SME

Na budúci rok uplynie 30 rokov od únosu prezidentovho syna. Prečo sa proces stále nezačal

Súd ani v roku 2024 nedokázal zložiť senát.

Michal Kováč ml.Michal Kováč ml. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. V januári SME písalo, že rok 2024 bude zlomový pre kauzu únosu syna prezidenta Michala Kováča, ale mýlilo sa.

Aj keď tento rok v prípade nastali dva dôležité posuny, očakávaný súdny proces s bývalým šéfom SIS Ivanom Lexom a spol. sa nepohol ani o krok.

Redakcia na súde opäť zisťovala, prečo je to tak a aké sú vyhliadky do budúceho roka.

V auguste 2025 uplynie 30 rokov od dňa, keď komando tajnej služby na ceste zo Svätého Jura do Bratislavy za bieleho dňa prepadlo syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča.

SkryťVypnúť reklamu

Násilím ho vytiahli z auta, omámili alkoholom a odviezli do rakúskeho Hainburgu.

Akcia bola podľa výsledkov vyšetrovania súčasťou diskreditačnej kampane proti vtedajšiemu prezidentovi Kováčovi, ktorý vzdoroval premiérovi Vladimírovi Mečiarovi. Z aktérov prípadu doteraz nebol nikto potrestaný.

Zlomové roky

Prečo mal byť rok 2024 pre kauzu zlomový? Rozbehnutie súdneho procesu sa očakávalo, keď parlament v roku 2017 po silnom verejnom tlaku zrušil Mečiarove amnestie, ktoré roky bránili konaniu vo veci.

Mečiar amnestie vydal ako zastupujúci prezident ešte v roku 1998. Na základe toho sa súdy prípadom odmietli zaoberať, aj keď polícia únos objasnila. Dnes už nebohý prokurátor Michal Serbin podal na súd obžalobu v roku 2000.

Ani zrušenie amnestií však neznamenalo, že sa automaticky začne súdny proces. Lexova obhajoba totiž napadla zrušenie amnestií na Súdnom dvore EÚ v Luxemburgu. Ten v decembri 2021 rozhodol, že v kauze môžu súdy konať. Vyzeralo to, že otvoreniu procesu už nič nestojí v ceste.

SkryťVypnúť reklamu

Senát zložený z predsedu Karola Poslucha a dvoch prísediacich, takzvaných sudcov z ľudu, si naštudoval spis a čakalo sa na ďalší postup. Od januára do marca 2022 sa však z rôznych dôvodov vzdali funkcie obaja prísediaci a aj náhradný člen senátu. Ďalších prísediacich súd v tom čase nemal k dispozícii.

Hľadanie prísediacich

Problém je v tom, že súdny spis kauzy spojenej s činnosťou SIS má utajené časti a všetci členovia senátu tak musia prejsť previerkou Národného bezpečnostného úradu.

Pomôcť mala zmena súdnej mapy, ktorú v roku 2023 zaviedla vláda Eduarda Hegera.

Podľa mojich vedomostí je aktuálne zvolená a preverená jedna prísediaca a zvyšný potrebný počet preveruje NBÚ.

Karol Posluch, predseda senátu

Na základe nej sa v Bratislave všetky trestné veci z okresných súdov sústredili na jedno miesto - vznikol Mestský súd Bratislava I.

Kým na pôvodných okresných súdoch mali zoznamy prísediacich od štrnásť do 44 ľudí. Po zlúčení do jednej skupiny vznikol balík, kde ich bolo zrazu takmer 130.

SkryťVypnúť reklamu

Bolo teda z čoho vyberať a v januári tohto roka to vyzeralo naozaj nádejne.

"Aktuálne prebieha v NBÚ previerka približne pätnástich ľudí, ktorí sa stali prísediacimi Mestského súdu Bratislava I v rámci reformy súdnej mapy. Dosiaľ pôsobili na iných súdoch ako na OS BA III," hovoril vtedy predseda senátu Posluch.

Neisté vyhliadky

Senát však neexistuje doteraz, čo Lexovi a spol. vyhovuje. Čím sa prípad viac naťahuje, tým je pozícia obžalovaných silnejšia.

