentom Putinom získa Slovensko informačnú výhodu pri riešení plynovej krízy po 1. januári 2025. Uvádza to v stanovisku.
"SNS vyjadruje spokojnosť, že sa podarilo zužitkovať dobré vzťahy Roberta Fica a Andreja Danka v Ruskej federácii. Sme radi, že sa predmetnú návštevu podarilo do poslednej minúty utajiť tak, aby ju nezmarili predstavitelia EÚ," odkazuje SNS.

Beata
Balogová