"Podľa mojich vedomostí je aktuálne zvolená a preverená jedna prísediaca a zvyšný potrebný počet preveruje NBÚ,“ hovorí Posluch, pričom upozorňuje, že zabezpečenie prísediacich nie je povinnosťou predsedu senátu, ale správy súdu.

Vedenie Mestského súdu Bratislava I stanovisko redakcii neposkytlo ani po opakovaných žiadostiach. NBÚ sa k procesu previerok vyjadriť odmieta. Tvrdí, že mu to neumožňuje zákon. Vykonanie previerky trvá štandardne niekoľko mesiacov. Zákonná lehota na previerku najvyššieho stupňa prísne tajné je pol roka.

SkryťVypnúť reklamu

Posuny v kauze

O tom, že únos prezidentovho syna v auguste 1995 zorganizovala SIS, existuje viacero dôkazov. Detailne sú rozpísané v obžalobe, ktorá je verejne prístupná.

Existuje nahrávka, na ktorej hlas Lexu niekomu oznamuje ukončenie akcie. Na ďalšej zverejnenej nahrávke sa zas Lexa dohadoval s vtedajším ministrom vnútra Ľudovítom Hudekom na marení vyšetrovania prípadu.

Známe sú výpovede bývalého korunného svedka únosu Oskara Fegyveresa. Pred siedmimi rokmi pre SME priebeh akcie detailne opísal ďalší bývalý príslušník SIS Ľuboš Kosík. Verejne prehovoril ako jeden z členov skupiny, ktorá Kováča juniora zadržala pri Svätom Jure.

V júli tohto roka Kosík prehovoril aj o tom, ako si tajná služba v roku 1996 v podsvetí objednala nastraženie výbušniny v aute expolicajta Róberta Remiáša, ktorý bol Fegyveresovou spojkou, keď sa skrýval v zahraničí. Opísal aj ďalšie kriminálne činy, na ktorých sa komando SIS za Lexovej éry podieľalo.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Bývalý agent Lexovej SIS prvýkrát prehovoril o vražde Remiáša a ďalších akciách komanda Čítajte 

Pôvodný plán podľa Kosíka bol, že treba Remiáša "nejakým spôsobom vyplašiť". Nájomný vrah Jozef Roháč z mafiánskej skupiny sýkorovcov však údajne neodhadol množstvo výbušniny. Remiáš po explózii zostal zakliesnený v aute a zhorel. Kauzu sa polícii nikdy nepodarilo objasniť.

Druhým tohtoročným posunom je ukončenie vyšetrovania plánovania vraždy samotného Fegyveresa, ktoré polícia rozbehla na základe výpovede Kosíka ešte v roku 2018. V októbri tohto roka vyšetrovateľ trestné stíhanie prerušil, lebo sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce obviniť konkrétne osoby.

V uznesení však na základe získaných dôkazov konštatuje, že udalosti, ktoré Kosík opísal, sa pravdepodobne stali. "Neboli zistené žiadne skutočnosti, ktoré by odôvodňovali toto trestné stíhanie zastaviť z dôvodu, že by sa skutok nestal alebo že by nebol trestným činom," konštatoval vyšetrovateľ. "Zabezpečené informácie" podľa neho naopak podporovali dôvodnosť trestného stíhania.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavní aktéri

Či bude pre kauzu únosu prezidentovho syna jubilejný rok 2025 zlomový, si SME na základe uvedeného netrúfa odhadnúť. Bývalý šéf SIS Lexa nebol nikdy za nič potrestaný. V súčasnosti podniká a venuje sa rodine.

Expremiér Mečiar si užíva dôchodok a vystupuje v konšpiračných médiách. Michal Kováč mladší je veľvyslancom v Abú Zabí, s médiami o kauze dlhodobo nekomunikuje. Fegyveres sa usadil v Česku a tiež sa už nechce vyjadrovať.

Kosík žije v africkom Mali. Na Slovensku je naňho vydaný medzinárodný zatykač pre kauzu, ktorá nesúvisí s činnosťou SIS.

V roku 2016 mu súd vymeral štrnásť rokov väzenia v kauze falšovania zmeniek voči bývalého obchodnému partnerovi. Keďže následne nezaplatil finančný trest vo výške stotisíc eur, dostal ešte štyri roky navyše.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 531
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 061
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 715
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 186
  5. Ísť do kúpeľov je IN 4 782
  6. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 563
  7. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 4 443
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu